11swierzbW czwartek, 3 września o godz. 18 w Galerii Re:Medium rozpocznie się wernisaż wystawy Waldemar Świerzy (1931-2013). Legenda gangsterska. Ekspozycję będzie można oglądać do 3 października br. Jej kuratorem jest Zdzisław Schubert.

Zmarły przed dwoma laty wybitny polski twórca, znany był przede wszystkim z ogromnej ilości zaprojektowanych plakatów. Dzięki uprzejmości żony artysty, Pani Magdy Świerzy, mamy okazję zaprezentować mało znany obszar jego dorobku. Są to grafiki, które powstawały od lat 90. ubiegłego wieku aż do śmierci artysty, poświęcone czarnej legendzie półświatka gangsterskiego w USA. Cechuje je wirtuozerska forma plastyczna i poczucie humoru.

Grafiki powstawały początkowo w wolnych chwilach, dla własnej satysfakcji. Na początku naszego wieku zainteresowała się nimi para Amerykanów – Jack i Carolyn Solomonn, właściciele firmy S2Art Group zajmującej się sprzedażą dzieł sztuki współczesnej w kilku własnych galeriach na terenie Stanów Zjednoczonych. Zaczęli oni powielać niektóre z tych grafik Świerzego techniką litograficzną. Na wystawie w Galerii Re:Medium obejrzymy zarówno oryginalne rysunki, jak i odbitki litograficzne oraz zrealizowane krótko przed śmiercią artysty inkografie. Większość spośród 24 prac nie była dotąd pokazywana w kraju i dla miłośników talentu Waldemara Świerzego wystawa jest zupełnie wyjątkową okazją.

/1 : 1, n.d., gwasz, karton, 26,5 x 40,8 cm, fot. Radosław Jóźwiak

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
equinox2
Malum – Piotr Władysław Woźniak w Galerii Bałuckiej
Superbohaterowie w polskich miastach – Batman w Łodzi
Fotofestiwal 2020 – informacje

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*