DSC_0016_fot_M_Gonera_materialy_MSLWyjątkowo kulturalny program edukacyjny dla dzieci i młodzieży właśnie powstaje w Muzeum Sztuki

Batman, Witkacy i ironiczne przeróbki XIX-wiecznych obrazów – to wszystko pojawia się w ostatnich dniach w Muzeum Sztuki. Właśnie powstaje trzecia edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego, którego bohaterami są dzieci przeżywające przygodę z kulturą, zarówno tą awangardową, jak i popularną.

Muzeum Sztuki w Łodzi posiada bogatą kolekcję sztuki awangardowej i współczesnej. Istnieje przekonanie, że odbiór tych dzieł wymaga odpowiedniej wiedzy, a ich tworzenie zarezerwowane jest dla wąskiej grupy artystów. Skąd jednak biorą się artyści i co chcą swoją sztuką osiągnąć? Dzieci bez kompleksów zadają pytania to pytanie i swobodnie interpretują sztukę. Czy artyści zawsze rozumieją prace swoich kolegów? Co kryje się hasłami performance lub intermedialność? Dlaczego sadzenie drzew może być sztuką? Te i inne problemy pojawiają się w nowych odcinkach. Na pytania dzieci odpowiadają Basia Kaczorowska i Leszek Karczewski, na co dzień zajmujący się edukacją w Muzeum Sztuki, oraz zaproszeni goście: artyści, animatorzy kultury czy tajemniczy autor ironicznych facebookowych memów z fanpage’a „Sztuczne Fiołki”.

Program to nie tylko teoria. Uczestnicy tworzą własne prace – często w bardzo niestandardowy sposób – poznając różne techniki i konwencje sztuki współczesnej. Warto zaznaczyć, że warsztaty pokazywane w „Kulturanku” nie odbiegają od tych prowadzonych na co dzień w Muzeum.

7 sierpnia w ms2 (Ogrodowa 19) zostaną ukończone zdjęcia do 16 odcinków nowego cyklu, który zostanie wyemitowany na antenie TVP Kultura od września 2014. Program będzie kontynuacją (choć nie koniecznie o tym samym tytule) liczącego sobie już 22 odcinki „Kulturanka” i kolejną produkcją stworzoną wspólnie przez Muzeum Sztuki i TVP Kultura. Program uczy dzieci krytycznego spojrzenia na kulturę współczesną oraz swobodnego i twórczego poruszania się w jej świecie. Ma też sprawiać, by Łódź kojarzyła się młodszym pokoleniom z miastem unikalnym i pełnym twórczej energii. Pierwszy sezon „Kulturanka” obejrzało w całej Polsce prawie 160 000 osób (nie licząc wyświetleń odcinków w internecie).  Dla tych widzów prace Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego oraz łódzkie pofabryczne przestrzenie są już oswojonymi obrazami.  

Nowy cykl realizowany jest przez Muzeum Sztuki w Łodzi, TVP Kultura i Narodowe Centrum Kultury

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
firdadiego
Frida i Diego. Niech żyje życie! w Muzeum Kinematografii
62 Aukcja Promocyjna
punkty_widzenia_logo
Festiwal Sztuki Wideo Punkty Widzenia

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*