DSC_1991W piątek i sobotę (23-24 marca) w Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi odbyły się warsztaty teatralne dla nauczycieli pt. „Teoria i praktyka współczesnego teatru”. Prowadzącymi warsztaty byli: Marian Glinkowski (Teatr Kilku Osób) i reżyser Michał Rzepka (znany czytelnikom Plastra z reżyserii „Wariata i zakonnicy” Witkacego).

Sobotni warsztat podzielony był na dwie części – praktyczną i teoretyczną. W tej pierwszej uczestniczki miały okazję trochę się rozruszać, uczestnicząc w prostych ćwiczeniach aktorskich. Warsztatowiczki miały przez to okazję chwilę  popracować nad własnym ciałem, głosem, oswoić się z bliskością drugiej osoby i jak podkreślił prowadzący – p. Michał Rzepka – „zaufać drugiej osobie, bo bez zaufania nie ma dobrej gry”. Ćwiczenia opiewały również techniki teatralne potrzebne aktorowi do wydobycia i pokazania uczuć i emocji na scenie. W wielu momentach uczestniczki przekonały się, że teatr nie jest prostą techniką i trzeba wiele pokonać w sobie, by wydobyć prawdziwe emocje. Tym bardziej, że później będą tą techniką pracowały ze swoimi uczniami, a Ci na pewno na nic się nie nabiorą. W części teoretycznej  p. Michał, przedstawił podstawowe metody pracy aktorskiej – metodę Stanisławskiego, opowiedział o teatrze Grotowskiego i zapoznał uczestniczki z podstawami budowania widowiska teatralnego. Te kilka godzin warsztatu to zbyt mało, żeby nauczyć pracy teatrem, ale jak zapowiedziała p. Liliana Sobierska – Jędruszczak, w czerwcu planowany jest kolejny warsztat dla reżyserów teatrów szkolnych. Zainteresowanych zachęcam do odwiedzania strony WODN i zapoznania się z ofertą szkoleniową http://www.wodn.lodz.pl/wodn/. Mam nadzieję, że następnym razem frekwencja będzie nieco wyższa. Nauczyciele DO DZIEŁA więc!

To już trzecia edycja  projektu „Dotknij teatru” pod hasłem „Dni teatralnej aktywizacji szkół”. Program, którego celem jest włączenie łódzkich placówek oświatowych i ich aktywizowanie do uczestnictwa w świecie teatru. Oprócz warsztatów obejmował również konkursy dla nauczycieli na scenariusz lekcji przeprowadzonej metodami wykorzystującymi techniki teatralne, konkurs na słuchowisko radiowe „Teatr przy stole” oraz konferencję popularno-naukową „Teatralny katamaran”(24-25 marca, Teatr Nowy).

Uroczysty finał konkursu i wręczenie nagród odbędzie się we wtorek 27 marca w Klubie Nauczyciela, przy ul. Piorkowskiej 137. Galę uświetni również spektakl Teatru Kilku Osób „Słowa pomieszane ze snami” według prozy Z. Herberta, w reżyserii Mariana Glinkowskiego.

Zobacz także:

Dotknij Teatru 2012 – informacje program

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Letnia Scena 2019: Jaki Taki (foto)
17082012_077
TOV/Dobro w Teatrze Nowym (foto)
Baśniowa Piotrkowska (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*