exW niedzielę, 14 lutego o godz. 19 w Filharmonii Łódzkiej rozpocznie się koncert formacji Wojtek Mazolewski Quintet. Bilety: normalny 60 zł, ulgowy 45 zł, bilet dla pary 100 zł.

Wojtek Mazolewski Quintet został zaproszony przez reżysera Janusza Majewskiego do obsady aktorskiej filmu „Excentrycy. Po słonecznej stronie ulicy” opowiadającego o jazzie w latach 50. XX w. i zarazem będącego hymnem na cześć wewnętrznej niezależności. Zainspirowało to muzyków zespołu do stworzenia projektu „Excentrycy grają fajfy”. Swingujący jazz tamtego okresu stał się punktem wyjścia do muzycznej podróży przez taneczne rytmy kolejnych dziesięcioleci, przetworzonych przez jazzowy kwintet akustyczny.

Podróż zapowiada się ekscytująco. Na początek cofniemy się do lat 50. – 5 marca 1953 r. umarł Stalin, w Polsce nastała tzw. odwilż. W 1954 Leopold Tyrmand wydał powieść „Zły”, w 1958 Krzysztof Komeda napisał niezapomnianą muzykę do filmów „Nóż w wodzie” Polańskiego i „Niewinni czarodzieje” Wajdy. Tego samego roku w warszawskich Hybrydach odbył się po raz pierwszy legendarny Festiwal Jazz Jamboree. Jazz i swing był wszędzie: w radiu, telewizji, na prywatkach.

Podczas koncertu poczujemy klimat dawnych, popołudniowych potańcówek – „fajfów” z muzyką spod znaku Duke’a Ellingtona, George’a Gershwina czy Counta Basie’go, by za chwilę poddać się urokowi kompozycji rodem z XXI wieku.

Zagrają Excentrycy w składzie: Wojtek Mazolewski – kontrabas; Joanna Duda – instrumenty klawiszowe; Oskar Torok – trąbka; Marek Pospieszalski – saksofon tenorowy, klarnet; Qba Janicki – perkusja

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
lodzkie
MIXER Regionalny Łódzkie 2013
Kult Akustik w Wytwórni
Varius Manx & Kasia Stankiewicz w Teatrze Muzycznym

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*