3w3kSpektakl Wieczór Trzech Króli, albo Co Chcecie, w reżyserii Katarzyny Raduszyńskiej, to najnowsza propozycja Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

Inscenizacja dzieła Wiliama Szekspira w nowoczesnej aranżacji ma dość zawiłą fabułę. Trzej Królowie – Lucyfer, Grzech i Śmierć istnieją tu jedynie w domyśle. Jak mówi jedna z głównych bohaterek, Viola (Monika Buchowiec): Poznałam Lucyfera, popełniłam Grzech i została mi tylko Śmierć. Wisząca nad sceną gwiazda ma prowadzić ich do Betlejem, jednak na olbrzymich manekinach dromaderów nie jadą królowie. Zamiast tego rozpusta i wyuzdanie leją się ze sceny.

Spektakl podzielony na rozdziały przeprowadza widza przez serię miłosnych perypetii i intryg. Na dworze sąsiadujących królestw – Księcia i Oliwii, dochodzi do wielu mezaliansów i podstępnych, momentami okrutnych gier pomiędzy bohaterami. Mamy więc Malvolia – narcyza zakochanego w Księżnej, który pada ofiarą spisku znudzonych życiem: służącej Marii, Sir Tobiasza (Sławomir Sulej) i Sir Andrzeja (Michał Bieliński). Poniżony i zgwałcony staje nago przed publicznością obnażając swoją bezradność. Kolejną ofiarą jest Księżna Olivia – omamiona przez perfidną Violę przebraną za mężczyznę. Sama Viola natomiast pozostaje w kazirodczym związku ze swoim bratem Sebastianem (Mateusz Janicki). Takich smaczków jest tu jednak znacznie więcej…

joomplu:37025

Spektakl przepleciony zmyślną muzyką, sprośnymi piosenkami i niewyszukanymi układami tanecznymi, poraża. Wulgarny język, błazeńskie popisy i wstawki szokują widzów. Sceneria Pawła Walickiego, raczej pustynna, być może jest odzwierciedleniem pustki samych bohaterów. Niestety na to pytanie nie znajdujemy odpowiedzi w tym przedstawieniu. Ostatecznie chaos bierze górę nad treścią. Polecam jedynie odważnym.

Obsada:  Monika Buchowiec, Mirosława Olbińska, Olga Szostak (gościnnie), Michał Bieliński,Marek Cichucki, Przemysław Dąbrowski, Łukasz Gosławski, Mateusz Janicki, Michał Kruk, Piotr Łukaszczyk (gościnnie), Sławomir Sulej, Wojciech Oleksiewicz
reżyseria:  Katarzyna Raduszyńska
dramaturgia:  Jagoda Hernik Spalińska
scenografia i kostiumy:  Paweł Walicki
muzyka:  Dominik Strycharski
choreografia:  Aleksandra Borys

Zobacz też inne nasze recenzje teatralne!

/foto materiały prasowe: Krzysztof Cytacki i Janusz Symański

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
17072013_022
Letnia Scena: Wściek – recenzja (foto)
SZP_110506_PIT445859_PL
Smażone, zielone pomidory w Teatrze Małym – recenzja
IMG_7245ziemia_brzyk-hawa
Ziemia obiecana – recenzja

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*