DSC_9665_copyW poniedziałek, 22 kwietnia o godz. 14 na Stacji Radegast została otwarta wystawa pod nazwą Walczące Getto 1943 w relacjach Marka Edelmana.

Celem ekspozycji jest upamiętnienie powstania w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 r. Cytowane są fragmenty wspomnień Edelmana z publikacji „Getto walczy”, fragmenty wywiadu z Hanną Krall z książki „Zdążyć przed Panem Bogiem” oraz inne wypowiedzi.

Po likwidacji getta warszawskiego Marek Edelman kanałami przedostał się do dzielnicy „aryjskiej”, brał w 1944 r. udział w Powstaniu Warszawskim. Przeżył II wojnę światową, w 1946 r. przeprowadził się do Łodzi, gdzie został uznanym kardiologiem oraz działaczem społecznym i niepodległościowym. Do swojej śmierci w 2009 roku pozostawał aktywny w życiu publicznym.

joomplu:52893

Ilustracje zamieszczone na wystawie pochodzą m.in. z raportu SS- Gruppenführera Jürgena Stroopa, odpowiedzialnego za likwidację getta warszawskiego w maju 1943 r. oraz ze zdigitalizowanych zbiorów kilku placówek muzealnych, m. in. Vad Vashem, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Instytutu Pamięci Narodowej.

/foto Jakub Popłoński www.wostok-photography.com 

Zobacz także:

Dzieci Bałut – murale pamięci (foto)

Lamenty pustych domów (foto)

Linia Graniczna – Litzmannstadt Getto (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Ukryte rzeki, pofabryczne kanały, podwórkowe studnie w Łodzi (foto+wideo)
Łódzki Jarmark potrwa do końca roku
Miasto Robotów w Porcie Łódź (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*