NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

https://www.facebook.com/dietetyknowezycie

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

23. Kolory Polski

20 sierpnia | 18:00 - 20:00

23. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej trwać będzie w tym roku od 12 czerwca do 27 sierpnia. Zaplanowaliśmy dwanaście koncertów w dziewięciu obiektach sakralnych, w plenerze, a także w siedzibie FŁ. Preludium festiwalowe wybrzmi 12 czerwca w Sali Koncertowej przy ul. Narutowicza – będzie jednocześnie uroczystością związaną z obchodami stulecia dwóch zespołów: Chóru Męskiego „Lutnia” w Warcie oraz Chóru Mieszanego Kościoła Chrześcijan Baptystów w Łodzi. Inauguracja imprezy zaplanowana została na 26 czerwca w Charłupi Małej: zagra Śląska Orkiestra Kameralna i trio jazzowe pod kierunkiem Piotra Pławnera. Ostatnie wydarzenie będzie koncertem specjalnym zatytułowanym „Pożegnanie z latem” – odbędzie się on w siedzibie Filharmonii z udziałem Orkiestry Symfonicznej FŁ.

Ponadto wystąpią znakomici – nie tylko polscy – artyści, wśród których znaleźli się: João de Sousa, Marcin Masecki, Erlendis Quartet, Wernyhora, Bastarda Trio, Altberg Ensamble, Equilibrum String Quartet. Słuchać będziemy muzyki barokowej, klasycznej, romantycznej i nowej, zarówno świeckiej, jak i religijnej. Zabrzmią opracowania portugalskich pieśni fado, muzyka tatarska i folklor wschodniego pogranicza Polski.

Koncerty odbędą się m.in. w Charłupi Małej, Bełdowie, Żarnowie, Krośniewicach, Łowiczu, Przedborzu, Arboretum SGGW w Rogowie, Gidlach, Zgierzu i Łodzi.

Festiwal odbywa się pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera.

 

Informator Festiwalu pobierz tutaj

Plakat z programem Fetiwalu pobierz tutaj

 

Niniejszym informujemy, że Państwa dane osobowe w postaci wizerunku utrwalanego w formie fotografii podczas 23. Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” będą przetwarzane i administrowane przez Filharmonię Łódzką im. Artura Rubinsteina z siedzibą w Łodzi przy ul. Narutowicza 20/22, 90-135 Łódź, NIP: 7240005070, REGON: 000279226 do celów publikacji w mediach społecznościowych, na wystawach pofestiwalowych w siedzibie Filharmonii Łódzkiej oraz w mediach działających na rzecz festiwalu. Udostępnienie w/w danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa ich udostępnienia uniemożliwi udział w Festiwalu. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO oraz art. 81 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo autorskie i prawa pokrewne. Posiadają Państwo prawo do dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania lub usunięcia, żądania ograniczenia ich przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do PUODO, jeśli Państwa zdaniem przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy. Niektóre z powyższych uprawnień mogą być ograniczone w związku z art. 81 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo autorskie i prawa pokrewne, w związku z którym dozwolone jest rozpowszechnianie wizerunku osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak publiczna impreza.

Państwa dane nie podlegają profilowaniu, a zatem nie są na nich dokonywane zautomatyzowane operacje polegające na wykorzystaniu danych osobowych do oceny niektórych czynników osobowych osoby fizycznej. Odbiorcami danych będą pracownicy Administratora zajmujący się organizacją Festiwalu oraz odbiorcy materiałów medialnych i mediów społecznościowych związanych z Festiwalem. Nie przewiduje się przekazywania danych do krajów trzecich ani organizacji międzynarodowych. Dane będą w powyższym zakresie powierzane mediom działającym na rzecz festiwalu i przetwarzane przez te media (takie jak: „Dziennik Łódzki”, Radio Łódź, Nasze Radio, Nasze Radio Nostalgicznie, Telewizja Toya, „Kalejdoskop”, „Presto”, TVP3, TVP Kultura) oraz przez Urząd Marszałkowski i Partnera Festiwalu firmę Syguła. Administrator danych wyznaczył Inspektora Ochrony Danych Osobowych w osobie r. pr. Małgorzaty Maciejewskiej (rodo@lodz-radca.pl, 517 562 083).

 

20 sierpnia 2022, 18.00

KORCZEW, kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej Dziewicy i Męczennicy, 98-220 Korczew 4A

 

POSTLUDIUM 23. „KOLORÓW POLSKI”

 

Wykonawcy:
Polish Violin Duo w składzie: Marta Gidaszewska oraz Robert Łaguniak – skrzypce

 

Program:
A. Igudesman – „Latin & More”
G. Bacewicz – Łatwe duety na tematy ludowe
B. Bartók – 44 Duety na dwoje skrzypiec (wybór)
A. Igudesman – „Celtic & More”
H. Wieniawski – Kaprysy op. 18 nr 1 i 3
J. Feld – Sonatina na dwoje skrzypiec (fragment)
A. Igudesman – „Klezmer & More”
R. Twardowski – Sonatina na dwoje skrzypiec
A. Derecskei – „Balkanoid”

 

Wstęp wolny

 

Duet skrzypcowy to dziś rzadkość – w czasach wielkich sal koncertowych tego rodzaju repertuar odszedł w niepamięć. Popularny był natomiast w drugiej połowie XVIII wieku i w stuleciu następnym, epoce domowego muzykowania. Bo granie w duecie to zajęcie bardzo prywatne, wręcz intymne, dlatego wykonawcy grali bardziej dla własnej przyjemności niż dla słuchaczy. Skrzypcowa literatura duetowa jest niezwykle bogata: począwszy od znanych, i do dziś czasami grywanych, zbiorów duetów skrzypcowych Michaela Haydna i Wolfganga Amadeusa Mozarta, przez duety „małych mistrzów” takich jak Ignaz Pleyel czy Alessandro Rolla, po Kaprysy op. 18 Henryka Wieniawskiego, które – mało kto o tym pamięta – oryginalnie mają akompaniament drugich skrzypiec. XX-wiecznym echem dawnej popularności duetu skrzypcowego jest zbiór genialnych miniatur Béli Bartóka. 44 Duety skrzypcowe, oparte na melodiach pieśni i tańców z Europy Wschodniej, kompozytor stworzył jako utwory dydaktyczne, jednak zyskały dużą popularność również jako repertuar koncertowy. Sporo duetów skrzypcowych odnaleźć można również w twórczości polskich kompozytorów XX wieku na czele z Grażyną Bacewicz, znakomitą skrzypaczką, która – podobnie jak Bartók – lubiła inspirować się folklorem. Zabawą z ludowymi konwencjami muzycznymi są z kolei serie duetowe Alekseya Igudesmana, popularnego na świecie rosyjsko-niemieckiego skrzypka, kompozytora i aktora. Igudesman wykonywał je m.in. z Gidonem Kremerem, Julianem Rachlinem czy Janine Jansen.

Specjalnie na Kolory Polski barwny program duetowy przygotował poznański Polish Violin Duo, czołowy tego rodzaju zespół w naszym kraju, który powstał w 2014 roku. Artyści mają na swoim koncie blisko 200 nagród zdobytych w konkursach w Polsce i na świecie. Prowadzą ożywioną działalność koncertową – w tym roku występować będą w Chinach i we Francji, gdzie podczas 15 recitali w najbardziej prestiżowych salach koncertowych zagrają zapomniane dzieła kompozytorów polskich. Planują też wydanie płyty z tym repertuarem – będzie to drugi album po płycie z utworami Joachima Kaczkowskiego. W 2020 roku Polish Violin Duo był nominowany do nagrody „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii „Odkrycie Roku”.

Muzyka skrzypcowa w ramach postludium Kolorów Polski zabrzmi w kameralnym, drewnianym kościele pw. św. Katarzyny w Korczewie z 1729 roku, utrzymanym w stylu barokowym. To druga świątynia w tej wsi – pierwsza została zniszczona w czasie najazdu szwedzkiego – której początki sięgają XIII stulecia. Warto zwrócić uwagę na oryginalne wyposażenie kościoła z wieków XVII i XVIII: ołtarz główny, ołtarze boczne oraz krucyfiks. W ołtarzu głównym umieszczone jest rzeźbione tabernakulum z pierwszej połowy XVII wieku, na którym namalowane zostały postacie czterech ewangelistów. Zdewastowana w czasie II wojny światowej świątynia dziś jest pięknie odremontowana dzięki funduszom unijnym.

Szczegóły

Data:
20 sierpnia
Godzina:
18:00 - 20:00
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
,

Miejsce wydarzenia

Różne
Łódź, Poland + Google Map

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*