WOŚP w Manufakturze 2022

Wielkimi krokami zbliża się jubileuszowy, 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z tej okazji Manufaktura przygotowała nie jeden, a dwa dni pełne atrakcji! W ostatni weekend stycznia (29-30.01) rynek i galeria Manufaktury będą tętnić wspaniałą, ciepłą energią łódzkich serc! Wśród zaplanowanych atrakcji m.in. pokazy kaskaderskie, wzloty balonem, wystawa pojazdów retro i wojskowych, animacje dla dzieci i wiele innych!

Hasło tegorocznego finału to “Przejrzyj na oczy” – w Polsce co roku na oddziały okulistyki dziecięcej trafia kilkanaście tysięcy małych pacjentów. Środki zebrane podczas akcji będą przeznaczone na zakup specjalistycznego sprzętu okulistycznego, pozwalającego na wczesną diagnostykę i wdrożenie leczenia wśród dzieci. 

Atrakcje w galerii handlowej:

W sobotę i niedzielę wośpowe szaleństwo opanuje galerię handlową Manufaktury – w pasażach pojawią się wspaniałe maszyny łódzkich klubów motocyklowych. Berserkersi, Brotherhood, Blue Rangersi, Korsarze Łódź, wszyscy od lat wspierają Orkiestrę i dzięki nim będzie można oglądać harleye, choppery, motocykle turystyczne i ścigacze. Futurystyczne pojazdy pokażą studenci Politechniki Łódzkiej z Solar Team i Iron Warriors Team. Nie dajcie się zwieść ich niepozornemu wyglądowi – studenckie bolidy to ewenementy na skalę europejską! Studenci umożliwią przejażdżkę kosmiczną kapsułą – co godzinę pojazd będzie „wyprowadzany” na zewnątrz w okolice Kakadu, gdzie będą się odbywały mini-odyseje. W rotundzie i przy Machinarium na najmłodszych czekają niezliczone atrakcje: będzie nauka i pokazy chemiczne,  magia i sztuczki w wykonaniu iluzjonistów i cyrkowców. Na drukarce  3D przez cały dzień będzie można wydrukować sobie serduszka i inne gadżety. Od godz. 11 do 14 na układanie wielkich puzzli w rotundzie zapraszają animatorzy z Fundacji Happy Kids, a na pokazy tańca – instruktorzy z Egurrola Dance Studio. W małej rotundzie studenci z IFMSA zapraszają do szpitala Pluszowego Misia, gdzie przekażą najważniejsze instrukcje dotyczące udzielania pierwszej pomocy i opatrywania ran.

Zarówno w sobotę, jak i niedzielę tuż przed godz. 15 scenę w rotundzie przejmie Zbyszek Pietrzak z Pokojowego Patrolu WOŚP i wraz ze wspaniałymi Gośćmi poprowadzi szóstą edycję Licytacji WOŚP. Kto pojawi się u boku Zbyszka? Znani i lubiani – Krzysztof Skiba, drużyna polskich strongmenów na czele z Krzysztofem Radzikowskim i Sławomirem Toczkiem, “złota” Małgorzata Niemczyk, sędzia Anna Maria Wesołowska czy Dominik Abus, znany z programu “Gogglebox. Przed telewizorem”.

W niedzielę studenci uniwersyteckiego koła SKN Inwestor czekają na Wasze groszówki. W  wejściu głównym galerii handlowej przy schodach budować się będzie po raz 13. Złote serce z monet. To najlepszy przykład, że sporo jest prawdy w starym porzekadle „Grosz do grosza” – w poprzednich latach ze złotego serca z grosików udawało się zbierać ponad 70 tysięcy złotych co roku!

Na stoisku Bio-Gen Łódź w niedzielę czekać będzie nie lada gratka – wystawa złotych serduszek wylicytowanych w poprzednich latach a od południa – spotkanie z Karolem Bieleckim, jednym z najbardziej utytułowanych zawodników piłki ręcznej!

Podczas dwudniowej akcji zarówno w galerii handlowej, jak i na rynku, krążyć będą wolontariusze w strojach z ulubionych filmów – Thanosa czy bohaterów Star Wars! Nie zabraknie też sportowców – rugbistów z klubu Budowlani S.A. Z każdym z nich będzie można zrobić sobie zdjęcie – wystarczy datek do puszki WOŚP.

Atrakcje na Rynku:

W niedzielę (30.01) pojawi się mnóstwo outdoorowych atrakcji na rynku Manufaktury – wystawa retro i wojskowych pojazdów, a wśród nich m.in. zabytkowy garbus, milicyjny polonez, tankietka TKS NKM i armata ZIS-3. Pojawią się też unikatowe pojazdy bojowe z Rutkowski Patrol i „tańczące” koparki. Dla fanów dawnej motoryzacji nie lada gratka – na rynek Manufaktury wjedzie 30 „maluchów” na 30. finał! Kolorowe fiaty 126p zabiorą nas w sentymentalną podróż w czasie, a jednocześnie będą idealnym tłem do zdjęć! Własne stanowisko będzie miała też Fundacja Fun & Drive i Autoszkoła Driver – chętni będą mogli spróbować swoich sił za kierownicą!

Miłośnicy aktywności w plenerze będą mogli spróbować swoich sił w grze terenowej na rynku Manufaktury pod okiem Łódzkich Skrzatów lub podziwiać… mecz Quidditcha!

Po południu na rynku stanie ogromny balon! Jeśli pogoda pozwoli, balon wzniesie się kilka metrów nad ziemię – a to wszystko pod okiem wykwalifikowanej pilotki. W zamian za odpowiedni datek do puszki, chętni będą mogli podziwiać rynek Manufaktury z wysokości! Wzloty ruszą o godz. 14.30. Przed galerią handlową stanie „Maniek” – amerykańska ciężarówka – doskonałe tło do zdjęć. Zdjęcia z wysokości będzie można robić podczas  wjazdów widokowych w podnośniku koszowym Rival. Dla tych, którzy mają lęk wysokości – symulator z okularami VR, w którym można… posterować podnośnikiem!

Nie zabraknie też uwielbianych przez dzieci zwierząt – wsparcie Orkiestrze okaże Polski Związek Łowiecki – jego sokolnicy zaprezentują majestatyczne ptaki drapieżne, używane do polowań. Będą też inne zwierzaki, chociażby w towarzystwie OTOZ Animals Łódź. Wrzucić datek do puszki takiego wolontariusza – to sama przyjemność!

Przed wejściem do galerii zaparkuje krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa. Aby oddać krew, wystarczy zarejestrować się między godz. 12 a 15 (w galerii  handlowej przy krwiobusie) i zgłosić do mobilnego punktu poboru. Po pozytywnej weryfikacji można już zostać dawcą i podzielić się tym wyjątkowym darem, jakim jest krew. Zaraz obok krwiobusa zaparkuje kolorowy autobus  Fundacji Happy Kids – w środku najmłodsi będą mogli pobawić się w figloraju ze zjeżdżalnią i torem przeszkód! Przed pojazdem stanie też namiot z atrakcjami dla dzieci – malowanie twarzy, balony zmieniające kształty, loteria z fantami – żadne dziecko nie będzie się tam nudzić!

W finał WOŚP jak zawsze zaangażowane będą też służby mundurowe – jednostki Straży Pożarnej (OSP Łódź-Mikołajew, Retkinia, Wiskitno, Proboszczewice) pokażą swoje zabytkowe samochody, a także pojazdy i sprzęt, których używają obecnie. Z kolei Straż Miejska opowie o profilaktyce raka piersi i udzieli rad dotyczących pierwszej pomocy. Strażnicy przygotowali także atrakcje dla najmłodszych – na dzieciaki czekać będzie kucyk i namiot z animacjami. Na rynku odbędzie się też finał parady konnej Straży, a ułani zadbają o zmarzniętych – gar gorącej grochówki na posterunku!

W niedzielnym programie czeka też różnorodność pokazów. Średniowieczne sztuki walki zaprezentują rycerze z Pocztu Rycerskiego Herbu Sobol. Z kolei Klub Byłych Żołnierzy Wojsk Powietrzno-Desantowych „Czerwone Berety” przeprowadzi pokazy kaskaderskie, zjazdy na linie i prezentację broni. Fani militariów powinni skierować swoje kroki do stanowiska strzelnicy ASG – pod okiem doświadczonych instruktorów będą mogli sprawdzić, czy mają sokole oko!

Niedzielne popołudnie umilą występy na żywo łódzkich zespołów i muzyków. Od godz. 15 z muzycznej wieży usytuowanej na rynku płynąć będzie muzyka różnych gatunków. Wśród artystów zobaczycie: zarażającego pozytywną energią Nicka Sinckler’a, finalistę The Voice Poland – Sebastiana Wojtczaka, zespół Tempest, Age Connect, mŁodzianki & Friends, Let See Thin, Agatę Buczkowską, Paweł Samokhin czy łódzki rockowy band Black Radio. Muzyczną imprezę poprowadzi Małgosia Błażewicz, znana i lubiana dziennikarka radia Eska Łódź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *