Ciesielscy w Galerii Willa

Jolanta_Ciesielska_rockrolowa_wodaOd 18 marca do 30 kwietnia w Galerii Willa będzie można oglądać ekspozycję: Włodzimierz i Jolanta Ciesielscy – Bliżej natury. Rafał Ciesielski – Kamienne dusze. Wernisaż – 18 marca o godz. 18. Kuratorem wystawy jest Władysław Jagiełło.

Galerie Willa i Chimera po raz kolejny goszczą twórczość artystycznej rodziny, tym razem rzeźbiarzy i grafików: małżonków Włodzimierza i Jolanty Ciesielskich oraz syna Włodzimierza – Rafała Ciesielskiego. Artystów łączą więzy rodzinne […] Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych w Łodzi, którą wszyscy, choć w różnych latach, ukończyli oraz wzajemne wpływy i inspiracje, z których naczelną jest Natura. Każdy z autorów prezentowanych prac inaczej oczywiście Naturę odbiera i interpretuje, odwołując się do indywidualnych przeżyć, przemyśleń i własnego bagażu doświadczeń. Efektem tego są trzy artystyczne drogi […] Warto nimi podążyć i oglądając rzeźby, grafiki oraz cyfrowe fotografie z dawnych i najbardziej aktualnych cykli każdego z trojga artystów zanurzyć się w świat Natury rozumianej jako dialog z kulturą, historią, symboliką, ale też materialnością i transcendencją.

Dla Włodzimierza Ciesielskiego, jednego z najbardziej aktywnych łódzkich rzeźbiarzy, […] miniona dekada przyniosła […] uspokojenie i wycyzelowanie formy, w jeszcze bardziej wyrafinowany sposób bazującej na rytmie, organiczności i płynności występującej w naturze. Z obserwacji kształtów i zjawisk przyrody, takich jak linijność traw, linearność sosnowych igieł czy falowanie tafli wody wywiedzione są kolejne prace Włodzimierza Ciesielskiego, który rzeźbi w drewnie, najbliższym mu tworzywie, wyczulony na jego piękno. Łączy drzewo z kamieniem lub szkłem […] podkreślając w ten sposób surowość i piękno czystego materiału, który pod wpływem czasu zmienia kolor, pęka, wysycha. Artysta z pokorą poddaje swoje prace tym procesom, a nawet wychodzi im naprzeciw celowo umieszczając rzeźby w krajobrazie […] Również najnowszym pracom nadaje symboliczne tytuły, będące odautorskim komentarzem do otaczającej artystę rzeczywistości […] Najpierw pojawia się pomysł, dla którego rzeźbiarz wyszukuje stosowny materiał, najczęściej w najbliższym otoczeniu, czyli przy domu, a następnie za pomocą siekiery lub dłuta wydobywa zeń ostateczny kształt. Pierwszy impuls płynie jednak z obserwacji Natury, najciekawszej księgi życia, w której bezustannie coś się dzieje, zmienia, płynie…

Graficzka Jolanta Ciesielska […] w najnowszych artystycznych propozycjach jest jeszcze bliżej natury, postrzeganej przez pryzmat efektownych działań żywiołów i roślinności, notowanych za pomocą aparatu cyfrowego, a następnie przetwarzanych w komputerze, czasami pozostawianych bez obróbki. W ten sposób powstały zdjęcia i grafiki komputerowe z ostatnich trzech lat, z których 30 artystka zaprezentuje w Galerii Chimera. Pokazuje na nich „swój wodny świat”, czyli pejzaże zapisane przez cyfrowy kadr z naciskiem na wodne odbicia utrzymane w przełamanej, wystudzonej kolorystyce, ale też nietypowe ujęcia drzew i abstrakcyjnego nieba, fascynującą artystkę bogactwem form wodę, sfatygowane trawy falujące na wietrze czy spękane lodowe kompozycje, przypominające o zmienności upływającego czasu […] Podobnie jak Włodzimierz Ciesielski lubi nadawać metaforyczne tytuły swoim pracom. Obok bardzo osobistych i zabawnych skojarzeń […] często mają one wydźwięk filozoficzny […] W tym kontekście, dodatkowej symboliki nabiera pojawiający się w nich często efekt wodnego falowania i przenikania struktur, podbijający niejednoznaczność przekazu i wielość interpretacji każdej kompozycji […] Uwiecznianie Natury jest dla niej pretekstem do snucia refleksji egzystencjalnych podbudowanych afirmacją świata, głównie świata przyrody, który z tak wielkim zaangażowaniem obserwuje i uwiecznia […]

Najmłodszy w tym gronie Rafał Ciesielski swoje prace prezentuje w Galerii Willa po raz pierwszy. Debiutował w latach 80. grafikami warsztatowymi, równolegle zajmując się projektowaniem oraz rzeźbą sakralną, realizowaną w drewnie […] Rzeźba stała się z czasem głównym środkiem jego wypowiedzi, od około 20 lat rzeźbi […] pracując nad kolejnymi cyklami, w których równie ważna jak forma jest treść dzieła. Ważnym źródłem inspiracji była i jest dla artysty Natura, zarówno flora, jak i fauna, fascynująca bogactwem kształtów i znaczeń [..] Potrzeba symbolizowania rzeczywistości […] skierowała artystę ku tematyce egzystencjalnej […] Najnowszy i najliczniej prezentowany na wystawie cykl „Kamienne dusze” – trzymane w dłoniach, wsparte na jednym palcu surowe głazy o oryginalnej strukturze wręcz lewitują w przestrzeni przecząc prawom grawitacji, dematerializując przedstawienie i prowokując widza do refleksji na temat ludzkiej kondycji, także psychicznej. Ten trop również płynie z Natury, której integralną częścią jest człowiek – zarówno jego fizyczność i relacje z przyrodą, jak i świat wewnętrzny, dusza „zaklęta” w kamieniu.

Monika Nowakowska/ fragmenty tekstu do katalogu

Jolanta Ciesielska, rock&rolowa woda, fotografia cyfrowa, 60 x 80 cm, 2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *