Wszystko się ułoży przy Placu Wolności (foto)

Plac_Wolnoci_instalacja_1Łódzkie Centrum Wydarzeń odsłoniło ostatnią z planowanych na ten rok instalacji artystycznych, które od dwóch lat regularnie powstają w ścisłym centrum miasta. Tym razem realizacja powstała przy placu Wolności, w podcieniach kamienicy przy ul. Legionów 2. Przestrzenna instalacja została przymocowana do ściany, ma ponad dwadzieścia metrów długości, trzy metry wysokości i wykonana została z różnokolorowej pianki poliuretanowej.

Michał Bieżyński, kurator ds. sztuki w przestrzeni miejskiej, Łódzkie Centrum Wydarzeń: Organizacja realizacji przestrzennych w mieście stanowi o wiele większe wyzwanie niż przykładowo pomalowanie ściany i stworzenie muralu. Jest to dość złożony proces, trzeba brać pod uwagę o wiele więcej aspektów – zarówno na poziomie tworzenia pracy, materiałów do niej wykorzystanych, miejsca, w którym zostanie ona wyeksponowana oraz późniejszego jej funkcjonowania. Marta zgłosiła się do nas z interesującym pomysłem, którego formę oraz charakter trzeba było dopasować do warunków przestrzeni publicznej. Wspólnie wypracowaliśmy odpowiedni koncept i udało się nam znaleźć właściwe miejsce, które na co dzień jest naturalnie uczęszczane przez ludzi, chroni instalację przed niekorzystną pogodą, a także zapewnia automatycznie nocne oświetlenie.

Do stworzenia instalacji wykorzystane zostało ponad 30m³ wielokolorowej pianki poliuretanowej. Poza efektem wizualnym integralną jej częścią jest również dźwięk, który usłyszymy, kiedy znajdziemy się w podcieniach. Autorką instalacji jest Marta Krześlak, studentka piątego roku Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi.

Marta Krześlak: W swoich pracach często poruszam temat człowieka i jego ingerencję w naturę. Inspiracją dla tego projektu była Wielka Rafa Koralowa. Kilka miesięcy temu natknęłam się na artykuł o bielejącej rafie koralowej u wybrzeży Australii. Umiera w niej życie, bo zanieczyszczenia powietrza ocieplają klimat. W rezultacie podnosi się temperatura wody i zmienia ekosystem. Pianka poliuretanowa jest tworzywem sztucznym, materiałem, który produkowany jest masowo, często w wielkich fabrykach generujących ogromne szkody dla środowiska.  Równocześnie pianka kojarzy się z miłym, sensualnym doświadczeniem, jest przedmiotem do dotykania. Moja rafa koralowa jest pasożytem na ścianie budynku. Chciałam, aby była ogromną, organiczną formą, wyolbrzymioną i przytłaczającą przestrzeń. Ogrom kształtów, za dużo kolorów, abstrakcyjna forma, która niemal wylewa się z budynku, na którym jest osadzona, nie ma centrum, ani dominanty.

Instalacja dość przewrotnie nosi tytuł „Wszystko się ułoży”. Autorka tłumaczy to następująco: Tytuł instalacji odnosi się do pracy, jaką musiałam wykonać przy jej montażu. „Wszystko się ułoży” to było motto moich ostatnich dwóch tygodni, ale równie ważna jest dla mnie dwuznaczność tego wyrażenia. Chciałabym, by instalacja była miłym doświadczeniem, momentem, w którym idąc przez miasto z nosem w telefonie, śpiesząc się na autobus, zanurzeni w codzienności natykamy się na zaburzenie przestrzeni jakim jest organiczna rzeźba na ścianie budynku. Zaburzeniem, ale jednak sytuacją przyjemną i łatwą do oswojenia.

Marta Krześlak na co dzień w swojej twórczości wykorzystuje wideo, fotografię oraz tworzy instalacje w przestrzeni. Brała udział w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą m. in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Galerii Labirynt w Lublinie, Akademii Sztuki w Szczecinie, Oktogon der HfBK Dresden. Ma za sobą również indywidualne prezentacje własnej twórczości w Łodzi i Warszawie. Jest finalistką 16. edycji Artystycznej Podróży Hestii, uczestniczką Biennale WRO Draft Systems, a także jedną  z laureatek konkursu Młode Wilki 15.  Jej prace wideo  prezentowane były na wielu festiwalach m. in. w Los Angeles, Londynie, Kluż-Napoka (Rumunia).

Czas ekspozycji piankowej instalacji pt. „Wszystko się ułoży” planowany jest na okres 2-3 miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *