Bruno_SchulzzzW ramach obchodów ogólnopolskiego Miesiąca Brunona Schulza w dniach 23-25 listopada w Teatrze PINOKIO w Łodzi odbędzie się Weekend z Schulzem. Dzięki spektaklowi „Historia występnej wyobraźni” oraz koncertom zespołów Bubliczki i Bruno Schulz mieszkańcy Łodzi przeniosą się w niesamowity świat wyobraźni, mitologii i dzieciństwa wykreowany przez autora „Sklepów cynamonowych”.

W związku z 70. rocznicą tragicznej śmierci pisarza z Drohobycza listopad został ogłoszony przez Senat Miesiącem Brunona Schulza. Polski prozaik, grafik i malarz żydowskiego pochodzenia urodził się w 1892 roku, a zmarł w 1942. Jest uznany za jednego z najwybitniejszych artystów międzywojnia. Jego twórczość balansuje na krawędzi surrealizmu, ekspresjonizmu, realizmu magicznego i refleksyjnej groteski. Wymykając się jednoznacznym interpretacjom, wprowadza niepokój, rozbudza marzenia i dociera do najbardziej zakurzonych zakamarków ludzkiej wyobraźni.   

W listopadzie w całym kraju odbędzie się szereg wystaw, festiwali, spotkań literackich i innych działań artystycznych poświęconych pamięci Brunona Schulza. Teatr PINOKIO w Łodzi przygotował specjalne wydarzenie teatralno-muzyczne trwające od 23 do 25 listopada. W ramach Weekendu z Schulzem odbędzie się: spektakl Teatru PINOKIO w Łodzi „Bruno Schulz – Historia występnej wyobraźni” oraz dwa koncerty na Scenie Muzycznej „Drewniane Ucho”. Spektakl, wielokrotnie wyróżniany podczas polskich i międzynarodowych festiwali, jest inspirowany zarówno prozą, jak i grafikami Schulza. Aktorzy Teatru PINOKIO animując lalki z niezwykłą precyzją, przenoszą widzów do Drohobycza z przełomu XIX i XX wieku. Teatralnej wyprawie towarzyszy muzyka Piotra Klimka, wykonywana na żywo przez szczeciński zespół Bubliczki. Muzyczne niespodzianki w ramach Weekendu z Schulzem to właśnie grupa Bubliczki, łącząca bałkańską energię, cygańską spontaniczność i żydowską aurę z polską i kaszubską treścią oraz łódzki zespół Bruno Schulz, którego twórczość wpisująca się w nurt rocka alternatywnego, ociera się o niepowtarzalny schulzowski klimat.

Obecność Schulza w Teatrze PINOKIO jest dla mnie czymś naturalnym. Jego niezwykle plastyczna i wizyjna proza, a w szczególności „Traktat o manekinach” to filozofia teatru lalek w pigułce. Ponadto Bruno Schulz w swoich utworach stworzył świat, otwierający przestrzenie pozajęzykowe, w którym odbija się nasze dzieciństwo, który każdy z nas podskórnie czuje – mówi Konrad Dworakowski, dyrektor Teatru PINOKIO w Łodzi, reżyser spektaklu „Bruno Schulz – Historia występnej wyobraźni”.

W listopadzie Teatr PINOKIO zaprezentuje spektakl poświęcony twórczości Schulza także na Festiwalu Scenografów i Kostiumografów VizuArt w Rzeszowie oraz na Festiwalu Form Dokumentalnych w Kielcach.

Bilety na Weekend z Schulzem:

23.11, godz. 19.00 „Bruno Schulz – Historia występnej wyobraźni”: 25 zł
24.11, godz. 19.00 Bubliczki: 20 zł
25.11, godz. 19.00 Bruno Schulz: 20 zł
Karnet na 2 koncerty: 35 zł

Teatr PINOKIO, ul. Kopernika 16, Łódź, tel. 42 636 66 90, e-mail: promocja@teatrpinokio.pl

Strefa Biletów, ul. Piotrkowska 59, 42 632 02 80, www.strefabiletow.pl

CIK, ul. Piotrkowska 102a, 42 633 92 21, www.cik-lodz.pl

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
20140622-DSC_5410
Mahabharata – spektakl Teatru Kasba Argya z Indii
Ło rety – cuda na ludowo
kotydachowe
Koty dachowe – legenda miejska w Teatrze DOM

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*