ww84W piątek, 28 lipca o godz. 19 w DOMu rozpocznie się 84 edycja Wunder Wave. Na scenie pojawią się D.O.A., MDC i Antidotum. Bilety w cenie: 65 zł (przedsprzedaż), 70 zł (w dniu koncertu).

D.O.A. – zespół-instytucja kanadyjskiej sceny hardcore punk. Grupa dowodzona przez niezmordowanego wokalistę i gitarzystę Joe „Shithead’a”Keithley’a powstała w 1978 roku w Vancouver w Kanadzie.Twórczość D.O.A. cechują bezkompromisowe, polityczne wypowiedzi związane najczęściej z antyglobalizmem,antyrasizmem czy wolnością słowa.Wraz z takimi zespołami jak: The Germs, Black Flag i Negative Trend uważani są za prekursorów nurtu hardcore. Wiele młodszych zespołów, które zdobyły światową popularność w latach 90-tych m.in:: Red Hot Chilli Peppers, Green Day, Rancid czy The Offspring przyznaje się do wpływu D.O.A. na swoją twórczość. Współpracowali z Jello Biafrą i nagrywali dla jego wytwórni Alternative Tentacles. Ich płyty w Polsce na winylu, CD i kasetach wznowiło QQRYQ w latach 90-tych. Od dłuższego czasu płyty D.O.A. wydaje ich własna wytwórnia Sudden Death Records. (Ich dyskografia liczy 25 płyt). Dwa pierwsze albumy D.O.A., Something Better Change i Hardcore 81 znajdują się w piątce najlepszych kandyjskich albumów punkowych wszechczasów. 22 grudnia 2002 roku, w 25 rocznicę istnienia zespołu, burmistrz Vancouver – Larry Campbell – uhonorował ich zaangażowanie ogłaszając tę datę Dniem D.O.A.. Mimo iż Joey Keithley zapowiedział, że nie będzie grać już tras koncertowych w Europie (za wyjątkiem występów na festiwalach) jednak zrobił wyjątek i zagra na 84 edycji WUNDER WAVE,

MDC -powstał w Austin (U.S.A.) w 1979 roku. Obok Dead Kennedys uważani byli za jeden z najbardziej zaangażowanych w politykę zespołów. MDC kilkakrotnie zmieniali swoją nazwę będącą rozwinięciem tego skrótu. Grali jako: Millions of Dead Cops, More Dead Cops, Millions of Dead Children, Multi Death Corporations, Millions of Damn Christians i Missile Destroyed Civilization. We wczesnych latach 80. Teksas był jedną z kolebek ostrzejszej odmiany punk rocka – hardcore punka. Jednym z zespołów grających w tym stylu był MDC, który występował wtedy pod nazwą The Stains, nagrywając jedną płytę. W roku 1982 MDC przeniósł się do San Francisco, gdzie istniała silna scena niezależna. Tam grupa nagrała swoją debiutancką płytę jako MDC – Millions of Dead Cops (we własnej wytwórni R Radical). Obecnie album ten jest uważany za jeden z punkowych klasyków. Zawierał takie utwóry jak: „’John Wayne Was A Nazi’”, „’Dick For Brains’” oraz ostro krytykujący policję „’I Remember’”. Oprócz tego zespół krytykował w bezpośredni sposób kapitalizm („Corporate Death Burger”), homofobię i kulturę amerykańską („Violent Rednecks”). Znaczenie MDC jako ważnej grupy hardcorowej spadło pod koniec lat 80. W 1992 roku grupa przyjechała po raz pierwszy do Polski na trzy koncerty. Brak nowych nagrań i koncertów po 1993 roku oraz osobiste problemy członków zespołu spowodowały zawieszenie jego działalności. W 2000 r. wokalista grupy, Dave Dictor, zreaktywował zespół. W 25. rocznicę powstania (2005) zespół zagrał intensywną serię koncertów w oryginalnym składzie.

ANTIDOTUM – załoga ze stolicy , która zaczęła wspólnie grać w 1987 roku . Początkowo działali jako Anti SU, po 5 latach zmienili nazwę na Antidotum. W 1993 r. ukazał się debiutancki album (kaseta) „Katharsis” wydany przez Złotą Skałę. Następnie zespól zawiesił działalność do 2000 roku. Po czym rok później zarejestrował materiał na płytę „Testowane na ludziach”, którą w 2001 roku wydała niezależna wytwórnia Nikt nic nie wie.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
eart
Eachtra – Celtycka Podróż w Teatrze V6
Nimfofunk_1
Mery Spolsky i Nimfofunk w New Yorku
ILOVEITALIA
I love italia w Atlas Arenie

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*