Weekend z Kulturą Bez Barier
W Weekend Kultury bez Barier łódzkie muzea, teatry i inne instytucje kultury będą dostępne i otwarte na tych, którzy do kultury mają utrudniony dostęp, czyli na osoby z niepełnosprawnościami.
I nie chodzi tu wyłącznie o dostępność architektoniczną: podjazdy dla wózków inwalidzkich czy windy. Ale też możliwość wejścia na przedstawienie z psem przewodnikiem, możliwość dotykania eksponatów w muzeum oraz ich opisy w języku Braille’a, dostęp do tłumacza języka migowego, audiodeskrypcje i odpowiednie piktogramy.
Od piątku 31 maja do niedzieli 2 czerwca kilkanaście teatrów, muzeów i centrów kultury przygotowuje specjalne wydarzenia albo dostosowuje swój repertuar do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
W instytucjach w czasie wystaw, przedstawień, wykładów czy warsztatów dostępne będą:
tłumacz Języka Migowego
opisy w alfabecie Braille’a
dostępność architektoniczna
możliwość dotykania eksponatów
możliwość przyjścia z psem przewodnikiem
audiodeskrypcja
tyflografiki
piktogramy
Każda z instytucja jest gotowa na przyjęcie gości z innymi niepełnosprawnościami. Np. Teatr Powszechny zaprasza na premierę osoby z psem przewodnikiem, a Muzeum Kinematografii pozwala osobom niewidomym i niedowidzącym na dotykanie eksponatów.
Wydarzenie organizuje miasto wraz ze Spółdzielnią Socjalną FADO.
PROGRAM WEEKEND KULTURA BEZ BARIER
Piątek 31.05.2019 r.
TEATR CHOREA
Godz. 10:00 – Art_inkubator w Fabryce Sztuki – Spektakl „Rój. Sekretne życie społeczne” (dostępność architektoniczna, tłumacz PJM, audiodeskrypcja, pętla indukcyjna)
MUZEUM PAŁAC HERBSTA
Godz. 14.00-15.30 – Oprowadzanie z audiodeskrypcją po wystawie „Wokół Konrada Krzyżanowskiego. Asocjacje i ekspresje.” (audiodeskrypcja, dostępność architektoniczna)
Godz.16.30-17.30 Oprowadzanie po wystawie „Wokół Konrada Krzyżanowskiego. Asocjacje i ekspresje.”
z tłumaczeniem na Polski Język Migowy (Tłumacz PJM, dostępność architektoniczna)
MUZEUM MIASTA ŁODZI
Godz. 16:00 – Oprowadzanie po wnętrzach Pałacu Izraela Poznańskiego (tłumacz PJM)
CENTRUM DIALOGU IM. MARKA EDELMANA
Godz. 17:00 – Spacer po Parku Ocalałych z osobami głuchymi (Dostępność architektoniczna, tłumacz PJM)
Sobota 1.06.2019 r.
BARTEK MIELNICZEK
Godz. 11:00 – Spacer po ulicach Łodzi z przewodnikiem i audiodeskrypcją (audiodeskrypcja)
TEATR POWSZECHNY
Godz. 13:00 – 64. Premiera teatru dla niewidomych i słabo widzących (dostępność architektoniczna, można przyjść z psem przewodnikiem)
MUZEUM MIASTA ŁODZI
Godz. 14:00 – Wykład pt: „Helenów- letni salon łodzian” (tłumacz PJM)
MUZEUM SZTUKI
Godz. 15:15 – Warsztat na wystawie Atlas Nowoczesności ms2 dla osób z dysfunkcją słuchu (dostępność architektoniczna, tłumacz PJM)
Niedziela 2.06.2019 r.
CENTRUM KULTURY MŁODYCH
Godz. 11:00 – Eksperymenty chemiczne – warsztaty familijne prowadzone przez Akademię Twórczego Rozwoju „Bystrzak”. (Dostępność architektoniczna, tłumacz PJM)
MUZEUM SZTUKI
Godz. 11:11 – Warsztat na wystawie Atlas Nowoczesności ms2 dla osób z dysfunkcją wzroku (dostępność architektoniczna, audiodeskrypcja, tyflografiki)
Godz. 13:13 – Warsztat na wystawie Atlas Nowoczesności ms2 dla osób ze spektrum autyzmu (dostępność architektoniczna, piktogramy)
MUZEUM MIASTA ŁODZI
Godz. 12:00 – Oprowadzanie po wystawie „Muzeum Sportu. Szybciej, wyżej, mocniej” w Zatoce Sportu (al. Politechniki 10) (dostępność architektoniczna, tłumacz PJM)
Godz. 14:00 – Wystawa: „Na wspólnym podwórku – łódzki tygiel kultur i wyznań” (tłumacz PJM)
CENTRUM DIALOGU IM. MARKA EDELMANA
Godz. 15:00 – Film o Arturze Szyku (Audiodeskrypcja, dostępność architektoniczna)
MUZEUM KINEMATOGRAFII
Godz. 16:00 – Oprowadzanie po ekspozycjach muzealnych z tłumaczeniem na język migowy (Dostępność architektoniczna, dla osób niewidomych i niedowidzących jest możliwość dotykania eksponatów, a także opisy w alfabecie Braille’a)
Godz. 17:00 – Projekcja w muzealnym kinie filmu „Juliusz” (Dostępność architektoniczna, audiodeskrypcja)
TEATR NOWY
Godz.16:00 – Duża sala, ul. Więckowskiego 15 – „Lolita” Edwarda Albee na podstawie powieści Vladimira Nabokova, reż. Tomasz Cyz (Dostępność architektoniczna, pętla indukcyjna)
Godz. 19:15 – Mała Sala, ul. Zachodnia 93 – Miro Gavran „Wszystko o kobietach”, reż. Piotr Bikont. (Dostępność architektoniczna, tłumacz PJM)
AKADEMICKI OŚRODEK INICJATYW ARTYSTYCZNYCH
Godz. 17:00 – Czytanie performatywne sztuki Marii Wojtyszko „Niebo Piekło” (od 10 r.ż.) (Dostępność architektoniczna, tłumacz PJM)