Blindsided1W niedzielę, 26 maja o godz. 18 w Owocach i Warzywach rozpocznie się pokaz islandzkich filmów krótkometrażowych – World Shorts: Islandia vol. 2. Wstęp wolny.

Charakterystyczna poetyka i wrażliwość tamtejszych twórców zawsze przyciąga tłumy widzów. Sześć wyselekcjonowanych filmów to 1,5 godziny wzruszającego i mądrego kina, w którym znajdziemy przejmujące tematy, piękne zdjęcia i pełną emocji muzykę (do jednego z filmów ścieżkę dźwiękową skomponował sam Ólafur Arnalds).

W programie:

1. Revolution Reykjavik, reż. Ísold Uggadóttir, 2011, 19’
Kiedy islandzka ekonomia upada 58-letnia Gudfinna walczy o zachowanie swej godności.
* Najlepszy film krótkometrażowy Valladolid International Film Festival, Athens International Film and Video Festival

2. Krass, reż. Tómas H. Jóhannesson, 2012, 8’
Głównymi bohaterami filmu Krass są Oli, który prowadzi myjnię samochodową oraz jego niepełnosprawny umysłowo brat Kelli. Pewnego razu na myjnię trafia dosyć porywczy kierowca zabytkowego samochodu. Auto ulega zniszczeniu kiedy Keli pisze na nim swoje imię… Oli ratuje sytuację zwodząc klienta tak długo aż uda się pozbyć napisu z maski samochodu. Kiedy klient odjeżdża staje się oczywiste, że Keli namalował swoje imię także na drugiej stronie auta.
* Film nominowany w kategorii najlepszy film krótkometrażowy w ramach Chicago International Film Festival

3. The Weird Girls Project – Secret Garden reż. Kitty Von-Sometime,
2011, 5’
The Weird Girls Project to wieloletni projekt artystki Kitty Von-Sometime, w ramach którego powstało już 15 wideoartów inspirowanych dziecięcymi marzeniami. Ten epizod portretuje doniosła ścieżka dźwiękowa autorstwa Ólafura Arnaldsa i traktuje o szeroko pojętej kobiecej wolności.

4. BlindSided, reż. Richard Scobie, 2012, 16’
Ekstremalny rasista i bigot traci wzrok w wyniku samochodowego wypadku. Niepewny czy odzyska kiedykolwiek wzrok, zmuszony jest polegać na swoim opiekunie, co okazuje się jednak mieć pewne nieprzewidziane konsekwencje.
* Film pokazywany w ramach oficjalnej selekcji festiwali: Napa Valley Film Festival, RIFF, The Other Venice Film Festival, The Dingle International Film Festival, Zubroffka International Short Film Festival.

5. Pension gang, reż Páll Grímsson, 2012, 12’
Marta i Johann, emerytowana para inwestuje swoje życiowe oszczędności z pomocą bankiera Bjarni’ego, który obiecał im podwojenie oszczędności w dosyć zawiły sposób. Niestety, pieniądze zostają stracone, więc para decyduje się złożyć wizytę bankierowi i przejąć sprawy w swoje ręce.

6. Dear Kaleb, reż. Erlendur Sveinsson, 2010, 25’
Jest ciemna, zimna, zimowa noc. Czternastoletni Kaleb staje przed trudnym wyborem. Kto jest ważniejszy: najlepszy przyjaciel czy dziewczyna z jego snów?

Łączny czas projekcji: 86 min.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Otwarcie O!PLA 2020
jerzjerzy
Premiery kinowe – marzec 2011
w1414_plakat
Tydzień Kina Tureckiego

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*