Kino Charlie oraz Centrum Węgierskie w Krakowie zapraszają od 10 do 13 czerwca na przegląd najnowszych dzieł węgierskiej kinematografii. Tej wiosny po raz kolejny będziemy mieli okazję zajrzeć na ekrany kinowe naszych bratanków i przekonać się, które filmy pełno- i krótkometrażowe zdobyły w ostatnich dwóch latach uznanie publiczności. Bilety: 14 / 12 zł, karnety: 60 zł (na wszystkie filmy).

Węgierska Wiosna Filmowa, będąca wyjątkową okazją do poznania najnowszych filmów z Węgier, to także możliwość podróży w przeszłość tego niezwykłego kraju. Zgromadzone w ramach przeglądu tytuły prezentują odbiegające od stereotypów wizje historii i płynnie połączą ze sobą to co było, z tym, co dzieje się obecnie.

PROGRAM FILMOWY

10 czerwca (poniedziałek), godz. 17:30

ZORZA POLARNA
reż. Márta Mészáros
dramat, Węgry 2017, 104′

Kiedy Olga odwiedza pogrążoną w śpiączce matkę, natrafia na zagadkowe zdjęcie z przeszłości. Idąc za tropem, odkrywa coraz to nowe sekrety rodzinne, przemilczane wydarzenia z lat 50. w powojennej Europie i nieznane dotąd fakty. Krok za krokiem zbliża się do prawdy o swojej matce i o sobie samej.

TAKE ME PLEASE (14′)
reż. Olivér Hegyi

Film ukazuje historię rozstania dwójki młodych ludzi. Główny bohater podejmuje decyzję o zakończeniu związku i wybiera życie w pojedynkę. Rozłące towarzyszą silne emocje, rozterki i poczucie osamotnienia.

11 czerwca (wtorek), godz. 15:30

BUDAPESZT NOIR
reż. Éva Gárdos
Węgry 2017, 95′

Budapeszt, lata 30. XX wieku. Zsigmond Gordon, cyniczny dziennkiarz śledczy bada sprawę morderstwa młodej Żydówki. Dochodzenie prowadzi go wprost do półświatka budapesztańskich domów publicznych, przemysłu pornograficznego i brudnej polityki. Niektórzy spośród najwyższych urzędników w państwie zrobią wszystko, by Zsigmond nie odkrył ich tajemnic.

WRONIE ZIELE (19′)
reż. Pici Pápai

Kilkuletni Samu w obliczu ciężkiej choroby matki usiłuje ratować ją za pomocą czarów, przez co popada w konflikt z ojcem, który nie radzi sobie ze strachem przed utratą żony. Aby ocalić ukochaną osobę, razem muszą stawić czoła nowej sytuacji i znaleźć wspólny język.

12 czerwca (środa), godz. 13:00
Projekcja w ramach Środy Seniora – bilet dla Seniora za 12 zł

PROJEKT BABCIA
reż. Bálint Révész
dokumentalny, Węgry 2017, 90′

Trzy staruszki i trzech wnuków rusza w podróż pełną odważnych pytań i zaskakujących odpowiedzi. Ponadczasowa, transcendentalna więź pomiędzy pokoleniami i historia XX wieku widziana przez pryzmat osobistych doświadczeń jednostki.

CZTERDZIEŚCI LAT (16′)
reż. Anna Gyimesi

Ica i Imre są małżeństwem od czterdziestu lat. Kiedy jedno z nich postanawia zakończyć życie, drugie musi zmierzyć się z odejściem bliskiej osoby. Mając świadomość, że zostało im mało czasu, Imre stara się uczynić swoją żonę szczęśliwą najlepiej jak potrafi.

12 czerwca (środa), godz. 15:00
Projekcja w ramach Środy Seniora – bilet dla Seniora za 12 zł

GENESIS
reż. Árpád Bogdán
dramat, Węgry 2018, 120′

Zmagania prawniczki badającej sprawę morderstwa na tle rasowym, losy nastoletniej matki i jej kochanka oraz tragedia romskiego chłopca, którego rodzina została brutalnie zamordowana przez neonazistów. Wszystkie te historie przeplatają się wzajemnie tworząc brutalny obraz przemocy i niesprawiedliwości, przez który mimo wszystko przebija nadzieja na odkupienie.

JESZCZE NIE (11′)
reż. Timea Laura Varga

Chłopiec na próżno wyczekuje matki, która odebrałaby go z sali zabaw, w końcu sam zaczyna jej szukać. Niezależnie od siebie biegną dwie drogi życia, które mogą się nigdy nie przeciąć.

13 czerwca (czwartek), godz. 17:30

LAJKÓ – CYGAN W KOSMOSIE
reż. Balázs Lengyel
komedia, Węgry 2018, 90′

Czarna komedia o tym, jak węgierski Cygan Lajkó podbija kosmos. Rok 1957, Związek Radziecki przyznaje Węgrom zaszczyt wystrzelenia na orbitę ziemską pierwszego człowieka. Wybór pada na Lajkó, cichego Roma, który na co dzień zajmuje się opryskiwaniem roślin. Lajkó, który od dziecka pragnie polecieć w kosmos, widzi w tej misji niepowtarzalną szansę. Nie wie jednak, co tak naprawdę skłoniło władze to przyjęcia jego kandydatury.

WELCOME (30′)
reż. Balázs Dudás

18-letni Dávid po kilku latach pobytu w Wojwodinie wraca wraz z matką na Węgry. Wprowadzają się do ojca chłopca, który mieszka w małej przygranicznej miejscowości. Relacja ojca z synem nie jest najłatwiejsza. W międzyczasie na jaw wychodzi długo skrywany sekret Dávida, który za pieniądze przeprowadza uchodźców przez serbsko-węgierską granicę.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Premiery kinowe – marzec 2019
4._FF_Kino_Dzieci
4, Festiwal Filmowy Kino Dzieci – Pora na ciekawość
listy_do_m_825
ENEMEF: Noc z Listami do M.

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*