Walczą o niezależne Łódzkie Spotkania Teatralne

lstReprezentanci Fundacji Łódzkie Spotkania Teatralne przekazali Marszałkowi Województwa Łódzkiego Włodzimierzowi Fisiakowi list w sprawie poparcia dla niezależnych ŁST.

W liście możemy przeczytać: „jako środowisko od lat tworzące  polską alternatywę teatralną, środowisko związane od lat z Łódzkimi Spotkaniami Teatralnymi, sygnalizujemy niezrozumienie i wyrażamy sprzeciw wobec sytuacji zaistniałej w Łódzkim Domu Kultury. Łódzkie Spotkania Teatralne to jedna z najistotniejszych w kraju imprez teatralnych. To jedno z miejsc na mapie teatralnej Polski, które dotychczas kształtowało artystycznie, ale przede wszystkim etycznie kolejne pokolenia młodych twórców. To coś więcej niż kolejny festiwal organizowany przez przypadkowe osoby.”

Fundacja stanęła w obronie zwolnionej Anny Perek, współorganizatorki Łódzkich Spotkań Teatralnych.

„Fakt zwolnienia ze stanowiska Anny Perek, w naszym przekonaniu, burzy sposób dotychczasowego funkcjonowania ŁST i może przekreślić wieloletnią pracę jego twórcy – Mariana Glinkowskiego, jak również zniszczyć rangę ŁST jako ważnej imprezy teatralnej. Anna Perek, którą poznaliśmy jako artystkę i współorganizatorkę ŁST jest najodpowiedniejszą osobą w ŁDK, która mogłaby zapewnić funkcjonowanie ŁST w niezależnym kształcie. Sposób, w jaki Anna Perek została zwolniona z pracy, jest niezgodny ze standardami etyczno-moralnymi, wskazuje też na to, że jej przełożeni w szczególności Marcin Wartalski (kierownik Ośrodka Teatralnego ŁDK) i Halina Bernat (zastępca dyrektora ŁDK) nie doceniają lub nie widzą ogromu jej pracy, nie szanują kompetencji i nie rozumieją wagi ŁST”

Fundacja, stworzona przez współorganizatorów ŁST widzi rozwiązanie: „uważamy, że zagrożona jest jedna z najważniejszych teatralnych imprez i jesteśmy gotowi wziąć odpowiedzialność za jej dalsze losy. Póki co, widzimy możliwość współpracy z ŁDK. Jesteśmy przekonani, że tego typu instytucja jest naturalnym miejscem, w którym powinny odbywać się takie festiwale. Jednak nie może się to odbywać za wszelką cenę. Dla dalszego funkcjonowania ŁST w Łódzkim Domu Kultury widzimy szansę tylko w sytuacji, gdy dyrekcja stworzy niezależną komórkę asygnowaną do realizacji ŁST, której kierownikiem zostanie Anna Perek.”

Wszystkich zainteresowanych pełną treścią listu odsyłam na stronę petycji w sprawie Łódzkich Spotkań Teatralnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *