Maciej Wojtyszko zastępcą dyrektora ds. artystycznych Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi

Krzysztof Dudek, Dyrektor Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka, od listopada 2018 r. powierza funkcję zastępcy dyrektora ds. artystycznych Teatru Nowego znakomitemu reżyserowi teatralnemu i filmowemu, Maciejowi Wojtyszce.

Powołanie dyrektora artystycznego zbiega się z ważnym momentem w dziejach Teatru – obchodami 70 – lecia jego istnienia. Program obchodów, w tym przygotowanie premier spektakli nawiązujących do najsłynniejszych realizacji Kazimierza Dejmka, będzie jednym z najważniejszych zadań stojących przed nowym dyrektorem artystycznym w najbliższym czasie.

W swoim wystąpieniu przed Komisją Kultury Rady Miejskiej w Łodzi reżyser przybliżył swoją wizję pracy w Teatrze Nowym. Zaznaczył, że chce stawiać na młodych twórców – reżyserów i dramaturgów, którzy pod jego kierunkiem artystycznym będą mieli szansę na doskonalenie swoich umiejętności, a jednocześnie przyczynią się do stworzenia w Teatrze Nowym sceny prezentującej wartościowe i mądre propozycje, nawiązując tym samym do chlubnej tradycji sceny Kazimierza Dejmka.

Radni Komisji Kultury jednogłośnie poparli kandydaturę Macieja Wojtyszki na stanowisko zastępcy dyrektora ds. artystycznych Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.
Reżyser spotkał się również z zespołem artystycznym Teatru Nowego.

Maciej Wojtyszko Reżyser, dramatopisarz, autor scenariuszy oraz utworów dla dzieci. W 1972 roku ukończył Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Dziś jest jednym z najbardziej popularnych polskich reżyserów, który ma na swoim koncie ponad kilkadziesiąt realizacji, począwszy od teatralnych spektakli według Thomasa Bernharda, Sławomira Mrożka i Witolda Gombrowicza, poprzez przedstawienia dla dzieci, a skończywszy na telewizyjnym sitcomie „Miodowe lata”. Wykładowca w warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, w latach 1990-93, 1999-2002 i 2012-2016 był dziekanem Wydziału Reżyserii na tej uczelni.. Dziekan Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich.

Reżyser ponad stu widowisk teatralnych realizowanych w najznamienitszych zespołach w całej Polsce. Laureat wielu nagród, reżyser „nieśmiertelnych hitów”, takich jak „Shirley Valentine”, eksperymentów teatralnych – „Tamara” , a także spektakli dla dzieci. Ma na koncie liczne, nagradzane realizacje telewizyjne, filmowe i radiowe.
Jest autorem książek dla dzieci i młodzieży (Antycyponek (1975), Synteza (1978; nakręcił na początku lat 80. film na jej podstawie), Bromba i inni, Tajemnica szyfru Marabuta, Bambuko czyli skandal w Krainie Gier, Saga rodu Klaptunów (1981), Bromba i filozofia), komiksów Szczyty wtajemniczenia, czyli sabaty i posiedzenia oraz Trzynaste piórko Eufemii (1977). Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *