Kolejną prapremierą rozpoczyna jesień Teatr Lalek Arlekin. Po „Królu Bawełny” przyszedł czas na spektakl dla najmłodszych widzów. Tym razem teatr wziął na warsztat „Wielkiego Złego Lisa” – bestsellerowy komiks autorstwa Benjamina Rennera, którego hitowa filmowa ekranizacja została nagrodzona Cezarem. Spektakl będzie też wyjątkowy z innego względu – wszystkie lalki do niego – zaprojektowały… dzieci, a pracownie Arlekina wykonały na ich podstawie bohaterów przedstawienia.

„Wielki Zły Lis” będzie światową prapremierą teatralną na podstawie bestsellerowego komiksu pod tym samym tytułem, autorstwa Benjamina Rennera. Książkę w Polsce wydało wydawnictwo „Kultura Gniewu” w swojej serii dla dzieci i młodzieży „Krótkie Gatki”. Komiks był jedną z najpopularniejszych francuskich książek ostatnich lat. Otrzymał nagrodę dla najlepszego albumu dla dzieci na festiwalu w Angoulême a także doczekał się filmowej adaptacji, która została nagrodzona Cezarem, francuskim odpowiednikiem Oscara, dla najlepszej animacji.

– Mimo sławy książki, przygotowując spektakl nie czuliśmy obciążenia. Dla nas silnym bodźcem i inspiracją było to, że tworzymy go zupełnie „innym charakterem pisma”. Postawiliśmy w scenografii na dziecięcą wyobraźnię, która wymusiła na nas zupełnie inną poetykę i plastykę tej historii. Jest ona tak charakterystyczna, że mogliśmy się spokojnie odbić od popularności komiksu i filmu. – mówi o realizacji jej reżyserka Agata Kucińska.

Wykorzystane w spektaklu lalki zostały zaprojektowane wg dziecięcych rysunków, wyłonionych w ramach konkursu scenograficznego na projekt lalki teatralnej, który teatr organizował wiosną. Wszystkie projekty z resztą zostały wykonane w dwóch egzemplarzach – dla teatru, na scenę oraz dla młodych scenografów, którzy otrzymają swój egemplarz na premierze.

Praca z tak zaprojektowanymi lalkami była dla nas totalnym wyzwaniem i jest zupełnie inna od wszystkich poprzednich. Te lalki pełne są cudownej niedoskonałości i dziecięcej nieporadności, co wymusiło na realizatorach i aktorach przeniknięcie tej niedoskonałości do konwencji i wykorzystania jej jako atutu. dodaje Agata Kucińska.

Historia porusza wiele ważkich, jednocześnie współczesnych i ponadczasowych tematów, jak przyjaźń, poszukiwanie swojej tożsamości i swojego miejsca w świecie, a także poświęcenie czy nieograniczona moc miłości. Tytułowy wielki, zły lis wprawdzie bardzo chciałby siać postrach i trząść całym lasem, jednak zupełnie mu to nie wychodzi. Przez całkowity brak umiejętności łowieckich, każda próba polowania kończy się fiaskiem i upokorzeniem, a sam lis jest pośmiewiskiem całej okolicy, szczególnie kur. Bezradny i wciąż głodny, bo ile można jeść samą rzepę, daje się namówić prawdziwemu drapieżnikowi, wilkowi, na z pozoru genialny plan. Po co polować na kury i ryzykować życie, skoro można ukraść same jajka, a następnie odchować pisklaki, żeby zrobiły się tłuściutkie, i …! Jednak to, co w teorii brzmi dobrze, w praktyce okazuje się bardzo trudne, a w spektaklu na podstawie komiksu Rennera – także niesłychanie zabawne.

W historii o „Wielkim Złym Lisie” ujęło nas szczególnie to, jak niechcący i bezwiednie rodzi się miłość. Jak pomimo tego, że jest ogromny rozdźwięk pomiędzy podszeptami umysłub i serca naszego bohatera, to ostatecznie prawda i serce wygrywają. dodają realizatorzy.

Premiera już 23 października na Scenie Kameralnej Teatru Lalek Arlekin. Spektakl zostanie zagrany premierowo dwukrotnie – o godz. 16 i 19 a także w niedzielę. Później widzowie będą mogli go oglądać do 4 listopada.

WIELKI ZŁY LIS

na podstawie komiksu Benjamina Rennera
w tłumaczeniu Krzysztofa Umińskiego

 

TEATR LALEK ARLEKIN IM. HENRYKA RYLA W ŁODZI
Scena Kameralna

 

PRAPREMIERA – 23 października 2021, g. 16.00 i 19.00

 

 

REALIZATORZY

Reżyseria: Agata Kucińska

Adaptacja: Magda Żarnecka

Scenografia: Anna Chadaj

Projekty lalek: Larysa Staszczyk (kura), Bartłomiej Kapusta (kurczaki), Malwina Kapusta (lis), Julia Wasiela (pies), Zofia Fabijanowska (królik), Maria Fabijanowska (świnia) a także Iga Kucińska (wilk)

Muzyka: Łukasz Damrych

Asystentka reżyserki: Adrianna Maliszewska

 

OBSADA

Lis – Kamil Witaszak
Wilk – Adrianna Maliszewska
Kura – Klaudia Kalinowska
Pies – Wojciech Schabowski
Kurczaczki – Klaudia Kalinowska, Adrianna Maliszewska, Wojciech Schabowski
Świnia – Adrianna Maliszewska
Królik – Adrianna Maliszewska, Klaudia Kalinowska
Wściekłe kury – Adrianna Maliszewska, Wojciech Schabowski, Kamil Witaszak
Ptaszek – Wojciech Schabowski

 

***

Spektakl jest realizowany w ramach projektu „Wielki Zły Lis” dzięki dofinansowaniu
z budżetu Miasta Łodzi.
Patronat nad wydarzeniem objął Ośrodek Alliance Francaise – Łódź.
Partnerami prapremiery są także: wydawnictwo Kultura Gniewu oraz sieć E.Leclerc.

Czas trwania: 60 minut
Przedstawienie przeznaczone będzie dla widzów w wieku 5 +.

 

***

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
piasecka
Katarzyna Piasecka w Scenografii
Premiery teatralne – luty 2019
Piccolo tam gdzie Ty

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*