k17Od 27 września w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego można oglądać wystawę pt. „Świat w obrazkach. Komiks polski i światowy w zbiorach WiMBP w Łodzi”.

   
Na ekspozycji prezentowane są przykłady komiksu od jego prapoczątków, aż do współczesności. Niezwykłe eksponaty ze zbiorów WiMBP podziwiać będzie można do 15 października br.

W pierwszej gablocie możemy obejrzeć zdjęcia rysunków naskalnych oraz grafik, jako tych zjawisk związanych ze sztuką, które są uznawane za początki komiksu. Dwie kolejne gabloty poświęcone są mandze. Obok współczesnych mang polskich i japońskich, można tu zobaczyć tradycyjny drzeworyt japoński. Ta forma grafiki miała istotny wpływ na ostateczny kształt historii obrazkowych rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni. Można tu również zobaczyć figurki przedstawiające bohaterów mang. Należy zwrócić uwagę na Aż do nieba – pierwszą wydaną w języku polskim mangę, poświęconą… księciu Józefowi Poniatowskiemu.

 

  
Komiks amerykański to tematyka dwóch następnych gablot. Prezentowane są tu zarówno komiksy disneyowskie jak i „superbohaterskie” (pierwsze polskie wydanie Supermana i Flasha Gordona). Dodatkowo możemy obejrzeć wizerunek Yellow Kida. Czasy powojenne i współczesne reprezentowane są przez: Garfielda, Fistaszki, Calvina i Hobbsa oraz Dillberta.

Spośród krajów europejskich zaprezentowano komiks z Francji, Belgii i Anglii. Poświęcone są im trzy kolejne gabloty. Możemy w nich zobaczyć komiksy Neila Gaimana, Jeana Van Hamme’a czy Moebiusa. Na szczególną uwagę zasługuje wydanie Thorgala w języku flamandzkim. Znajdują się tu również popularne Asterixy, Trolle z Troy i humorystyczny Lucky Luke.

Kolejna część powierzchni wystawienniczej prezentuje historię rodzimego komiksu. Począwszy od jego początków (Szalony Grześ czy Jedynaczek) możemy w następnych pięciu gablotach zobaczyć najważniejsze polskie „historyjki obrazkowe”. Są tutaj: Koziołek Matołek, Wicek i Wacek, Kapitan Kloss, Tytus, Romek A’tomek, Kapitan Żbik, Wilq czy Marzi. W gablotach wiszących zgromadzono materiały dotyczące wybranych zagadnień wykraczających poza historię komiksów. Dwie pierwsze poświęcone są propagatorom sztuki komiksowej: Międzynarodowemu Festiwalowi Komiksu w Łodzi i Muzeum Komiksu w Brukseli.

 

  
Szczególnie interesująca jest następna część wystawy. Poświęcona jest ona wpływowi propagandy na historie rysunkowe. Możemy tu zobaczyć „paski” socjalistyczne i antyżydowskie. Znajdują się tu również podziemne komiksy solidarnościowe oraz komiksowe reklamy. Dwie następne gabloty prezentują związki komiksu z literaturą, filmem i malarstwem. Zaprezentowano tu rysowanego Faraona czy W pustyni i w puszczy. Końcowa część wystawy poświęcona jest najmłodszym czytelnikom. Znaleźć tam możemy: Gapiszonka, Przygody Gąski Balbinki, Gwidona oraz komiksy edukacyjne (m. in. Dzieje parlamentaryzmu polskiego, Sławni polscy olimpijczycy itp.).

Andre Malraux napisał: „Tegoż wieczoru, kiedy Rembrandt jeszcze rysuje – wszystkie sławne Cienie i cienie rysowników jaskiniowych śledzą spojrzeniem wahającą się dłoń, która przygotuje im nowe trwanie poza śmierć lub nowy ich sen. Bóg nie dał Richardowi Outcaultowi ani takiego talentu, ani takiej sławy. Z pewnością jednak dłoń nowojorskiego rysownika śledziły cienie wszystkich anonimowych bohaterów rysunków naskalnych, płaskorzeźb, iluminacji czy grafik. Nadchodziły czasy, w których mieli oni odrodzić się w postaciach Supermanów, Sandmanów, Tintinów, Dillbertów. Nadchodziły Ich czasy”.

Dla wielbicieli komiksu 7 października Wojewódzka i Miejska Biblioteka w Łodzi przygotowała także spotkanie z Tomaszem Tomaszewskim i Piotrem Kasińskim pt.”KOMIKS NIE GRYZIE. Podstawy języka komiksu”. Spotkaniu towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna Igora Banaszczyka – „Manga i anime w aglomeracji tokijskiej. Recepcja i zjawiska”. Początek o godzinie 17 w Sali konferencyjnej Biblioteki.

 
Świat w obrazkach. Komiks polski i światowy w zbiorach WiMBP w Łodzi Świat w obrazkach. Komiks polski i światowy w zbiorach WiMBP w Łodzi Świat w obrazkach. Komiks polski i światowy w zbiorach WiMBP w Łodzi
Świat w obrazkach. Komiks polski i światowy w zbiorach WiMBP w Łodzi Świat w obrazkach. Komiks polski i światowy w zbiorach WiMBP w Łodzi Świat w obrazkach. Komiks polski i światowy w zbiorach WiMBP w Łodzi
Świat w obrazkach. Komiks polski i światowy w zbiorach WiMBP w Łodzi Świat w obrazkach. Komiks polski i światowy w zbiorach WiMBP w ŁodziŚwiat w obrazkach. Komiks polski i światowy w zbiorach WiMBP w Łodzi Świat w obrazkach. Komiks polski i światowy w zbiorach WiMBP w Łodzi
Świat w obrazkach. Komiks polski i światowy w zbiorach WiMBP w ŁodziŚwiat w obrazkach. Komiks polski i światowy w zbiorach WiMBP w Łodzi Świat w obrazkach. Komiks polski i światowy w zbiorach WiMBP w ŁodziŚwiat w obrazkach. Komiks polski i światowy w zbiorach WiMBP w Łodzi Świat w obrazkach. Komiks polski i światowy w zbiorach WiMBP w Łodzi
Świat w obrazkach. Komiks polski i światowy w zbiorach WiMBP w Łodzi Świat w obrazkach. Komiks polski i światowy w zbiorach WiMBP w Łodzi Świat w obrazkach. Komiks polski i światowy w zbiorach WiMBP w Łodzi
/fot. Joanna Stawińska
 
Zobacz także:
{jumi [media/reklama.htm]}
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_0595
Jerzy Skolimowski w Łodzi (foto)
IMG_8548
Once in a blue moon w Galerii OFF Piotrkowska (foto)
IMG_3594
Otwarcie Galerii ELart (foto)
1 Komentarz
  • Tomek
    12 grudnia 2011 at 06:50

    Fajnie, że można zobaczyć komiks współczesny i porównać go z wcześniejszymi wersjami 🙂 Ja osobiście uwielbiam komiksy i od pewnego czasu nawet sam tworzę krótkie historyjki obrazkowe, co prawda utalentowanym rysownikiem nie jestem, ale z pomocą przyszła mi aplikacja komiks dilmah na facebooku 🙂

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*