DSCF2313W piątek, 24 kwietnia w łódzkim Muzeum Farmacji przy Pl. Wolności 2 odbyły się interaktywne zwiedzanie muzeum farmacji połączone z warsztatami: „kwasowe czy zasadowe produkty żywnościowe”, „marcepany z apteki”, „odważ i sprzedaj”. Wydarzenie odbyło się w ramach XV Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi, a konkretnie bloku tematycznego Poznaj łódzkie muzea.

Adresatami wydarzenia byli głównie uczniowie szkół podstawowych. Spotkanie rozpoczęło się zwiedzaniem Muzeum Farmacji im. Jana Muszyńskiego. Dzieci poznały historię pierwszej w Łodzi apteki. Kolejna część programu przewidziała zadania praktyczne. Młodzi uczestnicy zapoznawali się z ziołami, ważyli je, rozpoznawali ich zapachy, a następnie przystąpili do rysowania leczniczych roślin. Kolejną atrakcją były „marcepany z apteki”, podczas których dzieci mogły stworzyć swój własny marcepan, który swojego czasu był wyrabiany właśnie w aptekach. Goście dostali od Muzeum Farmacji do dyspozycji prażone migdały oraz resztę potrzebnych składników. Spotkanie zakończyły warsztaty „kwasowe czy zasadowe produkty żywnościowe”. Wtedy to mali aptekarze dowiedziały się jak oznaczyć ph w roztworze wodnym, a także jaki wpływ na naszą dietę mają produkty zarówno zasadowe, jak i kwasowe. Ta mała lekcja chemii posłużyła dzieciom jako wprowadzenie do świata nauk ścisłych, których będą się uczyć w kolejnych latach oraz pokazała im, że nie muszą być one nudne, żmudne i męczące. Muzeum Farmacji pokazał, że świat chemii może być fascynujący.

Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki odbywa się w naszym mieście po raz piętnasty. Trwający tydzień, w tym roku w dniach 20-27 kwietnia blok wielu ciekawych wydarzeń przewidział ponad 500 różnych wykładów, pokazów, lekcji, występów, dyskusji, wycieczek oraz warsztatów z zakresu sztuki, techniki i nauki. Różnorodność wydarzeń co roku przyciąga wielu łodzian, zaciekawionych tajemnicami zagadnień poruszanych w ramach festiwalu. W dniach 25 i 26 kwietnia na rynku Manufaktury odbędzie się piknik naukowy podczas których również będzie można poznać świat nauk ścisłych oraz rękodzieła.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_0248
Suspension w Łodzi (wideo)
DSC_7658
XIX Festiwal Zdrowia, Wróżb i Niezwykłości (foto)
DSC_6875
Regiony Turystyczne Na Styku Kultur 2010 (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*