Wiemy już kto zagra na 44. Yapie

Znamy już gwiazdy, które wystąpią podczas 44. OSPPT Yapa. W tym roku na łódzkiej scenie zaprezentuje się ponad 30 zespołów.

Obok tych, które wezmą udział w konkursie, wystąpią również prawdziwe legendy piosenki studenckiej, poetyckiej i folkowej. Już piątkowy koncert otwarcia zapowiada się wyjątkowo. Jedną z najbardziej wyczekiwanych niespodzianek jest występ Domu o Zielonych Progach. 17 lat temu, niedługo po powstaniu grupy, wystąpiła ona na YAPIE i wywalczyła pierwsze miejsce, a tak nagrodę publiczności. I jedno jest pewne – od tamtej pory publiczność (nie tylko yapowa) ich pokochała. Ich górskie koncerty przyciągają tysiące widzów, a na swoim koncie mają kilka płyt. Kolejnym mocnym akcentem jest sobotni koncert galowy, podczas którego na scenie pojawią się prawdziwe legendy piosenki. Chodzi o Lubelską Federację Bardów – jedną z najważniejszych formacji piosenki poetyckiej w Polsce. Przypominają piwnicę artystyczną, w której jest wielu autorów, kompozytorów, jak i wykonawców. Czerpią inspirację z najróżniejszych źródeł, począwszy od muzyki klasycznej, poprzez współczesny rock i pop, aż po kulturę kresową i folklor.

Na YAPIE będą obchodzić jubileusz 20 lat swojego istnienia. Po raz pierwszy w Łodzi zostanie również zaprezentowany program „Morawska Brama” w wykonaniu Chwili Nieuwagi i Kuby Blokesza, na który składają się wyjątkowe piosenki zza południowej granicy. To między innymi kompozycje Čechomora, czy Jaromíra Nohavicy. Wśród wykonawców pojawi się też zespół pamiętający Yapę z lat 70., czyli Mikroklimat, a także najmłodszy skład tegorocznej edycji – zwycięzcy zeszłorocznej edycji Przeglądu Jan i Klan. Z pewnych względów ta Yapa będzie wyjątkowa. Po raz pierwszy, od lat 80. nie rozpocznie jej swoim występem Jerzy Bożyk – krakowski artysta jazzowy i bluesowy, który zmarł w lutym tego roku. Jurek był prawdziwym przyjacielem łódzkiego festiwalu. Piosenka „Studenckie Lato” w jego wykonaniu rozpoczynała co roku Przegląd. Tym razem będzie musiał zagrać ją już ktoś inny, a koncert piątkowy będzie poświęcony w całości jego pamięci.

W tym roku, już po raz 44. w Łodzi odbędzie się największy w Polce studencki festiwal piosenki. YAPA, bo o niej mowa, to najstarszy łódzki festiwal i jedno z najstarszych takich wydarzeń w Polsce. W tym roku na muzyczną podróż po górskich szlakach zabierze blisko 2 tysiące podróżnych z całej Polski. Fani piosenki, poezji śpiewanej, folku i podróży, przez 4 dni zagoszczą w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej. Festiwal to 3 dni koncertów, spotkań i wspólnego śpiewania. Wszyscy, którzy przybędą do Łodzi będą mogli skorzystać z bezpłatnego noclegu. Dla tych, którzy nie będą mogli osobiście przybyć do Zatoki przewidziana jest transmisja internetowa (na YouTubowym kanale YAPY) oraz radiowa (za pośrednictwem Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej). YAPA jest jednym z najstarszych festiwali piosenki turystycznej w kraju. Jego głównym organizatorem jest Politechnika Łódzka i organizacje studenckie działające na uczelni – Studencki Klub Turystyczny PŁazik, Studenckie Radio „Żak” Politechniki Łódzkiej i Studenckie Koło Przewodników Bezkidzkich. Pierwsza edycja YAPY odbyła się 1974 roku. Przez kilkadziesiąt lat YAPA przeszła znaczną metamorfozę. W ostatnich latach, podczas festiwalu, w Łodzi gromadzi się około 2 tysiące uczestników. Pięciokrotnie więcej osób łączy się z YAPĄ za pośrednictwem internetu.

Obecnie w organizację festiwalu zaangażowanych jest ponad 100 wolontariuszy. Tegoroczny festiwal zapowiada się, wyjątkowo. Przed nami trzy dni pełne wrażeń, podczas których odbędą się 4 koncerty: dwa konkursowe, koncert nocny oraz koncert laureatów. Miłośnicy poezji śpiewanej, autorskiej, turystycznej i szeroko pojętego folku na pewno się nie zawiodą. W piątek, na scenie zobaczymy między innymi Grupę na Swoim, która w zeszłym roku skradła serca Yapowiczów i zdobyła nagrodę publiczności. Sobotni koncert nocny uświetni jubileusz 20 lecia jednej z najważniejszych formacji poetyckich w Polsce – Lubelskiej Federacji Bardów. Federacja jest doskonale znana łódzkiej publiczności, która zawsze chętnie wspomaga wykonawców swoim śpiewem. W swojej twórczości łączą folklor Kresów i POP z muzyką klasyczną. Tego samego wieczoru będzie można również usłyszeć Chwilę Nieuwagi w wyjątkowym duecie z Kubą Blokeszem. Zespół niejednokrotnie gościł na łódzkiej scenie, zabierając uczestników do krainy łagodności, w którą zgrabnie wplata górnośląski folklor. Na ich najnowszej płycie znajdziemy także piosenki zza południowej granicy. Jedną z nich- Proměny- Yapowicze mogli usłyszeć w 2016 roku w wykonaniu Chwili Nieuwagi, oraz rok temu w wykonaniu Oready. YAPA to też miejsce dla artystów stawiających pierwsze kroki na scenie. To właśnie z ich udziałem co roku odbywa się koncert konkursowy, w którym kiedyś zaczynały takie zespoły, jak Stare Dobre Małżeństwo, Wolna Grupa Bukowina czy EKT Gdynia. Swoje zgłoszenia można wysyłać do 28 lutego na adres: zgloszenia@yapa.art.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *