Wściekły w Teatrze Powszechnym

7 czerwca br. na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi (ul. Legionów 21) odbędzie się polska prapremiera “Wściekłego”, czyli sztuki Michele Riml traktującej o złożoności problemu przemocy. Spektakl został społecznie wyreżyserowany przez dyrektor Ewę Pilawską w ramach cyklu “Dziecko w sytuacji”.

 

Ewa Pilawska zauważa, że przemoc nie dotyczy wyłącznie agresji fizycznej. Jest nią też milczące przyzwolenie na krzywdę, pomówienia, plotkowanie – ból można sprawiać nie tylko ciosem, ale również poprzez atak słowny. Przemoc, która nie zostanie zatrzymana, przybiera skrajne postacie. Dlatego tak ważne jest, by nie stała się fundamentem relacji międzyludzkich.

Reżyser podsumowuje:

– Moim zdaniem „Wściekły” stawia pytania o to, dlaczego nie potrafimy zatrzymać mechanizmu przemocy? Dlaczego przyzwalamy na nią i dlaczego pozwalamy jej się umacniać? Kogo żywi konflikt? I czy jesteśmy w stanie cokolwiek zrobić? Czy i na ile jesteśmy w stanie wyeliminować korzenie przemocy?

 

Cykl “Dziecko w sytuacji” to autorski projekt Ewy Pilawskiej, który w formie spektakli i warsztatów zachęca odbiorców (przede wszystkim młodzież) do podjęcia tak istotnych kwestii jak depresja rodziców, hejt, bezdomność, inicjacja seksualna, transpłciowość, często po raz pierwszy stwarzając im okazję do wypowiedzenia się, bycia wysłuchanym i porozmawiania. Priorytetem kontaktu między prowadzącymi i uczestnikami jest partnerstwo i nastawienie na dialog, a nie dawanie gotowych rozwiązań.

Realizacja projektu ma miejsce nie tylko na żywo w Teatrze, ale też online, co stwarza możliwość uczestnictwa odbiorcom z całej Polski. Jak dotąd zaprezentowano m.in sztuki „Siedemnaście” Matthew Whitteta, „#Otagowani” Dave’a Deveau, „Odwaga” Jasia Kapeli i Hanny M. Zagulskiej, „Janek, król przeprowadzek” Davida S. Craiga, „Ony” Marty Guśniowskiej”. Zazwyczaj są to polskie prapremiery tekstów autorów anglojęzycznych. “Wściekły” jest dwunastym spektaklem realizowanym w ramach cyklu.

 

Harmonogram pokazów “Wściekłego” przedstawia się następująco:

6 czerwca godz. 11:30 (jubileuszowa, 70. prezentacja w ramach cyklu „Teatr dla niewidomych i słabo widzących”)

7, 8, 9 czerwca godz. 10:00

Kolejne pokazy zaplanowane są na lipiec. Spektakle będą połączone z autorskimi warsztatami współprowadzonymi przez Andrzeja Jakubasa i zaproszonych specjalistów z różnych dziedzin, a ich tematem będzie m.in. kwestia mechanizmów przemocy w relacjach międzyludzkich.

Sponsorzy prapremiery  „Wściekłego” : AMCOR (Sponsor strategiczny cyklu „Dziecko w sytuacji”, od początku wspierający Teatr w realizacji projektu), Hexeline oraz Opus Film.

 

Twórcy:

 

Michele Riml “Wściekły”

Przekład: Elżbieta Woźniak

Reżyseria (społecznie): Ewa Pilawska

Twórca autorskich warsztatów: Andrzej Jakubas

Scenografia i kostiumy: Wojciech Stefaniak

Ruch sceniczny: Jarosław Staniek

Opracowanie muzyczne: Bartosz Adamiak

Reżyseria świateł: Łukasz Broniewski, Sylwester Wilk

Obsada: Marta Jarczewska, Filip Jacak

/autorka – Agnieszka Adamiak

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *