DSCF0941We wtorkowy wieczór, 3 marca, w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana zorganizowano spotkanie pod hasłem „Wstęp do Purim”. W budynku, mieszczącym się w Parku Ocalałych przy ul. Wojska Polskiego, zebrali się wszyscy ci, którzy chcieli świętować najweselsze święto w kulturze żydowskiej. Współorganizatorem spotkania był HaMakom, miejsce inicjatyw mających na celu aktywizację społeczności żydowskiej w Łodzi. Wydarzenie ucieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Już w tydzień po publikacji wydarzenia na Facebooku, zabrakło wejściówek, które można było zarezerwować drogą mailową.

Po wejściu do Centrum Dialogu można było napotkać głośny tłum, gdzieniegdzie wyróżniających się przebierańców, którzy wzięli sobie do serca karnawałowy charakter święta. Po niedługiej chwili otworzyły się drzwi do auli, do której podążyli goście wydarzenia. Spotkanie rozpoczęło krótkie wystąpienie dzieci z Żydowskiej Szkółki Niedzielnej, po którym nastąpiło przemówienie rabina Symchy Kellera, który opowiadał o genezie święta Purim. Tuż po tym wystąpieniu, zebrani mieli szansę wysłuchać koncertu folkowo-bluesowego zespołu Yan Shary. Wszystkie występy były przeplatane obecnością wesołego mima, który krążył pomiędzy sceną a widownią, zabawiając gości.

Purim przypada na miesiące luty-marzec w kalendarzu gregoriańskim, a na szósty w świeckim kalendarzu żydowskim, zwany adar. Jest to okres karnawałowy dla Żydów, a według tradycji w ten dzień powinno się pić alkohol aż do momentu, w którym nie można będzie rozróżnić wznoszonych okrzyków „Niech będzie błogosławiony Mordechaj” i „Niech będzie przeklęty Haman”.

Wtorkowe obchody w Centrum Dialogu były jednak jedynie wprowadzeniem do wieczoru purimowego, zatem obyło się bez spożywania alkoholu i hucznej zabawy, zwłaszcza, że w spotkaniu brały udział również dzieci. Oprócz tego goście zostali ugoszczeni ciastkami Hamantaszen – tradycyjnymi żydowskimi ciastkami pieczonymi z okazji Purim.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
_MG_8147
Bitwa na poduszki na Placu Wolności (foto)
Festiwal Roślin Owadożernych oraz Światowa wystawa orchidei, bonsai i sukulentów w Fabryce Sztuki (foto)
IMG_8028
Mamy Targ w ŁSSE (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*