wunderwave85W środę, 11 października o godz. 19 w Magnetofonie rozpocznie się 85. edycja Wunder Wave. Bilety kosztują: 70 zł w przedsprzedaży, 80 zł w dniu koncertu. W ramach europejskiej trasy „Post Society Tour Europe 2017” do Łodzi zawita kultowa formacja VOIVOD w towarzystwie zespołów: EARTH SHIP z Berlina i KINSKY z Warszawy.

Voivod promuje obecnie swoje ostatnie wydawnictwo studyjne: EP-kę „Post Society”. Premiera materiału odbyła się 26 lutego 2016 roku w barwach Century Media Records. Na płycie znalazły się cztery autorskie kompozycje oraz cover „Silver Machine” Hawkwind. Dwa utwory ukazały się wcześniej na winylowym splicie, który Voivod wypuścił z At the Gates i Napalm Death. Jest to pierwsze dokonanie Voivod, na którym ścieżki basowe nagrał Dominique Laroche. Zastąpił on w 2014 roku Jean-Yves Theriaulta. Voivod powstał w Quebecu w 1982 roku. Swój największy sukces komercyjny muzycy odnieśli w 1989 roku za sprawą longplay’a „Nothingface”. W roku 2005 zmarł gitarzysta Denis D’Amour, znany również jako Piggy. Po jego śmierci ukazały się jeszcze dwa albumy, zawierające jego ścieżki gitarowe: „Katorz” i „Infini”. W roku 2008 muzycy Voivod zaangażowali nowego gitarzystę w osobie Dana Mongraina. Niemiecka formacja Earthship, grająca mieszankę doom i sludge metalu, przyjedzie do Polski z albumem „Hollowed”. Premiera płyty odbyła się 24 czerwca 2016 roku pod egidą Napalm Records. Sesja nagraniowa miała miejsce w „Hidden Planet Studio” w Berlinie.

KINSKY – powstał w Warszawie w styczniu 1992 z inicjatywy czterech studentów filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, którzy swoją tożsamość ukryli pod pseudonimem von Kinsky: wokalistę Paulusa, gitarzystę Tony’ego, basistę Artura oraz perkusistę „Czubka”. Miesiąc później grupa zadebiutowała przed większą publicznością w warszawskim klubie „Fugazi” występując u boku Armii. W marcu w studiu Roberta Brylewskiego „Złota Skała” muzycy nagrali swoje pierwsze cztery utwory po opublikowaniu których Kinsky został okrzyknięty „najbardziej progresywnym zespołem lat dziewięćdziesiątych w naszym kraju”. Muzycy w tym czasie prowadzili intensywną działalność koncertową w kraju i zagranicą. Ich koncerty przybrały formę widowisk dzięki połączeniu treści muzycznej z technikami teatralnymi (happeningi, performance).

Latem 1993 zespół wziął udział m.in. w festiwalu S’trash’ydło (miał również wystąpić na festiwalu w Jarocinie, ale uniemożliwiła to bójka publiki ze służbami porządkowymi) Jesienią Kinsky przystąpił do nagrywania debiutanckiej płyty Copula Mundi, która ukazała się w grudniu nakładem niemieckiej wytwórni z oddziałem w Polsce SPV Poland[. Album zebrał pozytywne recenzje i dostępny był również w Europie Zachodniej, dzięki czemu zespół dostał stamtąd wiele propozycji koncertowych. Efektem zaproszeń była dwukrotna trasa w Niemczech, występ w Genewie na „Industry Art Festiwal”, oraz koncerty w Czechach, Austrii, a także na Ukrainie. Latem 1994 Kinsky wziął udział m.in. w festiwalu jarocińskim. W styczniu 1995 muzycy dokonali kolejnych nagrań (czterech utworów) w studiu Warszawskiej Akademii Muzycznej. We wrześniu Kinsky wystąpił m.in. na wernisażu malarza Grzegorza Plewińskiego w bydgoskiej Wieży Ciśnień, a wiosną następnego roku zawiesił działalność[.

Paulus von Kinsky od 1995 występował w zespole Multicide, później w CHE! i Partizan. Tony von Kinsky od jesieni 1994 był basistą grupy Dezerter, natomiast „Czubek” nawiązał współpracę z Johnem Porterem. W roku 2015 otworzył się nowy rozdział w historii zespołu. Pierwszy koncert po prawie dwudziestu latach przerwy odbył się 17 maja 2015 w klubie Hydrozagadka w Warszawie w prawie niezmienionym składzie, z nowym basistą – Tomeckim w miejsce Artura Koczergo. Powrót na scenę został poprzedzony trwającymi dwa lata przygotowaniami. Wydarzenie to w swojej relacji na łamach internetowego wydania „Rzeczpospolitej” Adam Burakowski określił „Wielkim powrotem Kinsky”. Po entuzjastycznie przyjętym koncercie podczas OFF Festival 2015 zespół podjął intensywne prace nad reedycją płyty „Copula Mundi”. Album ukazał się jesienią 2015 r. nakładem wydawnictwa Requiem Records na płycie winylowej (wydanie dwupłytowe, Antena Krzyku) oraz na płycie CD.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Soundedit 2019 – Zamilska i Dj No. 107
eventhorizonfestivalplakat
Event Horizon Festival
Yellow Horse w Keja Pub

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*