DSC_0019

17 grudnia, podczas Festiwalu Fotografii Krajobrazowej „OBECNOŚĆ” odbywającego się w Łódzkim Domu Kultury odbędzie się unikatowy koncert Władysława Komendarka (ex.EXODUS). Koncert rozpocznie się o godz. 18.30 w Sali Kolumnowej. Wstęp wolny.

Władysław Komendarek (ur. 10 października 1948 w Sochaczewie) – polski muzyk, instrumentalista, związany z grupą muzyczną Exodus, w latach 80. XX wieku rozpoczął karierę solową. Od 1984 r. komponuje  muzykę elektroniczną. Jest potomkiem w linii prostej Michała Kleofasa Ogińskiego autora słynnego poloneza Pożegnanie Ojczyzny.

Jest muzykiem o zróżnicowanych zainteresowaniach, ale bez trudu można w jego twórczości wyróżnić trzy zasadnicze nurty: fascynację klasycznymi utworami muzyki poważnej (fortepianowej, organowej itd.), którą z powodzeniem „przekłada” na współczesne brzmienia syntezatorów; eksperymentalne realizacje elektroniczne, przynoszące mu uznanie dzięki oryginalnym pomysłom, muzycznej wyobraźni oraz – co nie jest bez znaczenia – bogatemu instrumentarium; oraz – zwłaszcza na początku swej działalności – tworzenie muzyki nieco łatwiejszej w odbiorze, czego przykładem np. płyta Dotyk chmur.

W połowie lat 70. był członkiem Grupy Dominika utworzonej przez Dominika Kutę, wcześniej współpracującego z Czerwonymi Gitarami. W 1979 zagrał wraz z Pawłem Birulą z Exodusu na płycie Rezerwat miłości Skaldów. W 1985 r. wystąpił na festiwalu w Jarocinie, gdzie – w hołdzie J.S. Bachowi (!) z okazji 300. rocznicy urodzin – wykonał obszerną suitę Powrót z materii międzygwiazdowej, pozostając jednak w klimacie bliskim instrumentalnemu rockowi. Pojawił się również na następnej jarocińskiej imprezie i, w 1986 r., zaprezentował tam Zabawę kosmicznych dzieci. Od 2013 r. współpracuje z Jarosławem Pijarowskim oraz Teatrem Tworzenia.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
geeta
Getta w Bajkonurze
depeche
Ogólnopolski zlot fanów Depeche Mode 2016
hipgn
Hipgnosis, The White Kites, Xposure w ŁDK Łódzki Dom Kultury

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*