czytannOd 11 do 24 kwietnia w Empiku Manufaktura prawdziwy szturm pisarzy literatury popularnej. W Łodzi pojawią się m. in. Max Cegielski, Zygmunt Miłoszewski, Tomasz Piątek i Janusz L. Wiśniewski. Wstęp na każde spotkanie jest bezpłatne.

Czytanie Porywa – Światowy Dzień Książki

Krystyna Mirek
11 kwietnia, godz. 17.00

Krystyna Mirek – jest absolwentką polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wraz z mężem i córkami mieszka niedaleko Puszczy Niepołomickiej. „Prom do Kopenhagi” to ciepła, wzruszająca, ale i lekko zakręcona opowieść o przyjaźni i miłości. Postacie z krwi i kości, potoczysta narracja i delikatny humor sprawiają, że książkę czyta się jednym tchem. W tej powieści każdy znajdzie coś z siebie i dla siebie!

Weronika i Konrad. Ona jest cudowną dziewczyną o niezwykłej urodzie, on jest ambitnym i pracowitym chłopakiem. Ich namiętnościom towarzyszy przyroda. Góry, las, rzeka i most stają się świadkami ich romantycznego uczucia. Cieniem na ich miłości kładzie się jednak tragiczna historia z przeszłości Konrada i rodzinna tajemnica Weroniki z odległych czasów. Oboje na skutek fałszywej dumy nie umieją wyjaśnić zaistniałych nieporozumień. On wyjeżdża do pracy do Niemiec. Ona podejmuje decyzję o wyjeździe na stałe do Danii. Obydwoje chcą zapomnieć o miłości. Ale czy można wykreślić z pamięci tak wielkie uczucie? Czy można wyrzucić je z serca? A może zakochanym uda się pokonać przeszkody i ich przygoda miłosna zakończy się happy endem? 

Max Cegielski
11 kwietnia, godz. 18.00

Max Cegielski – Realizuje reportaże dla TVP Kultura i prowadzi programy w ALE KINO!, publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Le Monde diplomatique”, „Dzienniku”. Jako didżej i prezenter pracował m.in. w Radiostacji i Radiu Jazz, obecnie zaś związany jest z Radiem Roxy. Był jednym z założycieli muzycznego kolektywu Masala, z którym odebrał nagrodę „Antyfaszysty roku 2004″, przyznawaną przez Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”. Autor książek: Masala (W.A.B. 2002), Apokalipso (W.A.B. 2004),Pijani Bogiem (W.A.B. 2007) oraz Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu (W.A.B. 2009). Za tę ostatnią otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak.

Mozaika – Kolorowe ptaki na tle „szarego” PRL-u. Ona przyciągająca wzrok, w oryginalnych strojach, czasem uszytych z okiennych zasłon, on elegancki, wycofany, zazwyczaj milczący. Twórczość jest dla nich wolnością, za komuny budują enklawę, swój własny świat, w którym estetyka dominuje nad polityką. Malują mozaiki, freski, wykorzystują materiał uznawany za brzydki – kamienie, potłuczoną ceramikę, bryłki szkła, by stworzyć kompozycje zmieniające oblicze Polski Ludowej. Gaber ilustruje szereg czasopism oraz książek dla dzieci, wreszcie dojrzewa do malarstwa sztalugowego, które zdobywa ogromne uznanie m.in w Japonii. Dopiero w 2011 roku szkice Rechowiczów zostały po raz pierwszy pokazane na wystawie w Polsce, a przecież ślady ich twórczości istnieją w Łańcucie, Nałęczowie, i wielu innych miejscowościach. Media zachwycają się ocaloną dokumentacją fresku w warszawskim Supersamie, dawno temu zburzonym.
 
Marta Fox
12 kwietnia, godz. 12.00

Marta Fox – Wydała 26 książek (powieści, opowiadania, wiersze, eseje). Jej książki zostały uhonorowane przez Polską Sekcję IBBY (International Board on Books for Young People) w konkursie Książka Roku 1995 i 2000. Przez krytykę została nazwana „objawieniem polskiej powieści młodzieżowej”. Z ogromną odwagą porusza sprawy związane z płcią i dojrzewaniem.

Cafe plotka – Życie prawie osiemnastoletniej Oli oraz jej znajomych przypomina jeden wielki portal randkowy i magiel towarzyski, którego uczestnicy uwielbiają karmić się plotkami. Ola planuje po maturze rozpocząć studia w szkole aktorskiej. Dziewczyna już wie, że życie bywa porównywane do teatru – z tym, że częściej trzeba w nim improwizować. Czy jedna z takich improwizacji – casting na jej chłopaka i próba zabłyśnięcia na imprezie osiemnastkowej – sprawi, że życie Oli stanie się tylko kostiumem, choreografią i teatralnym gestem? Skąd się wzięła i do czego doprowadzi krzywdząca Olę plotka, która zaczyna rozprzestrzeniać się jak groźny wirus?

Katarzyna Majgier
13 kwietnia, godz. 11.00

Katarzyna Majgier – Uwielbia czytać książki i stawia je wyżej niż wszelkie inne rozrywki. Miłośniczka muzyki rockowej. Autorka serii dzienników Ani Szych oraz „Przeboju na pięć”. Katarzyna Majgier jest redaktorką trzech serwisów internetowych dla nastolatków: quizeria.pl, junior.pl,  oraz kilku scenariuszy gier komputerowych. Niedawno została. Honorowym Ambasadorem Literatury Polskiej dla Dzieci i Młodzieży w Irlandii.

Tomasz Piątek
14 kwietnia, godz. 18.00

Tomasz Piątek – W latach 1993-1998 mieszkał i pracował w Mediolanie, najpierw jako tłumacz więzienny i sądowy, później jako dziennikarz. Wydał dwanaście książek: Heroina (2002, nowe wydanie W.A.B. 2009), Kilka nocy poza domem (2002), Żmije i krety (2003), Szczury i rekiny (2004), Elfy i ludzie (2004), Bagno (2004), Przypadek Justyny (2004), Nionio (2005), Dobry pan (2005), Błogosławiony wiek (2006), Pałac Ostrogskich (W.A.B. 2008), Morderstwo w La Scali (W.A.B. 2009). Pałac Ostrogskich znalazł się w finale nagrody NIKE 2009. Piątek zakładał kanał telewizyjny Kino Polska, współpracował z wieloma innymi mediami (m.in. TVP, Canal+, Radiostacja, „La Stampa”, „Polityka”, „Film”), jest felietonistą „Krytyki Politycznej”.

Wąż w kaplicy – Jak pojąć naród poddany dziwnej hipnozie poświęcenia, kraj świętych wybuchów, gdzie co pokolenie oddaje się w ofierze najmądrzejszych i najdzielniejszych? Wąż w kaplicy Tomasza Piątka to oryginalna powieść historiozoficzna – brawurowa i buntownicza. Andreas Issli czuje się obco w Krakowie u schyłku austro-węgierskiego cesarstwa. To pół Szwajcar, pół Włoch, niezadomowiony w żadnym języku. Zaprzyjaźnia się z Jankiem, polskim chłopcem z dobrej, patriotycznej rodziny, który uczy go gry w piłkę i przekazuje mu bogoojczyźniane ideały. Kiedy wybucha pierwsza wojna światowa. Janek ginie bohatersko, męczeńsko. Bezsensownie. Ta szalona śmierć fascynuje i przeraża Andreasa. Issli wyjeżdża do Austrii, by studiować psychologię. Poznaje Freuda, Junga i Trzecią Rzeszę. Zostaje nazistą. Jednak do wszystkiego, co robi, popycha go pragnienie zrozumienia Polaków. Po wybuchu wojny Andreas wraca do Polski, już okupowanej. Zaczyna poszukiwania, które niepokoją faszystowskich dowódców…

Zygmunt Miłoszewski
15 kwietnia, godz. 18.00

Zygmunt Miłoszewski – Prozaik, dziennikarz, autor scenariuszy. Debiutował w 2004 roku na łamach „Polityki” opowiadaniem Historia portfela, potem wydał rozgrywającą się we współczesnej Warszawie powieść grozy Domofon (W.A.B. 2005, II wyd. 2011) i baśń dla dzieci Góry Żmijowe (W.A.B. 2006, przekład ukraiński i serbski: 2010). Na zamówienie Juliusza Machulskiego napisał scenariusz filmowy według Domofonu. Książkę przetłumaczono na niemiecki, w przygotowaniu przekład niderlandzki. Jego powieść kryminalna Uwikłanie (2007) została uhonorowana Nagrodą Wielkiego Kalibru; ukazała się m.in. w Anglii, gdzie spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. Na jej motywach powstał film w reżyserii Jacka Bromskiego pod tym samym tytułem. Pisarz ostatnio wydał powieść Ziarno prawdy, która jest kontynuacją Uwikłania.

Uwikłanie – Jeden z pacjentów znanego psychiatry, biorący udział w kontrowersyjnej terapii ustawień, ginie tuż po niej. Czy powodem morderstwa mogło być pole negatywnych emocji, jakie się podczas niej wytworzyło między uczestnikami? Czy może był to zwyczajny mord na tle rabunkowym? Policja proponuje proste rozwiązania. Jednak intuicja nie zawodzi charyzmatycznego, białowłosego, dociekliwego prokuratora.  Teodor Szacki to nietuzinkowy urzędnik państwowy: jego praca nie kończy się o 17.00, a obowiązki nie ograniczają się do sporządzenia aktu oskarżenia. Ramię w ramię z zaprzyjaźnionym policjantem prowadzi sprawę; z jednej strony bezkompromisowy, trzyma się ściśle kodeksów, z drugiej między literami prawa potrafi dostrzec człowieka i dramat jego losu.

Ałbena Grabowska-Grzyb
16 kwietnia, godz. 11.00

Ałbena Grabowska-Grzyb – Dr neurolog, epileptolog, autorka książki „Julek i Maja w labiryncie” oraz popularnonaukowej książki dla dzieci „O małpce, która spadła z drzewa”.

Julek i Maja w labiryncie – Dla miłośników gier komputerowych i moli książkowych! Julek i Maja przypadkowo wchodzą do gry komputerowej – i natychmiast orientują się, że toczy się ona we wnętrzu ludzkiego mózgu. Początkowo zafascynowani światem wirtualnym i spotkanymi tam intrygującymi bytami, nie chcą wracać do zwykłego życia. Napięcie rośnie, a decydująca bitwa przebiega dramatycznie. Czy uda im się znaleźć wyjście z gry i powrócić do zwykłego świata?

Zuzanna Orlińska – warsztaty ilustratorskie
17 kwietnia, godz. 11.00

Zuzanna Orlińska – Studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w 1997 roku w pracowni ilustracji prof. Janusza Stannego. Pracuje jako ilustrator dla wydawnictw książkowych i pism. Ilustruje min. podręczniki szkolne. Współpracowała przy tworzeniu aplikacji multimedialnych i teledysków, także jako autorka scenariuszy.

Matka Polka – Matka Polka nie jest typową matką Polką. Zwykła matka nie pojedynkuje się przecież z piratami, nie leży jej na sercu ciężki los potwora, nie trzyma w piwnicy egipskiego sarkofagu. A matka Polka – owszem. Tam, gdzie się pojawia, dzieją się rzeczy dziwne i ciekawe. „Moja matka” – mówi o niej Polek, a w jego głosie słychać wtedy dumę. Bo nie każda matka, możecie mi wierzyć, jest taka jak matka Polka.

Olga Morawska
20 kwietnia, godz. 17.00

Olga Morawska – z wykształcenia socjolog, zawodowo dyrektor wydawniczy, prywatnie wielka miłośniczka sportu, podróżniczka oraz mama Ignacego i Gustawa. Kobieta z wielką pasją życia i nieposkromioną energią.

Rozmowy o czekaniu, pasji, miłości i poświęceniu. – Rozmowy o Andrzeju Zawadzie z jego żoną Anną Milewską o Macieju Pawlikowskim z jego żoną Elżbietą o Eugeniuszu Chrobaku z jego żoną Grażyną Jaworską-Chrobak o Darku Załuskim z jego mamą Ireną o Dobrosławie Miodowicz-Wolf z jej bratem Konstantym Miodowiczem o Wandzie Rutkiewicz z jej bratem Michałem Błaszkiewiczem o Piotrze Pustelniku z jego synem Pawłem o Andrzeju Heinrichu z jego bratem Stefanem o Andrzeju Czoku z jego żoną Wandą o Jerzym Kukuczce z jego synem Wojtkiem.

Marcin Ogdowski
21 kwietnia, godz. 17.00

Marcin Ogdowski – Polski korespondent wojenny opowie o swojej książce oraz o doświadczeniach, które zdobył w trakcie niebezpiecznej misji w Afganistanie. Autor intryguje nieszablonowym spojrzeniem na konflikt, dostrzega człowieka pod mundurem, turbanem i nie pozostawia czytelnika obojętnym.

Janusz L. Wiśniewski
22 kwietnia, godz. 17.00

Na fejsie z moim synem – To niewątpliwie najbardziej osobista i najbardziej wielowarstwowa z książek autora S@motności w Sieci”. Nieżyjąca matka (Irena Wiśniewska) pisze z czeluści piekielnych do swojego ukochanego syna Janusza na Facebooku. Wpisy układają się w opowieść o rodzinnych historiach, często bardzo intymnych i odsłaniających wiele nieznanych aspektów z życia Wiśniewskiego. Powieść zaczyna się od urodzin Hitlera, które właśnie odbywają się w piekle, a później jest już tylko ciekawiej. Znajdziemy tu oryginalne rozważania o pochodzeniu człowieka, o Bogu, sztuce, tajemniczej chemii ludzkich uczuć. Dowiemy się, dlaczego za każdym razem, kiedy jest w Moskwie, Janusz L. Wiśniewski odwiedza grób pewnej młodej kobiety…

Jakub Ćwiek
23 kwietnia, godz. 17.00

Jakub Ćwiek – Interesuje się fantastyką odkąd pamięta. Nic w tym zresztą dziwnego. Urodził się wszak w roku filmowego Conana Barbarzyńcy i Blade Runnera, a to zobowiązuje. Swoje zainteresowania rozwijał na własną rękę w rodzinnych Głuchołazach aż do rozpoczęcia studiów, kiedy to znalazłszy się w Katowicach, przystąpił do „Śląskiego Klubu Fantastyki”. Do dziś uważa, że była to jedna z jego najlepszych życiowych decyzji. Obecnie kończy studia kulturoznawcze w Katowicach, udziela się w Klubie (między innymi w grupie teatralnej Słudzy Metatrona), pracuje jako animator kultury, pomaga żonie wychowywać córeczkę i synka.  A także –  rzecz jasna – pisze. Marzy mu się dobry i oryginalny pomysł na opowiadanie, gdzie głównym Złym będą… parasole. Nienawidzi ich bowiem z całego serca. Podobnie zresztą jak rowerów. Dwukrotnie nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla: za rok 2005 – za opowiadanie Cicha Noc oraz za rok 2006 – dzięki opowiadaniu Bóg marnotrawny z tomu „Kłamca 2”.

Kłamca 4. Kill’em all – Loki powraca! Tym razem z misją ostateczną. Lucyferowi udało się doprowadzić do Apokalipsy. Legiony Pana i Szatańska Armia już nie istnieją, podobnie jak ziemska cywilizacja. Szaleje Głód, Wojna i Zaraza, a jedynymi szczęśliwymi mieszkańcami globu są zombie. To już pewne – Boga nie ma. Ale czy to oznacza, że rząd dusz przejmie władca Piekła? Na jego drodze ku zwycięstwu stanie banda zakłamanych desperatów, dziwaków, nieudaczników, grubasów, gogusiów, maniakalnych wielbicieli Stephena Kinga i może jeszcze kilka wojujących feministek. No i oczywiście sam Kłamca. Zapraszamy na Broadway. Dziś w programie – ostatnia bitwa o ludzkość. Tylko jedno przedstawienie!

Biuro Detekstywistyczne Lassego i Mai
23-24 kwietnia, godz. 10.00

W dniach 23 i 24 kwietnia o godz. 10:0 0w łódzkim salonie EMPIK odbędą się zajęcia wokół książkiz serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai Tajemnica diamentów.Warsztaty skierowane są do uczniów klas I, II i III.W ramach godzinnych warsztatów zaprezentujemypokaz multimedialny połączony z interaktywnymczytaniem fragmentów książki oraz wspólnymrozwiązywaniem zagadek detektywistycznych.Wszystko to zachęcić ma dzieci do samodzielnej lektury.

Maciej Benniewicz
24 kwietnia, godz. 17.00

Maciej Bennewicz – Socjolog, coach, menedżer, trener, mentor, pisarz i malarz. Współtwórca i prezes polskiego oddziału European Mentoring & Coaching Council (EMCC). Założyciel Norman Benett Academy. Miłośnik zwierząt, zwłaszcza kotów.

Wszystkie kobiety don Huana – Koniec mitu macho? Nowa powieść Macieja Bennewicza O doświadczaniu samotności pomimo posiadania związków z innymi ludźmi oraz o tym, dlaczego współczesny polski don Hułan musi się ukrywać. Niezwykła powieść z wątkami psychologicznymi, która prowadzi czytelnika w zawiły świat ludzkich relacji. Powieść Wszystkie kobiety don Hułana stanowi prawdziwy konglomerat ludzkich postaw i losów. Konflikty z rodzicami, kłopoty w szkole, szykanowania, życie z piętnem kozła ofiarnego determinują dorosłe życie bohaterów. Piotr Gluck – główna postać, daje się wciągnąć w swoistą grę, która wywraca do góry nogami zarówno jego dotychczasowe życie, jak i poglądy na świat. Mężczyzna będzie musiał zmierzyć się nie tylko ze sobą samym, ale także z własną wersją przeszłości, w którą tak bardzo wierzył. Poszukiwanie tytułowego don Hułana – dawnego kolegi z liceum, stanie się dla Piotra okazją do poznania zaskakującej prawdy o własnej tożsamości. Droga ta jednak nie będzie należała do najłatwiejszych. Szukam, szukam siebie, może jakiś zagubionych wspomnień? Chyba szukam też odpowiedzi, kim jestem, sądziłem, że znajdę jakieś wskazówki. Może też szukam swojej rodziny sprzed lat, siostry, ojca? Sam nie wiem, co tutaj robię, wyznaje Piotr.

Sebastian Mikosz
24 kwietnia, godz. 16.00

Sebastian Mikosz – Absolwent ekonomii i finansów na IEP Paris. Związany z takimi firmami i organizacjami jak Arthur Andersen, Francuska Izba Przemysłowo-Handlowa, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. W 2009 roku został prezesem zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT. Ze stanowiska zrezygnował we wrześniu 2010 roku.

Leci z nami pilot –  to cała prawda o liniach lotniczych Sebastiana Mikosza, fascynująca opowieść o podniebnych podróżach i tym wszystkim, co je umożliwia.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
ksiazki
Literatura – maj 2016
Spotkanie poświęcone Tomaszowi Filipczakowi
Literatura w Łodzi – sierpień 2018

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*