Centralne Muzeum Włókiennictwa zaprasza na weekendowe wydarzenia.

Oprowadzanie po wystawie „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” ścieżką higieny

SOBOTA 09.10

Ścieżka higieny to jedna z tras zwiedzania wystawy „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej. Oprowadzanie poprowadzi Andrzej Jankowski, edukator Działu Edukacji.

Termin „higiena” dotarł do Polski w połowie XIX wieku ale ówczesne zwyczaje związane z dbaniem o czystość zdecydowanie różniły się od dzisiejszych. Aby zaznajomić ludzi z nowymi zaleceniami w tej dziedzinie, wydawano poradniki, np. o tym jak i dlaczego należy się kąpać. Sieć wodociągową i kanalizacyjną zaczęto budować dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym, ale jeszcze wiele lat później dużo domów nie miało dostępu do bieżącej wody. Podczas oprowadzania przyjrzymy się, jak dbano o higienę w dawnej Łodzi, jak radzono sobie bez wanny lub prysznica i jakich używano do tego akcesoriów. Zobaczymy też, jak rozwój technologiczny sprawił, że pranie czy sprzątanie stawało się coraz łatwiejsze.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

Kiedy: 9 października

Godziny: 12:15 i 15:00

Bilety: normalny 15 zł | ulgowy 10 zł

Limit osób: 10

Podczas oprowadzania obowiązuje reżim sanitarny (maseczki, zachowanie dystansu).

Bilety do nabycia w kasie Muzeum oraz na stronie bilety.cmwl.pl

 

Świętuj Dzień Drzewa z CMWŁ!

NIEDZIELA 10.10

Latem chłodzą swoje otoczenie (średnio o 11 stopni), zimą spowalniają porywiste wiatry, dzięki czemu ułatwiają ogrzewanie domów.  Doskonale oczyszczają nie tylko powietrze, ale i glebę – usuwają i magazynują znajdujące się w niej zanieczyszczenia. Pochłaniają dwutlenek węgla… i hałas. Czy opisujemy skomplikowane, wielofunkcyjne maszyny? Nie, mówimy o drzewach!

Skoro miejskie parki, skwery i zieleńce dają nam tyle korzyści, skąd więc wszechogarniająca polskie miasta betonoza?

10 października obchodzony jest w Polsce Dzień Drzewa – Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi włącza się oczywiście w tę akcję i zachęca do udziału w przygotowanym z tej okazji wydarzeniu.

w niedzielę, 10 października o godzinie 14:00, zapraszamy Was na oprowadzanie po proekologicznej wystawie „Ziemia (P)oddana”, które poprowadzi Małgorzata Marszałł. Będzie to doskonała okazja do przyjrzenia się problemom ochrony naszej planety i relacji człowieka z przyrodą z ciekawej perspektywy – kuratorami wystawy była bowiem grupa młodych, zaangażowanych osób.

Tego samego dnia, o godzinie 15:00, będzie można wziąć udział w wykładzie „O drzewach w mieście”. O tym, jak komunikują się i reagują drzewa, a także co nam dają… i co my możemy dać drzewom, opowie Szymon Iwanowski – wiceprezes stowarzyszenia Społecznie Zaangażowani, a także koordynator grupy SPOŁECZNI OPIEKUNOWIE DRZEW – ŁÓDŹ.

Bilety na wydarzenie (oprowadzanie + wykład) w cenie 15 zł (normalny) i 10 zł (ulgowy) dostępne są w kasie muzeum oraz na stronie bilety.cmwl.pl

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Pomaganie przez skakanie – II edycja
plakatmaly
Piknik Powitanie Jesieni
Sekrety ZOO – sierpniowe warsztaty edukacyjne w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*