Wiosna w EC1

EC1 Łódź rusza z bogatą, wiosenną ofertą

Warsztaty, spotkania, pokazy filmowe, sadzenie roślin, wspólna rodzinna rozrywka
w Centrum Nauki i Techniki EC1, Planetarium EC1, Ulicy Żywiołów EC1
oraz Narodowym Centrum Kultury Filmowej EC1 – SPOT

 

W ramach wiosennej oferty EC1 Łódź przygotowało wiele atrakcji przeznaczonych dla gości w wieku od 3 lat po seniorów. Dla singli, dla par oraz dla rodzin ceniących wartościowo spędzony czas z dziećmi. Każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego, co zapewni rozrywkę, która zapadnie w pamięci na wiele lat.

 

NARODOWE CENTRUM KULTURY FILMOWEJ EC1


NOWOŚĆ – WYSTAWA „KINOFUNKCJA A KINOROLA. MODERNISTYCZNA ARCHITEKTURA POWOJENNYCH KIN POLSKICH”

To najnowsza wystawa czasowa w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. „Ekspozycja to sentymentalna, nostalgiczna podróż do przeszłości” – opowiada kurator wystawy, dr Rafał Pakuła. Wystawa prześledzi zmiany w architekturze kin lat 60.-90. XX wieku, zwracając szczególną uwagę na przykłady najciekawszych modernistycznych budynków kinowych z tamtych lat, często współcześnie ignorowanych i niedocenianych. Przestrzeń wystawienniczą wzbogacą liczne obiekty i artefakty, w tym makiety kin czy kolorowe neony, które niegdyś rozświetlały wejścia do najsłynniejszych kin.

 

Zapraszamy:

 

Kiedy: od 2 kwietnia do 17 czerwca 2022 r.
Godziny otwarcia wystawy:

 • poniedziałki: nieczynne 
 • od wtorku do piątku: 10:00 — 18:00
 • soboty i niedziele: 11:00 — 19:00

Gdzie: W przestrzeni NCKF Spot, znajdującym się w Centrum Nauki i Techniki


NARODOWE CENTRUM KULTURY FILMOWEJ WRAZ Z CENTRUM NAUKI I TECHNIKI PRZYGOTOWAŁO BOGATY PROGRAM WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH:

 • Oprowadzania kuratorskie po wystawie „KINOFUNKCJA A KINOROLA. MODERNISTYCZNA ARCHITEKTURA POWOJENNYCH KIN POLSKICH” Rafała Pakuły

Kiedy: 9.04, 23.04, 30.04, godz. 15.00

 • Oprowadzania specjalisty po wystawie „KINOFUNKCJA A KINOROLA.
  MODERNISTYCZNA ARCHITEKTURA POWOJENNYCH KIN POLSKICH”
  merytorycznych wystawy, Łukasza Kowalskiego
  Kiedy:  7.05, 21.05, godz. 15.30

 • Oprowadzania weekendowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych po wystawie „KINOFUNKCJA A KINOROLA. MODERNISTYCZNA ARCHITEKTURA POWOJENNYCH KIN POLSKICH”

Kiedy: 10.04, 24.04, 1.05 oraz każda kolejna sobota i niedziela w okresie trwania wystawy (z wyjątkiem 16-17.04 oraz 14-15.05), godz. 15.00 (czas trwania: 1 godz.)

 • Warsztaty plastyczne poświęcone architekturze dla dzieci w wieku szkolnym (8-11 lat oraz 9-13 lat)

Kiedy:  Każda sobota i niedziela w okresie trwania wystawy (z wyjątkiem 16-17.04 oraz 14-15.05), godz. 13:30 (czas trwania: ok. 1 godz.)

 • Cykl „Kinotechnika”, realizowany we współpracy z dystrybutorem Against Gravity, poświęcony filmom dokumentalnym o architekturze

Pokazy filmowe:

 • 04.2022 r., godz. 17.00Marzycielki miast (2020), reż. Joseph Hillel
 • 05.2022 r., godz. 17.00Niezwykła propozycja (2018), reż. Jill Magid
 • 05.2022 r., godz. 17.00Wielka architektura (2017), reż. Kaspar Astrup Schröder

 • Specjalne projekcje polskich filmów fabularnych, opowiadających o miłości do kina, wraz z prelekcją filmoznawczyni Diany Dąbrowskiej oraz dyskusją po seansie:
  • 04.2022 r., godz. 17.00Kocham kino (1987), reż. Piotr Łazarkiewicz
  • 05.2022 r., godz. 17.00Historia kina w Popielawach (1998), reż. Jan Jakub Kolski

 • Warsztaty filmoznawcze dla licealistów, studentów i dorosłych o ekranach filmowych w aspekcie historycznym, technicznym i estetycznym. Zajęcia poprowadzi prawdziwy specjalista w temacie dr Iwo Sulka, filmoznawca, doktor nauk humanistycznych (w 2017 roku obronił pracę zatytułowaną Historia formatu szerokoekranowego: technika i estetyka)
  Kiedy: Zapraszamy do zapisów do 9 czerwca, godz. 17.00

 

 

CENTRUM NAUKI I TECHNIKI EC1

 

WARSZTATY PSZCZELARSKIE: TWORZYMY ŚWIECE Z PSZCZELEGO WOSKU!

 

Czy pszczoły lubią mieszkać w… elektrowni? W EC1 czują się znakomicie! Od września 2021 r. na zielonym dachu dawnej elektrociepłowni we współpracy ze Stowarzyszeniem Pszczelarzy Ziemi Łódzkiej posadowionych zostało pięć uli.  Działania EC1 przyczyniają się do zwiększenia populacji pszczół w mieście oraz dają możliwość skorzystania z nowej oferty warsztatowej. Jeśli chcecie dowiedzieć się kim jest pszczelarz? Czym jest ul? Co to pszczela rodzina? Jakie znaczenie mają pszczoły dla otaczającego nas świata – Te warsztaty są właśnie dla Was.

 

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań udzielą Wam doświadczeni pszczelarze. Będziecie mieli okazje zobaczyć prawdziwy sprzęt pszczelarski i własnoręcznie wykonać świeczkę  z prawdziwego wosku pszczelego, która ozdobi dom -nie tylko od święta.

 

Zapraszamy:

Kiedy: 9 kwietnia2022 (sobota) godz. 11.30

Cena biletu: 20 zł (bez biletu do CNiT EC1), 10 zł (z biletem do CNiT EC1)NOWOŚĆ – GRA TERENOWA „OD WĘGLA DO URANU” W CENTRUM NAUKI I TECHNIKI EC1

Fabularna gra terenowa „Od węgla do uranu” ma formę rekrutacji do uruchamianej w przyszłości pierwszej w kraju elektrowni jądrowej. Kandydaci do pracy przechodzą swoje wstępne szkolenia i testy. Szkoleniowcy wyjaśniają podstawy: mechanizm powstawania promieniotwórczych pierwiastków, prędkość, z jaką poruszają się neutrony, rozpad atomu i wiele innych zagadnień, które wydają się być bardzo skomplikowane, ale dzięki zastosowanej formule daje się łatwo pojąć i zrozumieć. Gra odbywa się w formie aktywnej, bezpiecznej zabawy z wykorzystaniem multimedialnej ekspozycji największego w Polsce Centrum Nauki i Techniki EC1.

 

W trakcie gry „Od węgla do uranu” uczestnicy będą musieli udać się w podróż, aby zakupić elementy niezbędne do zbudowania reaktora jądrowego, który następnie samodzielnie opracują. Zmierzą się zatem z zadaniem transformacji z energii brudnej na czystą.

 

Zapraszamy:

 

Kiedy: Zajęcia odbywają się w piątki o godz. 10.00 oraz 11.45.

Dla kogo: Gra terenowa po Centrum Nauki i Techniki EC1 przeznaczona jest dla uczniów kl. 7-8 szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych, ale również dla osób indywidualnych

Czas trwania gry: 90 minut

Wielkość grupy: min. 4 osoby max 16 osób.

Cena udziału w grze:

 • 10 zł za osobę – cena dla grup posiadających już bilet do Centrum Nauki i Techniki EC1
 • 20 zł za osobę – cena dla grup, które chcą wziąć udział jedynie w zajęciach (bez zwiedzania Centrum Nauki i Techniki EC1)NOWOŚĆ – WIECZÓR DLA DOROSŁYCH W CNIT „50. ROCZNICA LĄDOWANIA NA KSIĘŻYCU MISJI APOLLO 16”

 

Ile wynosił najdłuższy dotychczasowy całkowity czas pracy astronautów poza statkiem kosmicznym? Jaka jest największa jak dotąd masa próbek gruntu księżycowego dostarczona na Ziemię? Ile wynosił najdłuższy pobyt astronautów na Księżycu? To pytania, na które odpowiemy w Centrum Nauki i Techniki EC1

Tym razem podczas Wieczoru dla dorosłych spotkamy się z okazji 50. rocznicy misji Apollo 16. Przedostatnia, jak dotąd, wyprawa na Księżyc dostarczyła kolejnych informacji o Srebrnym Globie. Wykonano wiele ciekawych badań korzystając przy okazji z najnowszych zdobyczy ówczesnej technologii. Nasze spotkanie zostanie podzielone na dwie części. W pierwszej z nich omówimy założenia całego programu Apollo. Rozpoczniemy od misji testowych, przechodząc poprzez pierwsze loty załogowe poza orbitę Ziemi, aż do lotów Apollo 14 i 15. Druga część to już opowieść o astronautach z Apollo 16 i ich niezwykłej podróży.

Zapraszamy:

Kiedy: 22 kwietnia godzina 19.00 (90 minut)

Gdzie: Centrum Nauki i Techniki EC1

Cena biletu: 26 złotych

 

NOWOŚĆ – STWÓRZMY ŁĄKĘ KWIETNĄ W EC1!  – Warsztaty i zajęcia praktyczne w terenie

Na warsztatach, które odbędą się  w EC1 utworzymy z uczestnikami bomby nasienne a następnie wysiejemy z nich kwietną łąkę. Uwaga! Na warsztatach pracujemy z ziemią, gliną i nasionami, więc nie zalecamy strojów galowych… Jednym słowem, będzie brudno, zabawnie i mądrze.

Bomba nasienna to kulka, zawierająca nasiona roślin, ziemię w której rośliny mają się rozwijać oraz glinę dla scalenia bomby. Bomby nasienne to idealny sposób na założenie łąki kwietnej. Robienie bomb nasiennych jest proste i przyjemne a ich wykorzystanie może być świetną zabawą. Ważne, aby nasze bomby wypełnione były nasionami roślin naszych rodzimych gatunków, które dobrze sobie poradzą bez pielęgnacji.

Oczywiście zapewniamy wszystkie narzędzia i materiały. Zapraszamy na warsztaty, ale także do późniejszych wizyt i obserwacji tego, jak nasza łąka wzrasta, jak kwitną w niej kwiaty i życie.

Zapraszamy:

Kiedy: 23 i 24 kwietnia 2022, godz. 11:30
Gdzie: miejsce zbiórki – strefa wejścia do CNiT EC1
Koszt warsztatów: 20 zł (bez biletu do CNiT EC1), 10 zł (z biletem do CNiT EC1)
Wielkość grupy: 20 osób, wiek 7-12; utworzenie bomb nasiennych i sadzenie

 

 

 


RODZINNA ROZRYWKA – WEEKENDOWE LABORATORIUM W EC1 23-24.04. GODZINA 12.00 I 16.00

Zapraszamy na warsztaty w Laboratoriach Centrum Nauki i Techniki, podczas których wykonamy szereg ciekawych i kolorowych doświadczeń chemicznych. Roztwory zmieniające kolory – zupełnie tak, jak światła drogowe.

Dla młodszych będzie to czysta, chemiczna frajda, a dla starszych dodatkowo solidna dawka wiedzy na temat reakcji redoks.

Zapraszamy:

Kiedy: Sobota 23 kwietnia: 12.00 i 16.00 oraz niedziela 24 kwietnia: 12.00 i 16.00
Czas trwania: 75 minut
Cena biletu: 10 zł z ważnym biletem do CNiT, 20 zł same warsztaty w laboratorium
Minimalny wiek: 10 lat, uczniowie klas 4-8
Wielkość grupy: 16 miejsc na każdą godzinę

Warsztaty wspierają realizację podstaw programowych Chemia – wymagania szczegółowe:
Szkoła podstawowa: I. 1. 📝 I. 4. 📝 I. 9.
Szkoła średnia – zakres podstawowy: VIII. 1. 📝 VIII. 2. 📝 VIII. 5.
Szkoła średnia – zakres rozszerzony: VIII. 1. 📝 VIII. 2. 📝 VIII. 7.

NOWOŚĆ – WARSZTATY „KLOCKI LEGO”

Warsztaty „klocki LEGO” (23-24 IV) – te same warsztaty w sobotę i w niedzielę (warsztaty w ambulatorium). Z klocków zbudujemy charakterystyczny budynek modernistyczny z Polski lub z zagranicy. Stworzymy element lub detal architektoniczny (do wyboru będzie kilka budynków). Warsztaty prowadzi: Michał Duda z CNiT.

Zapraszamy:

Kiedy:
23.04 godz. 13.30 – warsztaty „klocki LEGO” – Michał Duda (ambulatorium)
24.04 godz. 13.30 – warsztaty „klocki LEGO” – Michał Duda (ambulatorium)
Wielkość grupy: 16 miejsc na każdą godzinę
Minimalny wiek: 9-13 lat

 

 

PREMIERA W KINIE SFERYCZNYM W CNiT „JESTEŚMY GWIAZDAMI”

Jak powstał Wszechświat, gwiazdy i Ziemia? Z czego jesteśmy zbudowani? Skąd wzięło się żelazo w naszej krwi i wapń w kościach? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedzi w filmie „Jesteśmy gwiazdami”. W lekkiej i przystępnej formie poznamy sekrety kosmicznej alchemii od powstania wodoru i helu, po syntezę cięższych pierwiastków wewnątrz gwiazd. Dowiemy się, jak powstały bardziej skomplikowane cząsteczki materii, w tym podstawowe cegiełki życia. Jesteśmy zrobieni z gwiezdnego pyłu. Jesteśmy gwiazdami.

Zapraszamy:

Kiedy: Premiera – 24 kwietnia, godzina 16.00
Wersja językowa: polski, angielski
Pokaz prowadzony na żywo przeznaczony dla widzów indywidualnych oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Podstawa programowa
Pokaz wspomaga nauczycieli w realizacji celów kształcenia i treści programowych obejmujących:

 • wszechstronny rozwój osobowy ucznia przez pogłębianie wiedzy oraz zaspokajanie i rozbudzanie jego naturalnej ciekawości poznawczej;
 • rozbudzanie zainteresowania zjawiskami otaczającego świata;
 • wyrabianie nawyku poszerzania wiedzy, korzystania z materiałów źródłowych i bezpiecznego eksperymentowania
 • wymienia najważniejsze pierwiastki budujące ciała organizmów;
 • wymienia podstawowe grupy związków chemicznych występujących w organizmach

 

PLANETARIUM EC1

PREMIERA W PLANETARIUM „LODOWE ŚWIATY”

Podczas pokazu zabierzemy widzów w niezwykłe miejsca Układu Słonecznego, gdzie jest tak zimno, że woda i inne substancje, jak amoniak, metan, azot, występują pod postacią lodu. Wydawałoby się, że w tak zimnych i odległych od Słońca rejonach Układu nic ciekawego się nie dzieje. Tymczasem sondy kosmiczne ujawniły wiele zaskakujących sekretów Marsa, planet karłowatych i lodowych księżyców planet olbrzymów.

 

Poznajmy wspólnie lodowe pustkowia żeby zobaczyć, jakie krajobrazy tworzy fizyka w niskich temperaturach, ale i po to, by przy okazji odpowiedzieć na pytanie, jakie warunki trzeba spełnić, by możliwe było życie. 

 

Pokaz prowadzony na żywo przeznaczony dla widzów indywidualnych oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Zapraszamy:

Kiedy: Premiera – 23.04 godzina 18.30

Podstawa programowa:
Proponowany nauczycielom pokaz „Lodowe światy” jest uzupełnieniem i rozszerzeniem wiedzy o naszym najbliższym kosmicznym sąsiedztwie. Pokaz wspomaga nauczycieli w realizacji celów kształcenia i niektórych treści programowych zawartych w podstawie programowej przyrody, geografii, fizyki.

ULICA ŻYWIOŁÓW EC1

PRZYGODY WODY

Zajmuje przeszło 70% powierzchni Ziemi. Jest głównym składnikiem ciała człowieka. Występuje w trzech stanach skupienia. Czy wiemy, o czym mowa? O wodzie! 
Na warsztatach „Przygody wody” dzieci dowiedzą się, czym jest woda i co ona potrafi. Będą same badać jej właściwości chemiczne oraz dokonają próby wymieszania jej z innymi substancjami.

Zapraszamy:

Kiedy: w weekendy, sobota-niedziela, o godzinie 12:00
Cena biletu: 20 zł (bez biletu do Ulicy Żywiołów), 10 zł (z biletem do Ulicy Żywiołów)ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ ZIEMI NA ULICY ŻYWIOŁÓW

Dzień Ziemi na Ulicy Żywiołów to specjalny dzień dla najmłodszych, podczas którego odbędzie się wiele atrakcji m.in. wspólnie z dziećmi sadzenie rośliny na terenie EC1 Łódź. Zaprosimy również do gry, której głównymi bohaterami będą zwierzęta i rośliny.

Zapraszamy:

Kiedy:
23-24 kwietnia 2022
Cena biletu: 20 zł (bez biletu do Ulicy Żywiołów), 10 zł (z biletem do Ulicy Żywiołów)

 

REZERWACJE I SZCZEGÓŁY OFERTY EC1 ŁÓDŹ:

Na stronie EC1 Łódź: www.ec1lodz.pl

Dział Obsługi Klienta: tel. 42 600 61 00 wew. 1, e-mail: informacja@ec1lodz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *