WS_UK_plakat_ivvanskiW niedzielę, 13 października o godz. 18 w Owocach i Warzywach rozpocznie się pokaz World Shorts UK. Wstęp wolny.

Tym razem pokażemy selekcję brytyjskich filmów krótkometrażowych. W zestawie znalazły się obrazy nagradzane m.in. na Annecy International Animated Film Festival, Los Angeles Film Festival czy London Short Film Festival. Niektóre z nich będą miały polską premierę.

Być może najważniejszą cechą brytyjskiego krótkiego kina jest to, że trudno je scharakteryzować. Wachlarz podejmowanych przez twórców tematów, sposoby narracji i formy realizacji, sprawiają, że definicji musielibyśmy szukać gdzieś pomiędzy filmową spuścizną Terrence’a Davisa i Latającym cyrkiem Monty Pythona.

Prezentowane w programie World Shorts: Wielka Brytania filmy jednak nie roszczą sobie prawa do relacji z wyspiarskiej rzeczywistości – w zamian za to kreują autorski, zaskakujący obraz zlanego deszczem fragmentu świata. Składają się na to produkcje fabularne, dokumenty, animacje i formy eksperymentalne – tworząc tym samym swoisty filmowy kolaż. W programie znalazły się tytuły, które odwiedziły najważniejsze światowe festiwale – od Berlina po Melbourne.

Program:

>> FLYTOPIA | Karni & Saul | 20″

Mroczna fantastyczna opowieść, w której mężczyzna zawiera swoisty pakt z insektami zamieszkującymi jego dom. Historię ociekającą muchami, seksem, miodem i mięsem, wieńczy bardzo kleisty koniec. Nagrody: London Short Film Festival 2013 (Oficjalna Selekcja); Palm Springs Short Film Festival 2013 (Oficjalna Selekcja); Clermont Ferrand 2013 (Oficjalna Selekcja)

>> MORNING | Cathy Brady | 20″

Zapowiadający się na zwykły, rutynowy poranek, Mary, zostaje przerwany nagłą wizytą nieznajomego, który przekonuje ją, żeby zmierzyła się z tym, co dotychczas starała się ukryć sama przed sobą. Nagrody: IFTA Award 2013 (Best Short Film); Prix UIP Cork 2012 (European Short Film)

>> I AM TOM MOODY | Ainslie Henderson | 6″

Surrealistyczna podróż w głąb podświadomości stłamszonego muzyka, który walczy o to, aby śpiewać. Animowany obraz artystycznej determinacji i zmagania się z paraliżującą niepewnością. Nagrody: Annecy IAFF 2013 (Special Jury Award); Encounters 2013 (Best British Animation); Glasgow Film Festiwal 2013 (Audience Award)

>> POUTERS | Paul Fegan | 17″

Współczesna historia o nigdy nieginącej rywalizacji, poświęceniu, przyjaźni i rodzinie – przeplatana opowieścią o tradycyjnym szkockim sporcie. Nagrody: London Short Film Festival 2013 (Best Documentary); BAFTA Scotland New Talent Award (Nomination)

>> SLUGABED’S TURBO JUICER 4000 | Christopher Ullens de Schooten | 3″

Sokowirówka Slugabed Turbo 4000 i jej zaawansowane technologicznie wnętrze, niczym mała fabryka przerobi twoje kasety magnetofonowe na najlepszy sok, jaki kiedykolwiek piłeś. Nagordy: London Short Film Festival 2013 (Best Music Video)

>> ACOUSTIC LEVITATION THROUGH VOCAL DISCHARGE | Ghin Liew | 2″

W centrum badawczym Ksana Ksana Institute dokonano naukowego przełomu w dziedzinie lewitacji akustycznej. Fenomen tego zjawiska polega na wykorzystaniu fal stojących w walce z siłą grawitacji. A tym razem także na zaangażowaniu człowieka. Nagordy: East End Film Festival (Oficjalna Selekcja); The Smalls Film Festival (Nominacja)

>> THE PUB | Joseph Pierce | 8″

Kemi żyje i pracuje w mrocznej przestrzeni pubu w północnym Londynie. W miarę ilości wypitego przez klientów alkoholu, linia oddzielająca światy z obu stron baru stopniowo się zaciera. Nagrody: Los Angeles Film Festival 2013 (Best Experimental Short); Melbourne IFF 2012 (Best Animation Short), Raindance Film Festival 2012 (Best UK Short)

>> DELETING EMILY | Zac Klein | 14″

Andrew ma wkrótce wyruszyć w podróż dookoła świata. Jedyne, co musi zrobić przed wyjazdem, to zerwać ze swoją dziewczyną Emily i skasować z ją z listy znajomych na facebooku. Sprawa okazuje się jednak być trudniejsza niż przypuszczał. Nagrody: British Shorts Film Festival 2012 (Audience Award); Washington DC Shorts (Filmmakers Award); London Independent Film Festival 2012 (Oficjalna Selekcja)

>> REINDEER | Eva Weber | 3″

Podróżując 400 kilometrów za koło podbiegunowe Eva Weber w wyjątkowy sposób uchwyciła społeczny – chciałoby się powiedzieć – status reniferów, które od wieków stanowią środek utrzymania Finów żyjących na tych terenach. Nagrody: Sundance Film Festival 2013 (Oficjalna Selekcja)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
transatlantyk
Pierwsze szczegóły PGNiG Transatlantyk Festival 2016
Znamy skład Jury 5. edycji PL Music Video Awards
miastosun
Miasto snu w Muzeum Kinematografii

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*