Wampiry i świry – recenzja

Kolejna parodia amerykańskich hitów filmowych. Po „Strasznym filmie”, „Totalnym kataklizmie”, czy „Poznaj moich spartan”, nadszedł czas na naśmiewanie się z filmów o wampirach. Tym razem twórcy skupili się na dwóch pierwszych częściach sagi „Zmierzch”.

Odkąd Stephenie Meyer wydała cykl książek o nastolatce Belli i wampirze Edwardzie, świat zwariował na punkcie krwiopijców. Powieści zostały zekranizowane i ich kinowe wersje biją rekordy popularności. Jak grzyby po deszczu pojawiają się naśladowczynie Meyer ze swoimi, mniej lub bardziej przypominającymi oryginał, książkami. Dla bibliofobów w telewizji wyświetlane są seriale „Czysta krew” oraz „Pamiętniki wampirów”.

Ta mania, zważywszy na wartość intelektualną i kulturalną niektórych z tych „dzieł”, sama w sobie jest dość żenująca i komiczna zarazem. Nic więc dziwnego, że reżyserzy, Friedberg i Seltzer, wykorzystali ją do stworzenia filmu „Wampiry i świry” („Vampires suck”), gdzie naśmiewają się z romansu nastolatki z wampirem, parodiując wątki ze „Zmierzchu”.  Nie musieli się wiele przy tym natrudzić. Wiele scen nie trzeba było prawie zmieniać, żeby były komiczne. Nadmierny patos, powłóczyste spojrzenia, wyegzaltowane dialogi, wystarczyło dodać tylko kilka elementów, niektóre zaś bardziej wyeksponować…

Szkoda tylko, że twórcy postawili na żart na bardzo niskim poziomie. Bo kogo (poza Amerykanami) bawi puszczanie bąków czy bicie kaleki? Standardem jest już chyba także docinanie celebrytom, dostało się między innymi Lindsay Lohan i Tigerowi Woodsowi, wspomniano o Black Eyed Peas.

„Wampiry i świry” nie zmniejszą popularności sagi Meyer’s.  Może być wręcz odwrotnie, gdyż wiele scen z tej parodii nabiera sensu jedynie, gdy widziało się (lub chociaż czytało) dwie pierwsze części „Zmierzchu”.

Zamiast nadrabiać zaległości, równie dobrze można odpuścić sobie za równo „Zmierzch” jak i „Wampiry…”.
 

2 komentarze do “Wampiry i świry – recenzja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy