Już w najbliższą niedzielę, 13 września, w Wytwórni w ramach projektu „Kultura w sieci” po raz kolejny zabrzmi jazz. O godzinie 18:00 na scenie pojawi się Kuba Więcek Trio, natomiast o godzinie 19:30 usłyszymy Dominik Wania Trio. Oba koncerty będą transmitowane na żywo na profilu Facebook klubu Wytwórnia. Klub dysponuje też ograniczoną liczbą miejsc na widowni. Osoby, które chciałyby wysłuchać koncertów w Wytwórni mogą wysyłać swoje zgłoszenia na adres e-mail: wytwornia@wytwornia.pl Udział w koncertach jest bezpłatny. 

Kuba Więcek, saksofonista i kompozytor, kształcił się w kopenhaskim Rhythmic Music Conservatorium. W 2017 r. otrzymał nagrodę Mateusza Trójki za „wyjątkowy kunszt kompozytorski i talent wykonawczy”. W 2018 r. jego debiutancka płyta „Another Raindrop” przyniosła nagrodę Fryderyka w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku. Nagrana wraz z Michałem Barańskim Łukaszem Żytą ukazała się nakładem Polskich Nagrań „Muza” w serii „Polish Jazz”. W ten sposób Kuba Więcek stał się pierwszym od 28 lat i jednocześnie najmłodszym debiutantem w historii tej serii. 

 Kolejna płyta, „Multitasking”, to dzieło tego samego składu. Kuba Więcek jest przekonany, że Michał Barański i Łukasz Żyta są w stanie zagrać wszystko, co skomponuje. Przy drugiej płycie Więcek pisał utwory specjalnie z myślą o tym zespole. Zaprosił Barańskiego i Żytę do wypłynięcia na głębsze wody i wyjścia ze strefy komfortu. Muzycy postawili sobie za cel pogłębione poszukiwania brzemienia, formy i samego znaczenia muzyki, zainicjowane już na albumie „Another Raindrop”. Druga płyta tria niesie nowe kombinacje dźwięków, blisko- i dalekowschodnie inspiracje, a także twórczą radość i wielobarwność kompozytora-saksofonisty, co podkreśla projekt okładki, którą wykonał jeden z najaktywniejszych twórców polskiej sceny niezależnej – Macio Moretti.

W niedzielę, podczas Wirtualnej Wytwórni Jazzu, na scenie wystąpi także Dominik Wania. Towarzyszyć mu będzie Maksymilan Mucha na kontrabasie oraz Dawid Fortuna na perkusji. Trio zagra materiał z płyty „Ravel”, która została obsypana nagrodami, m.in. dwiema statuetkami Fryderyk (w kategoriach Jazzowy Album Roku i Jazzowy Debiut Roku) oraz nagrodą TVP Kultura „Gwarancje Kultury”

Dominik Wania to pianista, który zaczął zdobywać rozpoznawalność na muzycznym rynku grając u boku Tomasza Stańko. Zaproszenie od legendarnego jazzmana otrzymał zaraz po skończeniu studiów w New England Conservatory of Music w Bostonie. Podczas czteroletniej współpracy z trębaczem, w jego zespole, Wania poznał swojego kolejnego muzycznego partnera – saksofonistę Macieja Obarę, którego kwartet współtworzy do dziś. Wania działa wielotorowo, bo poza występami i nagraniami w licznych jazzowych konstelacjach, poświęca się też pracy dydaktycznej w murach Akademii w Krakowie i Katowicach, a także nagrywa muzykę filmową we współpracy ze Zbigniewem Preisnerem.

Maksymilian Mucha studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Jazz Institut Berlin. Współpracuje z wieloma artystami amerykańskiej sceny jazzowej m.in. Christianem Scottem, Loganem Richardsonem, a także rodzimej sceny: Mateusz Pospieszalskim, Adamem Strugiem. Występował na wielu festiwalach w Europie i poza: Moers Festival, Cully Jazz, Coastal Jazz Festival.

Dawid Fortuna jest absolwentem bydgoskiej szkoły muzycznej im. Artura Rubinsteina gdzie uczył się pod okiem znakomitego pedagoga Mirosława Żyty. Ukończył także Akademię Muzyczną w Krakowie na wydziale muzyki klasycznej oraz jazzowej. Jego dotychczasowe osiągnięcia to zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors 2011 z zespołem PeGaPoFo, udział w festiwalach w Polsce i zagranicą oraz przede wszystkim występy ze znakomitymi polskimi jazzmanami. Mimo młodego wieku od niedawna jest członkiem kwintetu Zbigniewa Namysłowskiego oraz zespołu New Bone. Miał okazję występować m.in. z Januszem Muniakiem, Tomaszem Stańko czy Leszkiem Możdżerem.

Wirtualną Wytwórnię Jazzu dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Kultura w sieci”.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
the_stylacja_20130518_1060469193
The Stylacja w Stereo Krogs
Stanislawa_Celinska_Lodz
Stanisława Celińska w Teatrze Wielkim
summer
Summer Dying Loud 2013

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*