NET_Zaproszenie_LODZW środę, 20 listopada o godz. 18 w Domu Literatury rozpocznie się spotkanie wokół książki Andrzej Wajda. Podejrzany autorstwa Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki. Wstęp wolny.

Jego życiem interesowali się osobiście szef KGB, dziesięciu generałów polskiej bezpieki oraz ministrowie Moczar i Kiszczak. Jego filmy śledzili kolejni szefowie partii i państwa: od Gomułki, plującego na pesymizm Niewinnych czarodziejów, poprzez Gierka, któremu żona kazała usunąć pornografię z Ziemi obiecanej, po Jaruzelskiego, który przy okazji Człowieka z żelaza chciałby udowodnić, że w grudniu 1970 r. armia była niewinna.

Autorzy opisują życie swego bohatera na skrzyżowaniu polityki, codzienności i pracy nad kolejnymi filmami, z których wiele stanie się arcydziełami światowego kina. Kłopoty z cenzurą, władzami kinematografii i nacjonalistami, którzy go od zawsze nienawidzą. Sięgają po nieznane materiały z archiwów – również PRL-owskiej bezpieki – ale przede wszystkim rozmawiają z samym Andrzejem Wajdą, świadkiem epoki.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
0020
Kawiarnia Literacka: spotkanie z Emilem Adreevem
homeniuk
Spotkanie z Borysem Hemeniukiem
ksiazki
Literatura – listopad 2017

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*