Wielka wystawa prac Grzegorza Rosińskiego w Łodzi

O wyjątkowym przedsięwzięciu kulturalnym, które zrealizują dwa miasta poinformowali prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Wspólnie zorganizują monograficzną wystawę wybitnego polskiego twórcy komiksów i ilustracji – Grzegorza Rosińskiego.

Z Łodzią współpracujemy od lat, rozwijamy nasze relacje w różnych obszarach, a w trudnych momentach możemy na siebie liczyć. Bardzo się cieszę, że także kulturalnie mamy wiele wspólnego i wspólnie możemy zaprezentować prace wybitnego ilustratora Grzegorza Rosińskiego, w przyszłym roku najpierw łodzianom, a w kolejnym warszawiakom. Już teraz polecam wszystkim tę wystawę – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Wystawa w przekrojowy sposób opowie o życiu Grzegorza Rosińskiego przez pryzmat jego twórczości oraz kształtujących go wydarzeń. Zaprezentowane zostaną zarówno oryginalne plansze komiksowe stworzone na przestrzeni lat, jak i uwielbiana przez kolekcjonerów jego twórczość malarska.

„Pomysł organizacji retrospektywnej wystawy prac Grzegorza Rosińskiego powstał w tym samym czasie, co koncepcja utworzenia w łódzkim EC1, Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. Wybór tego artysty był wyborem oczywistym. Grzegorz Rosiński to twórca rysunków do komiksów takich jak: Kapitan Żbik, Thorgal, Szninkiel, Yans, Western czy Zemsta Hrabiego Skarbka. Większość z wymienionych tytułów to pozycje kultowe w kanonie komiksu europejskiego, a ich autor cieszy się statutem międzynarodowej gwiazdy.” – wyjaśnia Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Grzegorz Rosiński – autor powiązany z dwoma miastami

Grzegorz Rosiński jest sympatykiem Łodzi, ale – jak sam podkreśla – czuje się warszawiakiem. Ze stolicą związany był przez wiele lat zarówno rodzinnie, jak i zawodowo. Jest absolwentem Liceum Plastycznego im. W. Gersona oraz warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z ilustracji książkowych otrzymał w pracowni profesora Jana Marcina Szancera. 

Właśnie na kanwie historii życia w Łodzi i w Warszawie powstała koncepcja zorganizowania wystawy w obu miastach i w dwóch symbolicznych przestrzeniach: w EC1 Łódź z powstającym Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej oraz w stołecznym Pałacu Kultury i Nauki. Realizacja tego projektu jest także symbolem kulturalnej współpracy miast. Ich wspólne działanie stanowi także sygnał dla miłośników komiksu w Polsce, że dla sztuki komiksu zawsze znajdzie się miejsce i czas w największych polskich metropoliach. Ponadto oba samorządy widzą w tej współpracy narzędzie do poprawy jakości oferty kulturalnej, zwłaszcza w obliczu wyzwań, przed jakimi stanęły polskie miasta – nieplanowanych wydatków związanych z pandemią, wojny w Ukrainie i spadających dochodów samorządów.

Wystawa prac

Wystawa będzie realizowana w koprodukcji Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 i działającego w Warszawie Staromiejskiego Domu Kultury. Jej scenarzystami są Maria Lengren i syn rysownika – Piotr Rosiński, który jest także kuratorem wystawy. Patronat nad ekspozycją objęli prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Wystawa w łódzkim Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 będzie prezentowana od 28 września 2023 r. do 31 marca 2024 r., a do warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki trafi w czerwcu 2024 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *