Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do korzystania z oferty online:

Biblioteka Cyfrowa Regionalia Ziemi Łódzkiej https://bc.wbp.lodz.pl/dlibra

Udostępnia darmowo i legalnie ponad 90 tysięcy obiektów – książek, czasopism, fotografii, rękopisów, map… Online można czytać m. in. najstarsze łódzkie czasopismo pt. Łódzkie Ogłoszenia – Lodzer Anzeiger z 1863 roku oraz jego kontynuację Lodzer Zeitung. Polskojęzyczną prasę z przełomu XIX i XX wieku reprezentuje gazeta pt. Rozwój. Można też zapoznać się z zawartością tygodnika społeczno-literackiego Odgłosy z lat 1958-1992, czy też z Dziennikiem Łódzkim – zdygitalizowanym do roku 1990.

Gra na smartfony „Literacki surfing” – WIRTUALNY SPACER LITERACKI PO ŁODZI

Jana Sztaudyngera i innych wybitnych pisarzy i poetów z regionu łódzkiego można spotkać na literackim szlaku. Wystarczy zagrać w grę na smartfony „Literacki surfing” – bezpłatnie i bezpiecznie, bo bez wychodzenia z domu!

Polecamy stacjonarną wersję gry! Na wersję miejską zaprosimy w spokojniejszych czasach.

Szczegóły projektu: https://www.wbp.lodz.pl/literacki-surfing

Grę przygotowano dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Gra na smartfony Z KSIĄŻKĄ DOOKOŁA ŚWIATA. Wybierz się w podróż razem z Bibliofagiem – ten sympatyczny mól książkowy właśnie wygrał na loterii rejs dookoła świata.

Szczegóły:https://www.wbp.lodz.pl/aktualnoci/spotkania-sesje/2923-gra-na-smartfony-z-ksik-dookoa-wiata-.html

Ibuk Libra – wirtualna czytelnia

Zapraszamy naszych czytelników do BEZPŁATNEGO korzystania z prawie 2000 ELEKTRONICZNYCH książek i czasopism naukowych w wirtualnej czytelni IBUK Libra https://libra.ibuk.pl/.

Z tej usługi korzystać mogą czytelnicy naszej Biblioteki, którzy posiadają unikalny kod PIN.

Jeśli ktoś posiada naszą aktualna kartę biblioteczną, ale nie posiada jeszcze kodu – mamy dobrą wiadomość. Kod można otrzymać kontaktując się z Działem Udostępniania – dzwoniąc od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00 pod jeden z podanych nr. telefonów: 42 663 03 41, 42 663 03 54

Więcej https://www.wbp.lodz.pl/index.php/czytelnia-on-line-ibukpl

Literacka Mapa Województwa Łódzkiego https://literacka.lodz.pl/

Wszystkim zainteresowanym literackimi ciekawostkami polecamy surfowanie ONLINE po Literackiej Mapie Województwa Łódzkiego, tworzonej przez Dział Zbiorów Regionalnych.

Na interaktywnej mapie województwa łódzkiego prezentowane są ślady obecności i działalności pisarzy, poetów, dramaturgów: miejsca, w których mieszkali, tworzyli swe dzieła, w których wypoczywali bądź odwiedzali.

Ponadto mapa przedstawiała pomniki, tablice pamięci i inne zabytki kultury związane z twórcami, a także ulice, place, parki, instytucje czy wydarzenia kulturalne nazwane ich imieniem.

„Literackia Mapa Województwa Łódzkiego” ukazuje także miejsca siedzib muzeów literackich, izb pamięci, działalności grup i stowarzyszeń literackich.

Celem projektu jest ukazanie ciekawych miejsc, obiektów, a także instytucji i organizacji literackich działających na terenie województwa łódzkiego.

Dzięki naszej mapie powstaną szlaki prowadzące śladami znanych pisarzy i poetów. Ukazane zostaną miejscowości, w których tętni życie literackie.

Z Mapy możemy się także dowiedzieć do którego parku na randki chodził Julian Tuwim, komu poświęcony jest pomnik Duch Roweru… i wiele innych ciekawostek.

Zdalne kwerendy – poszukiwanie informacji dla czytelników i obsługa online

Jeśli Czytelnicy poszukują informacji z książek i czasopism dostępnych w naszej Bibliotece czy gromadzą materiały do prac maturalnych, magisterskich itp. informujemy, że pracownicy Biblioteki służą pomocą – zdalnie.

Pytania można kierować od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00 mailowo lub telefonicznie:

– Dział Informacji Naukowej, tel. 42 663 03 33 ; informacja@wbp.lodz.pl

– Dział Zbiorów Audiowizualnych, tel. 42 663 03 59 ; muzykalia@wbp.lodz.pl

– Dział Zbiorów Regionalnych, tel. 42 663 03 23, region@wbp.lodz.pl

– Dział Zbiorów Specjalnych, tel. 42 663 03 24, zbioryspecjalne@wbp.lodz.pl.

Wystawy online przygotowywane w oparciu o nasze zbiory https://www.wbp.lodz.pl/wystawy.html

Proponujemy nowe wystawy online:

Sztuka pisania listów – listy pisarzy i artystów w rękopisach Działu Zbiorów Specjalnych: http://www2.wbp.lodz.pl/pliki/wystawy/2020-szuka-pisania-listow/

101 lat polskiego komiksu: http://www2.wbp.lodz.pl/pliki/wystawy/2020-101-lat-komiksu/

W starym kinie czyli piosenki z polskich filmów przedwojennych: http://www2.wbp.lodz.pl/pliki/wystawy/2020-w-starym-kinie/

Publikacja online zawierająca wspomnienia nadesłane do Biblioteki w ramach akcji „Łodzianie o sobie i mieście – żywa kronika Łodzi w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej”. Wspomnienia spisane przez łodzian mają szczególną rangę. Każda z prac to świadectwo życia miasta i jego mieszkańców zarejestrowane przez naocznych świadków omawianych wydarzeń. To opisy miejsc i zdarzeń przekazane nam przez osoby, dla których omawiane zagadnienia miały szczególne znaczenie. To okruchy pamięci, uczuć, doznań, które są specyficzne dla osób je opisujących. Z tego właśnie względu prace nadesłane do Biblioteki stanowią wielką wartość dokumentalną, a z upływem czasu ich znaczenie będzie coraz większe. Musimy pamiętać, że historia miasta to nie tylko wydarzenia fundamentalne, dotyczące całej aglomeracji, to przede wszystkim dzieje poszczególnych osób związanych z naszym regionem.

Więcej: https://www.wbp.lodz.pl/lodzianie-o-sobie-2019

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Kawiarnia Literacka: Przekład Jubileuszu – spotkanie z Jerzym Jarniewiczem (foto)
IMG_6726
Literackie Ziemie Obiecane (foto)
marszczcionek_014
Dni Gutenberga 2012: Parada czcionek (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*