wtfW niedzielę, 10 lutego o godz. 18 w Owocach i Warzywach rozpocznie się pokaz krótkich filmów z Finlandii o podchwytliwym tytule WTF – Welcome To Finland. Prezentacja odbywa się w ramach cyklu World Shorts – przeglądu najciekawszych szortów z różnych krajów.

Welcome to Finland to ponad 90 minut wielokrotnie nagradzanych fińskich krótkich metraży, takich jak np: „Up and about again” – zwycięzcę festiwalu w Montrealu czy „So it goes” wyróżniony nagrodą specjalną festiwalu filmowego w Tampere. Dzięki tym filmom poznamy zarówno przepiękną skandynawską przyrodę, jak i przekonamy się co to znaczy „fiński charakter”.

W programie:

1. A Stone Left Unturned (Kovat miehet) reż. Maarit Lalli, 19 min, 1999
Fikcja

Reima przygotowuje i orze pole, aby być gotowym na nadchodzącą jesień. Kamień leżący na polu „od początku świata”, jest przyczyną napięcia między ojcem i synem. Kto ma rację: ojciec czy syn? W tej relacji nikt nie marudzi, nikt się nie poddaje a nawet nie przyznaje się do niczego. „A stone left unturned”, to krótka opowieść o pełnym absurdu, typowo fińskim uporze, który objawia się w walce o kamień, który trzeba odwrócić… Film zdobył nagrodę publiczności podczas Arhus Film Festival 2000 i był nominowany w kategorii „najlepszy film krótkometrażowy” podczas gali European Film Awards.

2. So It Goes (Korsoteoria) reż. Antti Heikki Pesonen, 29 min, 2012
Fikcja

So It Goes to opowieść o kobiecie z kasy pracującej, o imieniu Elli, która nigdy nie wyjeżdżała poza granicę Finlandii. Teraz albo dostanie od losu zagraniczną podróż albo wielką miłość. Ale nigdy nie obie rzeczy.

3. The Dry Dock (Telakka) reż. Tuukka Hari 12 min, 2001
Dokument

Ten bardzo obrazowy i czarujący dokument opowiada historię jednego roku, wszystkich czterech pór roku, nad suchym dokiem Suomenlinna. W filmie świetnie uchwycono upływający czas, zdziwimy się jak dużo można odkryć w 10 minut jego trwania Film w 2003 zdobył nagrodę na festiwalu Clermont-Ferrand International Short Film Festival.

4. Whats Up (Mit kuuluu)reż. Risto-Pekka Blom, 3 min, 2010
Eksperymentalny

To eksperymentalne wideo sprytnie łączy ze sobą odgłosy płaczącego i zadowolonego niemowlęcia, z obrazami dorosłego mężczyzny i kobiety, którzy odgrywają do przy tych dźwiękach uczucia, które w sobie mają. Film w humorystyczny sposób porusza temat naszej wrodzonej potrzeby bycia akceptowanym, kochanym i szczęśliwym.

5. Up And About Again (alkeilla taas) reż. Maarit Suomi-Väänänen 10 min, 2009
Eksperymentalny

Up And About Again to eksperymentalny film opowiadający o wybieraniu i negocjowaniu życiowej drogi. Oniryczne i surrealistyczne obrazy przedstawiają przejażdżkę samochodem Datsun 100A, pokrytym grubą warstwą śniegu i lodu, przez letni krajobraz. Dzieje się coś niewytłumaczalnego, co przewraca do góry nogami szarość zwykłego dnia. W historii tej ukryty jest jednak ból.. Zwycięzca w kategorii „najlepszy film krótkometrażowy” podczas Montreal festival of New Cinema.

6. Opportunist (Menestyjä) reż. Teemu Nikki 9 min, 2005
Fikcja

Dziesięcioletni Marko jest zazdrosny o swojego sąsiada Aki’ego, który jest w tym samym wieku co on. Pewnego razu rodziny Marko i Aki’ego wybierają się na przejażdżkę. Na stacji benzynowej Marko dostrzega swoją szansę.

7. L’Artiste, reż. Esa Illi, 12 min, 2012
Eksperymentalny

Marc, młody artysta, performer, przyjeżdża na północ pełen oczekiwań. Wkrótce odkrywa, że niestety październikowa pogoda i ludzie z północy są dosyć chłodni. Marc stara się najlepiej jak potrafi, ale nie udaje mu się wywołać uśmiechu u nikogo. Bohater powoli zaczyna tracić wiarę w swoje siły.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Charlie Kocha Kobiety
filmteractive
Filmteractive Festival 2017 o digital merketingu przyszłości
kamerakcja
Nowe Horyzonty: Kamera Akcja

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*