bed597f7f06acdfd2dfac321d74d9698321d9429595753214 czerwca na deskach Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka odbędzie się ostatnia w tym sezonie premiera – Wszystko o kobietach w reżyserii Piotra Bikonta.

Wszystko o kobietach pisał Miro Gavran, myśląc o scenie. Jego komedia należy do nurtu tych dobrze skrojonych, z napięciem godnym thrillera, dowcipnym dialogiem i postaciami bliskimi współczesności. Historia o piętnastu kobietach w różnym wieku to swoiste studium kobiecej natury, opisane męskim okiem i ręką. Najistotniejszym elementem sztuki chorwackiego dramatopisarza są emocje przekazywane w prosty, ale interesujący sposób.

Jak mówi Piotr Bikont, spektakl powstał przede wszystkim „ku uciesze i lekkiemu wzruszeniu widza”. W realizacji komedii reżyser stawia na formę, która jego zdaniem „mimo swej zawiłości łatwa do rozszyfrowania nie jest, daje widzowi pewną dodatkową satysfakcję działania intelektualnego, które wykracza poza rozumienie tych prostych i banalnych historii”.

Miro Gavran – najwybitniejszy współczesny pisarz chorwacki, laureat prestiżowej nagrody „Central European Time” dla najlepszego dramatopisarza Europy Środkowej. Autor dramatów (Antygona Kreona, Szekspir i Elżbieta, Mąż mojej żony), powieści dla dorosłych i młodzieży, scenariuszy filmowych i słuchowisk radiowych.

Wszystko o kobietach
przekład: Anna Tuszyńska
reżyseria: Piotr Bikont
scenografia: Aleksander Janicki
kostiumy: Zuzanna Markiewicz
światło: Kornel Luczek
występują: Joanna Fidler (gościnnie), Mirosława Olbińska, Katarzyna Żuk, Jerzy Krasuń (głos)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Bas-Sheve – Batszeba w Centrum Dialogu
Earthfall-300x204
Warsztaty w ramach III Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2014
fot._Marta_Ankiersztejn-13
Pippi Pończoszanka w Ogrodzie Botanicznym

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*