NA SKRÓTY REPERTUAR ŁÓDZKICH KIN REPERTUAR TEATRÓW KALENDARZ SPORTOWCA INFORMATOR KONCERTOWY

Chcesz wesprzeć Plastra? Wpłać na utrzymanie naszego serwera.

https://www.facebook.com/dietetyknowezycie

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

23. Kolory Polski

23 lipca | 19:00 - 21:00

23. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej trwać będzie w tym roku od 12 czerwca do 27 sierpnia. Zaplanowaliśmy dwanaście koncertów w dziewięciu obiektach sakralnych, w plenerze, a także w siedzibie FŁ. Preludium festiwalowe wybrzmi 12 czerwca w Sali Koncertowej przy ul. Narutowicza – będzie jednocześnie uroczystością związaną z obchodami stulecia dwóch zespołów: Chóru Męskiego „Lutnia” w Warcie oraz Chóru Mieszanego Kościoła Chrześcijan Baptystów w Łodzi. Inauguracja imprezy zaplanowana została na 26 czerwca w Charłupi Małej: zagra Śląska Orkiestra Kameralna i trio jazzowe pod kierunkiem Piotra Pławnera. Ostatnie wydarzenie będzie koncertem specjalnym zatytułowanym „Pożegnanie z latem” – odbędzie się on w siedzibie Filharmonii z udziałem Orkiestry Symfonicznej FŁ.

Ponadto wystąpią znakomici – nie tylko polscy – artyści, wśród których znaleźli się: João de Sousa, Marcin Masecki, Erlendis Quartet, Wernyhora, Bastarda Trio, Altberg Ensamble, Equilibrum String Quartet. Słuchać będziemy muzyki barokowej, klasycznej, romantycznej i nowej, zarówno świeckiej, jak i religijnej. Zabrzmią opracowania portugalskich pieśni fado, muzyka tatarska i folklor wschodniego pogranicza Polski.

Koncerty odbędą się m.in. w Charłupi Małej, Bełdowie, Żarnowie, Krośniewicach, Łowiczu, Przedborzu, Arboretum SGGW w Rogowie, Gidlach, Zgierzu i Łodzi.

Festiwal odbywa się pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera.

 

Informator Festiwalu pobierz tutaj

Plakat z programem Fetiwalu pobierz tutaj

 

Niniejszym informujemy, że Państwa dane osobowe w postaci wizerunku utrwalanego w formie fotografii podczas 23. Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” będą przetwarzane i administrowane przez Filharmonię Łódzką im. Artura Rubinsteina z siedzibą w Łodzi przy ul. Narutowicza 20/22, 90-135 Łódź, NIP: 7240005070, REGON: 000279226 do celów publikacji w mediach społecznościowych, na wystawach pofestiwalowych w siedzibie Filharmonii Łódzkiej oraz w mediach działających na rzecz festiwalu. Udostępnienie w/w danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa ich udostępnienia uniemożliwi udział w Festiwalu. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO oraz art. 81 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo autorskie i prawa pokrewne. Posiadają Państwo prawo do dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania lub usunięcia, żądania ograniczenia ich przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do PUODO, jeśli Państwa zdaniem przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy. Niektóre z powyższych uprawnień mogą być ograniczone w związku z art. 81 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo autorskie i prawa pokrewne, w związku z którym dozwolone jest rozpowszechnianie wizerunku osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak publiczna impreza.

Państwa dane nie podlegają profilowaniu, a zatem nie są na nich dokonywane zautomatyzowane operacje polegające na wykorzystaniu danych osobowych do oceny niektórych czynników osobowych osoby fizycznej. Odbiorcami danych będą pracownicy Administratora zajmujący się organizacją Festiwalu oraz odbiorcy materiałów medialnych i mediów społecznościowych związanych z Festiwalem. Nie przewiduje się przekazywania danych do krajów trzecich ani organizacji międzynarodowych. Dane będą w powyższym zakresie powierzane mediom działającym na rzecz festiwalu i przetwarzane przez te media (takie jak: „Dziennik Łódzki”, Radio Łódź, Nasze Radio, Nasze Radio Nostalgicznie, Telewizja Toya, „Kalejdoskop”, „Presto”, TVP3, TVP Kultura) oraz przez Urząd Marszałkowski i Partnera Festiwalu firmę Syguła. Administrator danych wyznaczył Inspektora Ochrony Danych Osobowych w osobie r. pr. Małgorzaty Maciejewskiej (rodo@lodz-radca.pl, 517 562 083).

 

23 lipca 2022, 19.00

GIDLE, Bazylika Matki Bożej – kościół pw. Wniebowzięcia NMP, Plac Dominikański 6

 

Wykonawcy:
Dagmara Barna-Kosowicz – sopran
Adam Kamieniecki – bas
Zbigniew Pilch – prowadzenie zespołu
Łódzka Orkiestra Barokowa Altberg Ensemble
Ewa Mrowca – koncepcja i opracowanie programu koncertu
Maciej Jochimczyk – współpraca muzykologiczna i opracowanie materiałów nutowych

 

Program:
Muzykalia gidelskie
A. Stradella – sinfonia z kantaty „Il Barcheggio”
A. Sacchini – aria „Justum deduxit Dominus” [214], kontrafaktura arii „No che non voglio offendere” z opery „Lucio Vero”
Ketter? Anonim? – [Praeludium] [188]
Anonim [J.A. Hasse?] – aria „Huc gentes convolate” [218]
Anonim – aria „In te domine speravi non confudar in aeternum” [221]
Anonim? J.A. Hasse? – aria „Nomen amabile et ineffabile Mariae Virginis” [222], kontrafaktura pierwszej części arii „Non vi dolga o piaggie amene” z opery „Asteria”
D. Albert, Hermann [L. Hofmann?] – Sinfonia ex C [276]
Halix [H. Johann?] W. Dankowski – „Salve Regina” in Es [178]
V. Rauzzini „Salve Regina” in B [181], kontrafaktura arii „Infelice in tanto orrore” z opery „Piramo e Tisbe”
Anonim [143.1] – Offertorium „O sacramentum pietatis, o signum unitatis”

 

Prowadzenie koncertu: Maciej Jochymczyk

 

Wstęp wolny

 

Gidle zwane są niekiedy „małą Częstochową”. Kamienna figurka Matki Bożej, słynąca cudami, od wieków przyciąga pielgrzymów. Dla artystów i muzykologów wyjątkowo cenne są muzykalia gidelskie,  dające wyobrażenie o repertuarze działającej przez ponad 300 lat klasztornej kapeli dominikanów. Utwory z tego archiwum złożą się na repertuar koncertu Łódzkiej Orkiestry Barokowej Altberg Ensemble. Prezentowany program został przygotowany specjalnie na koncert Kolorów Polski.

„Gidle już w XVII wieku należały do największych centrów pielgrzymkowych, nie jest więc zaskoczeniem ożywione życie muzyczne w ówczesnym klasztorze – mówi Ewa Mrowca, która wraz z Jakubem Kościukiewiczem sprawuje kierownictwo artystyczne zespołu. – Program opracowaliśmy na podstawie rękopisów, które znajdują się w archiwum dominikanów w Krakowie. Wybierałam repertuar pod kątem składu. Zwracałam też uwagę na antyfony, które były ważne dla dominikanów, zwłaszcza hymn »Salve Regina«, odgrywający istotną rolę w liturgii tego zakonu. Przygotowanie partytur, którego dokonał dr Maciej Jochymczyk, muzykolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, pozwoliło sprawdzić, czy głosy są kompletne”.

W programie znajdują się głównie utwory XVIII-wieczne. Ich twórcami byli między innymi włoski kompozytor i śpiewak Venanzio Rauzzini, włoski kompozytor operowy Antonio Sacchini oraz niemiecki kompozytor i dyrygent Albert Dietrich. Jedynym utworem spoza muzykaliów gidelskich jest sinfonia Alessandra Stradelli, nawiązująca do historii przechowywanej w dominikańskich zbiorach arii, mylnie przypisywanej temu twórcy włoskiego baroku. Altberg Ensemble tworzą muzycy specjalizujący się w grze na instrumentach dawnych bądź ich wiernych kopiach oraz stosujący historyczne praktyki wykonawcze. Powstanie tej formacji jest ściśle związane z festiwalem Kolory Polski: zespół zadebiutował na tej imprezie w 2017 roku w kolegiacie w Tumie.

Altberg Ensemble wypełnia ważną lukę w życiu muzycznym Łodzi i regionu, o czym świadczy nagroda  Armatka Kultury 2017 w plebiscycie magazynu kulturalnego „Kalejdoskop”. Muzycy regularnie koncertują w Łodzi i województwie łódzkim w ramach cyklu Barokowa Łódź oraz w innych miejscach Polski, m.in. na festiwalach Dramma per Musica na Zamku Królewskim w Warszawie, Bydgoska Scena Barokowa, Barok na Mazurach. W kwietniu tego roku ukazała się pierwsza płyta zespołu z suitami orkiestrowymi i koncertem polskim G.Ph. Telemanna nagrana pod kierunkiem Petera Van Heyghena dla wytwórni DUX.

 

Szczegóły

Data:
23 lipca
Godzina:
19:00 - 21:00
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
,

Miejsce wydarzenia

Łódź – różne miejsca

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*