Wernisaż wystawy Oli Kozioł „Obrazy audytywne” w CMWŁ

Zapraszamy na wernisaż wystawy Oli Kozioł „Obrazy audytywne”, który odbędzie się 26 maja o godzinie 19:00 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Obrazy Oli Kozioł nawiązują do pierwszych eksperymentów z fonoautografem i fonografem. Czarne tonda mają coś wspólnego z pierwszymi, zapewne nieudanymi, doświadczeniami Emila Berlinera (wynalazcy gramofonu) czy kultami cargo zaobserwowanymi na wyspach Oceanu Spokojnego, głównie Melanezji podczas II wojny światowej, gdzie rdzenni mieszkańcy, widząc białego człowieka, próbowali wytwarzać różne przedmioty, które on posiadał (tj radia, samoloty, okulary), używając do tego orzechów kokosowych, słomy i gliny. – prof. dr hab. Piotr Stachlewski

Ola Kozioł ukończyła malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Zajmuje się performansem, malarstwem, wideo, instalacją.

W swoich performansach bazuje na głosie, wykorzystując technikę śpiewu białego. Uwielbia też chodzić, traktując „pielgrzymowanie” jako gest artystyczny. Porusza tematy związane z prawami zwierząt, relacjami międzyludzkimi i międzygatunkowymi, szacunkiem dla przyrody. Szuka kontaktu z naturą, próbując odnaleźć swoją tożsamość i duchowość. Ekologię łączy z posthumanizmem, krytyką konsumpcjonizmu, wątkami feministycznymi, pacyfizmem. Wspólnie ze Suavasem Lewy tworzy grupę artystyczną Przepraszam. Współrealizuje i wspiera projekty edukacyjne, artystyczne i społeczne. Trzy prace Oli Kozioł z serii „Święci” prezentowane były podczas 16. Międzynarodowego Triennale Tkaniny w CMWŁ.

Obrazy audytywne

26.05.2022–10.07.2022

Wernisaż wystawy: 26.05.2022 godz. 19:00

Identyfikacja wizualna wystawy: Mariusz Andryszczyk

Prezentacja jest częścią dyplomu doktorskiego zrealizowanego pod kierunkiem prof. dra hab. Piotra Stachlewskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *