NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

https://www.facebook.com/dietetyknowezycie

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Akademia Polskiego Filmu

9 stycznia | 17:00 - 18:00

W październiku rozpoczęliśmy pierwszy semestr dwuletniego cyklu 𝗔𝗸𝗮𝗱𝗲𝗺𝗶𝗶 𝗣𝗼𝗹𝘀𝗸𝗶𝗲𝗴𝗼 𝗙𝗶𝗹𝗺𝘂. Każde spotkanie składa się z godzinnego wykładu filmoznawcy lub historyka kina oraz projekcji dwóch polskich filmów fabularnych.
W I semestrze są omawiane i prezentowane dzieła zrealizowane w latach 1908-1954, począwszy od niemych obrazów, przez najciekawsze polskie filmy dźwiękowe z lat 30. aż po tytuły nakręcone po zakończeniu II wojny światowej.
• 𝗸𝗮𝗿𝗻𝗲𝘁: 150 zł, bilet na pojedyncze zajęcia: 15 zł
• 𝗞𝗼𝗼𝗿𝗱𝘆𝗻𝗮𝘁𝗼𝗿 𝗔𝗣𝗙 Ł𝗼́𝗱𝘇́:
Anna Michalska
a.michalska@kinomuzeum.pl, tel. 42 674 09 57, wew. 143
____
𝟵.𝟬𝟭.𝟮𝟬𝟮𝟯 / 𝗦𝗢𝗖𝗥𝗘𝗔𝗟𝗜𝗭𝗠
Wykład prof. Tadeusza Szczepańskiego
• „Jasne łany”, reż. Eugeniusz Cękalski
1947 r. 100 min
• „Celuloza”, reż. Jerzy Kawalerowicz
1954 r. 120 min
𝟭𝟲.𝟬𝟭.𝟮𝟬𝟮𝟯 / 𝗣𝗥𝗭𝗘Ł𝗔𝗠𝗬𝗪𝗔𝗡𝗜𝗘 𝗦𝗢𝗖𝗥𝗘𝗔𝗟𝗜𝗭𝗠𝗨
Wykład prof. Nataszy Korczarowskiej-Różyckiej
• „Zimowy zmierzch”, reż. Stanisław Lenartowicz
1956 r. 87 min
• „Człowiek na torze”, reż. Andrzej Munk
1956 r. 80 min
𝟮𝟯.𝟬𝟭.𝟮𝟬𝟮𝟯 / 𝗞𝗜𝗡𝗢 𝗘𝗣𝗢𝗞𝗜 𝗣𝗔𝗭́𝗗𝗭𝗜𝗘𝗥𝗡𝗜𝗞𝗔
Wykład prof. Marcina Marona
• „Ostatni dzień lata”, reż. Tadeusz Konwicki, Jan Laskowski
1958 r. 66 min
• „Ewa chce spać”, reż. Tadeusz Chmielewski
1957 r. 94 min
____
Program Akademia Polskiego Filmu realizowany jest przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny.
Akademia Polskiego Filmu to ogólnopolski program edukacyjny, upowszechniający wiedzę o historii polskiego kina. W ramach APF realizowane są zajęcia dla studentów i wolnych słuchaczy w kinach i na uczelniach w wielu miastach, m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Kielcach, a nawet w Tybindze. Przede wszystkim jest to kurs historii kina polskiego APF FABUŁA, który inaugurację miał w 2009 roku. Inne kursy Akademii Polskiego Filmu to: „Krótka historia kina polskiego” i „Polskie kino współczesne” (przede wszystkim dla studentów za granicą i obcokrajowców), a także kursy dotyczące związków filmu i sztuk plastycznych: „Malarstwo w filmach Andrzeja Wajdy” i „Obrazy Wojciecha Jerzego Hasa” (realizowane przez Muzeum Narodowe w Warszawie).
Ważnym elementem programu jest strona internetowa – źródło wiedzy o historii filmu polskiego. Strona została stworzona z myślą o studentach, którzy będą przygotowywać się do egzaminu lub pisać pracę z historii polskiego filmu oraz osobach, które chcą poszerzyć swoją wiedzę o rodzimym kinie. To stale powiększające się archiwum wykładów wideo, nagrywanych podczas zajęć APF (prawie 800 wykładów kilkudziesięciu filmoznawców ze wszystkich ośrodków akademickich), wywiadów z twórcami, artykułów (przede wszystkim z „Kwartalnika Filmowego” i „Kina”) i fragmentów książek, a także zdjęć, werków i plakatów. Na stronie dostępny jest również cykl 12 wykładów prof. Tadeusza Lubelskiego pt. „Historia kina polskiego” – ilustrowane zdjęciami i fragmentami filmów streszczenie książki pod tym samym tytułem. Od 2016 roku na stronie APF publikowane jest czasopismo naukowe poświęcone historii kina polskiego – „PLEOGRAF”

Szczegóły

Data:
9 stycznia
Godzina:
17:00 - 18:00
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
,

Miejsce wydarzenia

Muzeum Kinematografii
Plac Zwycięstwa 1
Łódź, łódzkie Polska
+ Google Map
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia