haladajW dniach 31 lipca – 29 sierpnia w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 113 (Galeria Re: Medium) odbywać się będzie wernisaż Wiesława Haładaja. Rozpoczęcie w piątek, 31 lipca o godzinie 18. Patronem medialnym ekspozycji jest Plaster Łódzki. Kuratorem jest Adriana Michalska.

„Brzydota, nuda, gloryfikacja banału, co ostentacyjnie eksponują dzieła sztuki ostatniego dwudziestolecia, stanowią – obok nihilizmu w filozofii, anarchii w etyce społecznej i przemocy w polityce – wyraz tej samej, specyficznej sytuacji egzystencjalnej człowieka zachodniego”. Z całą pewnością słowa wypowiedziane przez Mirceę Eliadego nie mogą charakteryzować twórczości Wiesława Haładaja, która intryguje i porusza, czasem nawet wstrząsa odbiorcą, ale w żadnym razie nie pozwala mu być obojętnym. Artysta przedstawia własną, subiektywną wizję świata, łamie reguły, konwencje, tworzy tak, jak myśli i czuje. Podąża konsekwentnie obraną przez siebie niezależną drogą, ma odwagę iść pod prąd, nie ugina się pod panującymi trendami, nie uznaje kompromisów w sztuce, a jednocześnie ceni tradycję, co widoczne jest chociażby na przykładzie wyboru tworzywa. Postawa kontestatora i buntownika łączy się ściśle z tematyką, jaką podejmuje, poprzez artystyczną ekspresję wyraża, zajmuje stanowisko w sprawie istotnych kwestii egzystencjalnych, bo sztuka sama przez się przecież niewiele znaczy, ale jej znaczenie wzrasta, jeśli poprzez nią człowiek wiąże się z najgłębszymi wartościami bytu. Artysta stawia pytania i poszukuje odpowiedzi, chce być dostrzeżony i zrozumiany. Istotny jest dla niego mocny, a zarazem uniwersalny przekaz.

Niektóre z prac mają kompozycję opartą na symetrii, która w tym przypadku nie wprowadza jednak uporządkowania, harmonii, lecz przeciwnie – potęguje wrażenie niepokoju, strachu, grozy. Cechą charakterystyczną prezentowanych prac jest „podwójność widzenia”: od ogólnego i syntetycznego do szczegółowego. Niezwykle oryginalna w twórczości Wiesława Haładaja jest wielowarstwowość przestrzeni, multiplikowanie obrazów. Artysta zmusza do wieloznacznego odbioru, zwłaszcza w wielopostaciowych kompozycjach. Każe odbiorcy „przemierzać” obraz, kierując jego wzrok w ten sposób, by co i rusz zatrzymywać spojrzenie na zaskakujących, niejednoznacznych detalach, niuansach.

Na wystawę, która będzie miała miejsce w Galerii Re:Medium składają się grafiki ujęte w cykl Appearance. Powstały one na przestrzeni lat 2004-2015. Zaprezentowanych zostanie 28 prac w formacie: 100 x 70 cm. Prezentują one pewną dwoistość na poziomie estetycznym. Z jednej strony są fascynujące i pełne uroku, z drugiej zaś budzą niepokój. Wszystkie zachwycają siłą nieskrępowanej wyobraźni i bogactwem talentu autora. Każda z nich jest niesamowita i dotyka najgłębszych ludzkich tęsknot i lęków. Wiesław Haładaj wprowadza odbiorcę w tajemniczy i nieoczywisty świat gry z wyobraźnią i wrażliwością, w którym realność spotyka się z magią, baśnią, sennym marzeniem. Bawi się formą, natomiast treść to swoisty rodzaj podróży w najgłębsze zakamarki jego jaźni, stawianej wobec egzystencjalnych doświadczeń, stanowiącej źródło i cel energii koniecznej dla rozwoju człowieka” – Adriana Michalska, fragmenty tekstu do katalogu.
   
Wiesław Haładaj – urodzony w 1959 roku w Piotrkowskie Trybunalskim. Studia w Państwowej Szkole Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych). Dyplom w 1984 roku w pracowni wklęsłodruku. Członek jury nagród na the 14th International Print Biennial in Varna (2007), 7th Ural International Print Triennial in Ufa (2013), 1st International Students Drawing Triennial in Katowice (2014). Member of AMIGRAV International Association of Engravers. Uczestnik wielu międzynarodowych wystaw grafiki o największym światowym prestiżu m.in. International Print Triennial w Kanagawie, gdzie otrzymał I nagrodę, Millenium Grafica, Globar Matrix II etc. Trzykrotnie z rzędu otrzymał Grand Prix na międzynarodowych konkursach grafiki: Bhopal, Ufa, Warna. Na swoim koncie ma ponad 20 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, udział w kilkuset wystawach zbiorowych m.in. w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Katowicach, Frederikshavn, Brukseli, Cremonie, Warnie, Bitoli, Rochester, Norymberdze, Beckershagen, Grover Beach, Montrealu, Nowym Jorku, Filadelfii, Trois Rivieres, Sarcelles, Taichung, Lipsku, Kochi, Tokio, Bangkoku, Shenzen, Alijo, Madrycie, Brukseli, Nismes, Xativa, Ottawie, Bopalu, Ufie, Toronto, Bietigheim-Bissingen, Ceara , Uzice, Penang, Chamalieres, Vancouver, Jingdezhen, Duoro, Kanagawie. Twórczość w zakresie grafiki, malarstwa i rysunku.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Jubileusz 40-lecia pracy Danuty Pospiech (foto)
Nagroda im. Katarzyny Kobro dla Cecylii Malik
Bądźmy razem! Muzeum Sztuki w Łodzi online

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*