zaproszenie_dni_wodyDrukarka wodna z ogromnym ekranem, na której każdy będzie mógł wydrukować wodą narysowany przez siebie obrazek. Działający model oczyszczalni ścieków, ogniwa zasilane ściekowymi bakteriami, zajęcia plastyczne dla dzieci. To tylko część atrakcji związanych z obchodami Światowego Dnia Wody, które w środę 22 marca w Manufakturze zorganizuje Grupowa Oczyszczalnia Ścieków w Łodzi we współpracy Politechniką Łódzką. 

Światowy Dzień Wody to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ obchodzone corocznie 22 marca. Zwraca ono uwagę na to, jak ważne jest dbanie o czystość wody, o jej zasoby, właściwe nimi gospodarowanie. Hasłem tegorocznego Światowego Dnia Wody są ścieki i dlatego tym razem przypomina o nim łódzka oczyszczalnia, która postanowiła – wraz ze specjalistami z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej – z atrakcjami opowiedzieć, na czym polega i jak ważne jest oczyszczanie ścieków, odzyskanie z nich wody i oddanie jej przyrodzie, w Łodzi rzece Ner. Stąd hasło imprezy w Manufakturze: „Woda wraca”.
GOŚ i PŁ zapraszają do małej rotundy w Manufakturze (ul. Drewnowska 58)

22 marca 2017 w godzinach od 11.00 do 18.00

Do odwiedzenia kilkunastu stoisk będą zachęcać duże, „żywe” bakterie, pracujące w GOŚ. Oglądając ekspozycje będzie można dowiedzieć się wszystkiego o oczyszczaniu ścieków, śledzić ciekawe prezentacje i eksperymenty, które przygotowali specjaliści z Politechniki Łódzkiej:
     działający model oczyszczalni ścieków
     baterię, w której prąd produkują bakterie z GOŚ
     zobaczyć, jak światło oczyszcza ścieki
     podejrzeć (pod mikroskopem) bakterie, „pracujące” w GOŚ
     dowiedzieć się, dlaczego do budowania nawierzchni warto ¬– zamiast zwykłego  – użyć betonu, który przepuszcza wodę i zobaczyć, jak on działa
     obejrzeć, jak pracuje sonda, monitorująca jakość wody w Zalewie Sulejowskim. 

Specjalną atrakcją będzie prezentowana po raz pierwszy w Łodzi  ogromna drukarka, która zamiast atramentu używa wody. Każdy, kto odwiedzi prezentacje GOŚ i PŁ w małej rotundzie będzie mógł na specjalnym ekranie narysować swój obrazek, który zostanie za chwilę wydrukowany przez spadającą wodę. Grupowa Oczyszczalnia Ścieków przygotowała też zajęcia plastyczne dla dzieci – będą specjalne kolorowanki, origami, zabawa z piaskiem kinetycznym, wyklejanki. Spółka zaprasza także do bezpłatnego zwiedzania Muzeum Kanału Dętka na Placu Wolności (w godz. 14.30-18.00).

Grupowa Oczyszczalnia Ścieków oczyszcza ścieki powstające w kilku miastach aglomeracji łódzkiej – Łodzi, Pabianicach, Konstantynowie Łódzkim, gminach Ksawerów i Nowosolna. Do GOŚ trafia rocznie około 66 milionów metrów sześciennych ścieków – to połowa wszystkich ścieków, jakie powstają w województwie łódzkim. Oczyszczalnia od kilku lat prowadzi akcje edukacyjne, zwracając uwagę na znaczenie oczyszczania ścieków dla środowiska naturalnego. Przypomina także, by do sanitariatów nie wyrzucać śmieci, które utrudniają i podwyższają koszty oczyszczanie ścieków.

Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej, który w tym roku świętuje swoje 25-lecie, kształci specjalistów w zakresie inżynierii środowiska, inżynierii chemicznej i procesowej, inżynierii biochemicznej oraz inżynierii bezpieczeństwa pracy. Pracownicy i studenci wydziału współpracują m.in. z Grupową Oczyszczalnią Ścieków w Łodzi.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Festiwal Roślin Owadożernych w Łodzi
plakat_10_lat_net
10 urodziny AOIA – informacje
Przebudowa wybiegów dla wielkich kotów w łódzkim ZOO (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*