Zdjecie0426Ciągle wiele osób nie wie, że 2 maja to nie tylko dzień przerwy pomiędzy Świętem Pracy a Świętem Konstytucji 3 Maja. Święto Flagi RP, a dokładnie Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, obchodzimy już od ośmiu lat.

Łódzcy harcerze zaprosili do uczczenia tego dnia całą społeczność facebookową i mieszkańców naszego miasta. O godzinie 10.30 rozpoczęła się koncentracja sił pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki na Placu Wolności, by stamtąd w radosnym pochodzie ponieść ulicą Piotrkowską 123-metrową flagę Polski.

Do licznej braci harcerskiej dołączyli łódzcy parlamentarzyści i radni, przedstawiciele wojska, policji, straży miejskiej i zwykli łodzianie. Pochód rozpoczął się o godzinie 11, kiedy to uformował się peleton. Czołówkę stanowiła Grupa Escola Popular Łódź, która energetycznymi rytmami bębnów zainicjowała atmosferę radości i dała sygnał do wyjścia. Za nimi ustawiła się grupa młodych kolarzy, następnie drużyna harcerzy strzelców wojskowych. Za nimi uformowała się zasadnicza część pochodu czyli harcerze i przedstawiciele łódzkich władz, którzy trzymali rozwiniętą długą flagę. Przemarsz ruszył, choć nie bez problemów, gdyż na każdym kroku przeszkadzali im wszędobylscy paparazzi. Całość zamykała grupa konna Straży Miejskiej.

Pochód szedł Piotrkowską nieśpiesznie, ale z uśmiechem, a rytmy bębnów zwracały uwagę przechodniów. Rozdawano im teksty hymnu Łodzi, biało-czerwone baretki i malowano chętnym twarze w barwy narodowe. Zachęcano także do uczestnictwa w pochodzie i odśpiewania w kulminacyjnym momencie „Prząśniczki” o godzinie 12 pod budynkiem Urzędu Miasta Łodzi, gdzie co dzień w południe rozbrzmiewa hejnał.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_7849
Rajd Rycerzy w Łodzi (foto)
6
Fabryka przedsiębiorczości (wizualizacja)
Cyfrowe opowieści przemysłowej Łodzi
2 komentarze
  • Piotr
    11 maja 2012 at 19:00

    Eh.. ja miałem wtedy zajęcia w szkole 🙁

  • Julia
    5 maja 2012 at 18:08

    Byłam tam jako jedna z harcerek. śliczne święto. 😀

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*