wielkiepytanieW sobotę, 14 lutego o godz. 17 w Teatrze Pinokio rozpocznie się premiera sztuki Wielkie pytanie na podstawie książki Wolfa Erlbrucha.

Bajka filozoficzna Erlbrucha konfrontuje widza z różnymi odpowiedziami na niewypowiedziane na scenie pytanie o sens życia. Ze światem, którego każdy element posiada wartą dostrzeżenia indywidualność. Główny bohater – Człowiek – staje się w strukturze spektaklu „Everymanem”, a sam spektakl – moralitetem. Motyw drogi kreuje ścieżkę życia, podczas którego każdy z nas doświadcza i poznaje różne emocje, stany, byty oraz zjawiska.Spektakl otwiera przestrzeń do własnych przemyśleń – te zostaną uruchomione podczas działań warsztatowych, na które zapraszamy po przedstawieniu.

Premierze towarzyszyć będzie wystawa animacji filmowych z serii ,,Filmowa kolekcja bajek”
„Opowieści krasnogrudzkie”. Na wystawie będzie można zobaczyć następujące filmy:

– „O rosnących kamieniach”
-„ O dębach dzieciństwa Miłosza”
– „O człowieku i jego diabelskim wspólniku”
– „O powstaniu Ziemi”
– „O sąsiedzkiej przyjaźni”
– „O mapach dzieciństwa Tomasza”

Prezentowane animacje stanowią swego rodzaju dialog wobec spektaklu „Wielkie pytanie”. Narracja spektaklu oparta na odpowiedziach na nie padające ze sceny pytanie odnosi się do teraźniejszości – tej w działaniu, postrzeganiu i emocjonalności. Wybrane przykłady animacji z cyklu „Opowieści Krasnogrudzkie” zdają się być kolejną z odpowiedzi , która brzmi „jesteś po to, aby pamiętać”.

Warsztat z filozofowania

Dzieci z natury są przysposobione do filozoficznych dociekań. Dobrze znają swoją teraźniejszość i kontekst własnych doświadczeń. Warsztat polegać będzie na tworzeniu opowieści, której oś tematyczną stanowić będzie „Wielkie pytanie” – niezwerbalizowane podczas wcześniej obejrzanego spektaklu.

Prowadzący warsztat wychodząc od krótkiego opowiadania, fragmentu muzycznego lub obrazu rozpocznie z dziećmi proces zadawania pytań do przedstawionego tekstu kultury. Po rozmowie zawierającej próby odpowiedzi z różnych perspektyw, grupa przygotuje – w formie etiudy opartej na metodach improwizacji – wariant sytuacji, której tematem będzie jedno z postawionych wcześniej pytań.

Czas trwania warsztatu: 45 minut, zajęcia odbywają się w dwóch grupach (po 20-25 osób w każdej)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Ab Ovo – Hrabi w Teatrze DOM
Międzynarodowy Festiwal Teatralny RETROPERSPEKTYWY 2018: Teatr między Słowami
Tylko miłość (sceny z życia małżeńskiego) w Teatrze Małym

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*