egon2Po trwających dwa tygodnie intensywnych pracach powstała pierwsza w Polsce wielkoformatowa mozaika streetart’owa. Uroczyste otwarcie miało miejsce 26 października w przejściu podziemnym pod aleją Piłsudskiego, na wysokości Widzewskiej Manufaktury.

Autorem projektu graficznego jest znany łódzki artysta –  Andrzej Miastkowski (pseudonim Egon Fietke). Początki jego działalności sięgają lat 80., kiedy to aktywnie współtworzył happeningi Pomarańczowej Alternatywy. Z niej też wywodzi się założona w 1998 roku Wspólnota Leeeżeć (www.wl.art.pl/) – grupa tworząca do dziś instalacje, muzykę, sztukę performance, videort i streatart.

Mozaika powstała z fragmentów płytek ceramicznych we wzór ułożony na całej ścianie tunelu przejścia podziemnego.  Współrealizatorem projektu jest Glu Kru w składzie:: Dziadek Stefek, EFV, Filip, Idzik, Kazik, Kiper, Kliford, Pączek, Remik.

To nie pierwsza artystyczna aranżacja przestrzeni łódzkiego przejścia podziemnego dokonana przez Egona Fietkę. Między innymi w 2008 roku zorganizował wystawę w przejściu przy dawnym dworcu fabrycznym, instalacji i obrazów świecących po oświetleniu światłem ultrafioletowym.

Pozostaje mieć nadzieję, że nikt jej nie zniszczy lub nie otaguje znakami swoimi lub klubu piłkarskiego. Ta mozaika może być dobrym przykładem jak można artystycznie  zmienić szare łódzkie przejścia podziemne.

Zobacz także:

– Malowidło 3D w Pasażu Schillera (foto)

Mural przy Orlej (foto)

Mural przy Wólczańskiej 159 (foto)

Mural przy Legionów 57 (foto)

Mural przy al. Wyszyńskiego (foto)

Pokaz laserowy przed Niebostanem (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
15 lat Tramwajowej Linii Turystycznej (foto)
UMŁ wsparł kulturę z grantów
lipcowam
Łódzka Masa Krytyczna – lipiec 2010 (foto+wideo)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*