6wok14 czerwca na deskach Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi odbyła się premiera spektaklu Wszystko o kobietach w reżyserii Piotra Bikonta, którego autorem jest chorwacki dramatopisarz Miro Gavran.

Wysoką klasę przedstawienia, bo niewątpliwie tak należy je opisać, zwiastowała liczna publiczność przybyła do teatru, który ten wydawać by się mogło nie był przygotowany, bądź nie spodziewał się tak dużego zainteresowania sztuką. Sytuacja ta stała się jasna już po kilku minutach jego trwania.

Wszystko o kobietach opowiada historie piętnastu kobiet (grane są przez trzy aktorki: Joannę Fidler, Mirosławę Olbińską oraz Katarzynę Żuk), których losy wzajemnie się przeplatają, bądź mają wspólne lecz nieznane sobie relacje. Są to charakterystyki kobiet, będących w różnym wieku, posiadających określone doświadczenia życiowe, nierzadko będące naznaczonymi bólem, zdradą, rządzą awansu zawodowego oraz zazdrością. W końcu są to trzy kobiety-przyjaciółki od lat przedszkolnych aż do czasu, kiedy starość przyjdzie im spędzić w domu opieki.

Pomimo dość poważnie powyżej brzmiących słów, sztuka ta jest niezwykle zabawną, bardzo dobrze skomponowaną komedią, przy której popłakałam się ze śmiechu. Jest to zasługa fenomenalnej gry aktorskiej, bardzo dobrych dialogów oraz ciekawej koncepcji spektaklu, jego przedstawienia, którego niebanalna forma wpływa na jego pozytywny, interesujący odbiór, a także — co jest najważniejsze — wyśmienity humor.

joomplu:56697

W każdej ze „scen” przedstawione są trzy dziewczynki, kobiety oraz starsze panie, posiadające cechy przypisane, często stereotypowo, niemal każdej kobiecie. Mamy: dwie przyjaciółki, w których relacje wkrada się „ta trzecia”, trzydziestolatkę walczącą z dominacją matki, kobiety z maseczką ze świeżych ogórków na twarzach, plotkujące o sekretarce szefa, której sposób na karierę jest jednoznaczny z pójściem z nim do łóżka. Opowiedziane są perypetie sióstr, skłóconych o męża jednej z nich. Ukazana jest dziewczynka, cierpiąca z powodu braku obecności matki na jej przedszkolnych przedstawieniach. W końcu dziecinne sprzeczki, mające swoje kontynuacje w wieku osiemdziesięciu lat.

Wszystko o kobietach jest przekrojem typowych kobiecych zachowań, które przedstawione są w niezwykle barwny, zabawny do łez sposób, z bardzo dobrym humorem oraz niesamowitymi aktorkami. Uśmiech nie schodzi z twarzy podczas trwania spektaklu nie tylko przybyłym paniom, a także płci przeciwnej.

Sztuka ta, to niezwykle przyjemny czas spędzony w teatrze na niebanalnie przedstawionej komedii.

joomplu:56691

Miro Gavran, Wszystko o kobietach (Sve o ženama)
Reżyseria: Piotr Bikont
Scenografia: Aleksander Janicki
Kostiumy: Zuzanna Markiewicz
Obsada: Joanna Fidler (gościnnie), Mirosława Olbińska, Katarzyna Żuk

/fot. mat.pras.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
2_max_i
Kokolobolo w Teatrze Nowym – recenzja
IMG_0801
Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku w Domu Literatury – recenzja
cid_4AD021F4DF434A54904DD64515D50BEAPowszechnyAD
Czad w Teatrze Powszechnym – recenzja
1 Komentarz
  • 4 lipca 2013 at 07:53

    genialna sztuka. polecam wszystkim!!

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*