bukowinaTen tydzień przebiega w Łodzi zdecydowanie pod znakiem piosenki turystycznej i poetyckiej. W piątek rusza 36. edycja Yapy, od kilku dni możemy wczuwać się w klimat festiwalu na koncertach Sceny PrzedYapowej w Gnieździe Piratów.

  
W środę w Przechowalni wystąpiła czołówka nurtu – Wolna Grupa Bukowina, Elżbieta Adamiak i Ewa Rutkowska. Rangę wydarzenia niech podkreśli fakt, że niewielka przechowalniana sala koncertowa tym razem z trudem pomieściła wszystkich gości.

Koncert otworzył występ Ewy Rutkowskiej. To piosenkarka znana szerzej ze współpracy z małżeństwem Andrzej Poniedzielski – Elżbieta Adamiak. Ta ostatnia również zaprezentowała kilka utworów ze swego repertuaru, będąc jednocześnie gospodarzem wieczoru.

 
Gwoździem programu był jednak występ Wolnej Grupy Bukowiny. To zespół o ugruntowanej i znaczącej pozycji w kręgu wykonawców piosenki poetyckiej i turystycznej. Niedawno obchodził 40. rocznicę powstania. Założyciel i wieloletni lider grupy, zmarły w 1985 r. Wojciech Belon, jest legendarną już postacią wśród muzyków i fanów gatunku.
 
A w środowy wieczór Grażyna Kulawik, Wojciech Jarociński, Wacław Juszczyszyn i Wojciech Maziakowski zagrali zarówno żelazne pozycje z repertuaru Bukowiny (w tym rozpoczynającego większość koncertów „Majstra Biedę” i „Balladę o Cześku Piekarzu”), jak i kilka utworów z ostatniej, wydanej w 2001 r. płyty „Słonecznik”.

Koncert był częścią akcji charytatywnej, odbywającej się w kilku miastach Polski w tym samym czasie. Całkowity dochód ze sprzedaży biletów i rozprowadzonych w tym dniu płyt artystów zostanie przeznaczony na pokrycie kosztów rehabilitacji Małgorzaty Zwierzchowskiej, piosenkarki i instrumentalistki współpracującej z Aleksandrem Grotowskim. Pomysłodawcami akcji byli Andrzej Poniedzielski i Elżbieta Adamiak, właściciele Przechowalni i przyjaciele Zwierzchowskiej.

 
Wolna Grupa Bukowina + E.Adamiak + E. Rutkowska Wolna Grupa Bukowina + E.Adamiak + E. Rutkowska Wolna Grupa Bukowina + E.Adamiak + E. Rutkowska
Wolna Grupa Bukowina + E.Adamiak + E. RutkowskaWolna Grupa Bukowina + E.Adamiak + E. Rutkowska Wolna Grupa Bukowina + E.Adamiak + E. Rutkowska Wolna Grupa Bukowina + E.Adamiak + E. RutkowskaWolna Grupa Bukowina + E.Adamiak + E. Rutkowska

 

Zobacz także:
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Karolina Czarnecka w Pop’n’Art (foto)
Letnie Brzmienia w EC-1: Kult (foto)
m1
VII urodziny Magister Ninja (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*