025oplaTradycyjnym Wielkim Otwarciem 21 marca w Muzeum Kinematografii w Łodzi rozpoczął się Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA. Trzecia edycja imprez potrwa aż do 31 maja. W tym roku festiwal zawita do 51. miejscowości w Polsce (47 miast i 4 wsi).

W programie Wielkiego Otwarcia O!PLA 2015 znalazły się kinowe premiery i projekcje specjalne najnowszych filmów animowanych zrealizowanych przez polskich artystów, m.in. uznana za najlepszą słowacką animację 2014 roku FONGOPOLIS Joanny Kożuch; zrealizowana w prestiżowej brytyjskiej National Film and Television School PINEAPPLE CALAMARI Kasi Nalewajki; STEFANIA – najnowszy film Daniela Zagórskiego, twórcy BAJKI O JASIU I MAŁGOSI oraz OSTATNIEJ WYSPY, czy SIEDEM – znakomity wideoklip Kamili & Mirka Sosnowskich zrealizowany dla zespołu Same Suki.

Na III Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA zgłoszono w tym roku rekordową liczbę aż 228 filmów. Po długiej i skrupulatnej selekcji, do Konkursu Głównego wybrane zostały 94 filmy (z lat 2013-2015), które zostaną wystawione na ocenę ogólnopolskiej publiczności.

W tym roku Konkurs Główny, w którym jedynymi Jurorami są widzowie biorący udział w ogólnopolskich projekcjach, podzielony został na 6 kategorii : STUDYJNEJ (10 filmów), SZKOLNEJ (18 filmów), OFF & GO! (14 filmów), ​ANIMOWANY WIDEOKLIP (24 realizacje), FORMANIMY (9 filmów) i ​ANIMOWANE FRASZK​I (19 filmów). Kategoria TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS! podzielona została na dwie podkategorie: PRZEDSZKOLNĄ (9 ​filmów) i WCZESNOSZKOLNĄ (10 ​filmów ).

/fot. Anita Andrzejczak

Zobacz takze:

O!PLA dotarła już na cztery kontynenty. Wywiad z Piotrem Kardasem

Finał O!PLA 2014 (foto)

Otwarcie O!PLA 2014 w Muzeum Kinematografii (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Gwiazdkowy prezent od Camerimage
Polskie Oscary w Muzeum Kinematografii (foto)
Plastry Kultury 2021 – film / wydarzenie filmowe

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*