manu_na_niebieskoPo raz kolejny Manufaktura rozświetli się niebieskim światłem. Stanie się to w najbliższą niedzielę (2.04) w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Na scenie na rynku dla osób z autyzmem zagrają zespoły rockowe: OVO i Five O’clock. Tegoroczna edycja kampanii Fundacji JiM, poświęcona jest osobom dorosłym z autyzmem przebiega pod hasłem „Chcemy być sobą”.

Choć finał akcji „Polska na niebiesko” zaplanowano na wieczór, to już od godz. 10 w wejściu głównym do galerii handlowej Manufaktury będzie działał punkt informacyjny, przeznaczony dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat autyzmu, m.in. osób, które mają wątpliwości czy ich dziecko może mieć autyzm. W punkcie każdy dowie się np. jakie są najczęstsze objawy tego zaburzenia, jak się je diagnozuje, gdzie należy zwrócić się o pomoc. Przez cały dzień w rotundzie będzie ponadto mnóstwo zabaw, występów i konkursów dla dzieci i dorosłych.

Główną część obchodów zaplanowano od godz. 19, kiedy na rynku stawią się wozy straży pożarnej, która pomoże w fundacji w oświetleniu budynku Manufaktury. O godz. 20 – wielki finał! Cały rynek Manufaktury rozbłyśnie jak co roku na niebiesko (niebieski to kolor solidarności z osobami z autyzmem). Na niebiesko rozbłyśnie także brama główna Manufaktury od strony ul. Ogrodowej. Będą świecić także rodzice i przyjaciele osób z autyzmem, m.in. dzięki specjalnej aplikacji na smartfony JiMApp.

O godz. 20:10 rozpocznie się koncert rockowej grupy OVO, która ma na koncie 4 płyty, a w listopadzie pojawi się nowy materiał pt. „Na ludowo”, elektryzujący, z bardzo silnymi wpływami regionalnej muzyki ludowej. Po nich na scenie pojawi się Five O’Clock, czyli grupa, która energetycznie miesza style muzyczne, a członkowie przyznają się do wpływów funky i jazzowych.

W kampanii „Polska na niebesko” bierze udział kilkanaście tysięcy osób z całej Polski. Niebieskim światłem rozbłyśnie tego dnia kilkaset budynków: szkół, przedszkoli, budynków użyteczności publicznej. tegoroczna edycja poświęcona jest dorosłym ze spektrum autyzmu. Sieć podbija spot z udziałem dorosłych osób z autyzmem – przez pierwsze 24 h obejrzało go ćwierć miliona osób. Na ulicach pojawiły się plakaty o kampanii, których współautorami się osoby z autyzmem. Fundacja wydała kalendarz, który wymyślili i stworzyły osoby z autyzmem. Skąd ten temat? W dorosłe życie wkroczyło pierwsze pokolenie Polaków, u których w dzieciństwie zdiagnozowano autyzm. Niestety, jako dorośli dosłownie przestali istnieć dla systemu wsparcia w Polsce.  „Raport dotyczący sytuacji młodzieży i osób dorosłych z całościowymi zaburzeniami rozwoju w Polsce” Fundacji JiM pokazuje, że w XXI wieku osobom dorosłym z autyzmem żyje się źle.  Nie mają szans na dobrze płatną pracę – 2/3 ankietowanych, którzy pracują, nie może utrzymać się samodzielnie. Nie stać ich na własne mieszkanie – 63% mieszka z rodzicami. Są pozbawieni wsparcia służby zdrowia. 8 na 10 osób ze spektrum autyzmu nie wie, jakie formy terapii przysługują im nieodpłatnie i czy są dostępne w okolicy miejsca zamieszkania.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Detalove wycieczki po Łodzi
Lato w EC-1
4 odsłona Festiwalu Sztuk Ulicznych „Hokus Pokus”

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*