#WoodsKreuje – gra miejska dla łodzian

Aplikacja_-_ekran_glownyJak co roku, wiosną, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi przypomina mieszkańcom miasta i turystom o tym, że las to dobre sąsiedztwo. Wystartowała kampania #WoodsKreuje, której głównym bohaterem jest… drewno. Z tej okazji powstała bezpłatna aplikacja mobilna, przy pomocy której można odbyć fascynującą wycieczkę po Łodzi, a w centrum miasta stanęło siedem oryginalnych drewnianych ławek.

Łódź filmowa, Łódź fabryczna, Łódź postindustrialna, miasto pubów – gra miejska odkryje przed łodzianami i turystami kolejne oblicza miasta zwanego kiedyś „ziemią obiecaną”. Przy pomocy dostępnej w sklepie Google Play bezpłatnej aplikacji mobilnej WoodsKreuje, użytkownicy będą mieli okazję odbyć fascynującą wycieczkę w głąb historii miasta, podążając nowym, drewnianym szlakiem. Ołtarz główny w Archikatedrze Łódzkiej, kultowe schody do sali kinowej w Szkole Filmowej czy tzw. domy tkaczy, to tylko niektóre z miejsc, w których pięknie zachowane lub zrekonstruowane drewniane elementy architektury lub wystroju wnętrz szepczą wciąż żywe historie dawnej – i współczesnej – Łodzi. Wystarczy smartfon, odrobina spostrzegawczości by wypatrzeć tabliczki z kodami QR i trochę kreatywności słowotwórczej – szczegóły w aplikacji WoodsKreuje. Najbardziej kreatywnego gracza Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi nagrodzi tygodniowym wrześniowym wyjazdem nad morze dla czterech osób.

W centrum miasta, obok dworca Łódź Fabryczna, stanęło siedem wyjątkowych, drewnianych ławek – instalacja WoodsKreuje to ostatni punkt na trasie gry miejskiej, z którym związane jest zadanie finałowe!  Podczas międzynarodowego sympozjum designerskiego, które odbyło się w maju nad Zalewem Sulejowskim, spotkali się artyści z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki. Uczestnicy, pracujący na co dzień z różnymi materiałami, tym razem zmierzyli się drewnem topolowym. Powstałe formy artystyczno-użytkowe to wypadkowa kilku czynników: wizji artystycznej każdego z twórców, konieczności dostosowania jej do wymogów użyteczności i – jak podkreślają artyści – zastanego surowca. Drewno bowiem, jak żaden inny materiał, ma swoje naturalne uwarunkowania, które determinują ostateczną formę dzieła. Wszystkie „wady” surowca, jak sęki, spękania czy ślady szkodników, dla artystów są dodatkowym walorem i kolejnym wyzwaniem w pracy twórczej. – Nie wszystkie formy użyteczne muszą mieć formę kwadratu, warto poszukiwać innych rozwiązań. Jeżeli to poszukiwanie i jego efekty przybierają formę zabawy – to chyba dobrze, prawda? – tak o instalacji WoodsKreuje mówi koordynujący sympozjum designerskie prof. Marek Sak (ASP Łódź).

Ławki stanęły w Parku im. Stanisława Moniuszki, od strony dworca Łódź Fabryczna. Wśród drewnianych form łodzianie znajdą m.in. piękną łódź, wygodne siedzisko ze stojakiem na rowery, najmłodsi zaś z pewnością docenią ławkę w kształcie…cukierka.  – Chcieliśmy przypomnieć, jak pięknym i uniwersalnym surowcem jest drewno, pokazać jego ogromny potencjał, tworząc jednocześnie coś użytecznego. Lokalizacja instalacji WoodsKreuje w parku pobliżu dworca i nowych przystanków tramwajowych nie jest przypadkowa: mamy nadzieję, że niebanalne drewniane ławki będą fajnym miejscem do odpoczynku dla podróżnych korzystających z MPK i PKP, a także tych, którzy wybrali się na spacer lub przejażdżkę rowerową po parku – mówi Hanna Bednarek-Kolasińska, Rzecznik Prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi.

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, Dariusz Pieniak, podkreśla, że drewno wykorzystane do stworzenia instalacji pochodzi z tzw. drzewostanów gospodarczych, czyli zasadzonych po to, by w momencie osiągniecia określonego wieku, mogły zostać wycięte. Popyt na drewno jest ogromny i wciąż rośnie. Harmonia między potrzebami ludzi i przyrody jest utrzymana dzięki zrównoważonej gospodarce leśnej, która powstaje m.in. w oparciu o dziesięcioletnie plany urządzania lasu.

Więcej na temat pozyskania surowca, zadań leśników, właściwości poszczególnych gatunków drewna oraz inspiracji i ciekawostek dotyczących jedynego odnawialnego surowca naturalnego na stronie www.lodz.lasy.gov.pl/-woodskreuje oraz na fanpage’u Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi facebook.com/LasyPanstwoweLodz/. To nie koniec niespodzianek. Przez kolejne dwa miesiące najmłodsi łodzianie będą gościć w Leśnym Eksperymentarium, by odkrywać super-moce przyrody.

W grę miejską można grać do końca lipca. Aplikacja jest kompatybilna z systemem Android.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *