Od 8 października w Muzeum Kinematografii można oglądać 60 plakatów Andrzeja Pągowskiego, które powstały, aby uczcić 5. rocznicę śmierci Andrzeja Wajdy i przypadającą także w tym roku 95. rocznicę urodzin wybitnego polskiego reżysera.

Są one graficznymi interpretacjami filmów Wajdy. Dotyczą nie tylko najbardziej znanych dzieł – jak „Kanał”, „Człowiek z żelaza”, „Popiół i diament” czy „Ziemia obiecana”, ale także etiudy oraz filmów dokumentalnych.

Andrzej Pągowski, wybitny polski grafik, rozpoczął współpracę z Andrzejem Wajdą w 1981 roku od stworzenia plakatu do filmu „Człowiek z żelaza”. Potem powstały plakaty do m.in.: „Kroniki wypadków miłosnych”, „Pierścionka z orłem w koronie”, filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei” czy ostatniego filmu Wajdy, poświęconego Władysławowi Strzemińskiemu i kręconego w Łodzi – „Powidoki”.

Ponowne zilustrowanie za pomocą plakatów dorobku filmowego wybitnego reżysera, wymagało od Andrzeja Pągowskiego obejrzenia wszystkich dzieł mistrza, a dotarcie do wielu filmów, tych mniej znanych, okazało się być utrudnione. Artysta podkreślił, że pomoc nadeszła od m.in. Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Ruszył nabór projektów do Łódzkiego Funduszu Filmowego na rok 2022
A_Tangled_Tale_na_Se-ma-for_TV
Zagraniczne animacje na Se-ma-for TV
„Jak zostałem Superłotrem” i „Insekt”. Dwie mocne premiery filmowe na festiwalu komiksu

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*